Ludzie od wielu lat szukają pomysłów na zastąpienie klasycznych środków transportu nowoczesnymi. Nowoczesnymi, ale również ekonomicznymi, czyli tańszymi. To dość istotne, ponieważ jazda samochodem obecnie to bardzo droga przyjemność. Rosnące od lat ceny paliw powodują, że samochody stały się środkami transportu wybieranymi z konieczności. Koszty przejechania kilku kilometrów do pracy są jednak bardzo wysokie i każdy bardzo chętnie zastąpiłby samochód czymkolwiek innym. I dlatego właśnie warto pokłonić się środkom transportu, które mogą stanowić o przyszłości wielu ludzi. Szczególnie ludzi, którzy żyją w miastach i potrzebują się przemieścić dosłownie na odcinku kilku kilometrów. Wiadomo, że pierwszym środkiem transportu, który się tutaj nasuwa, jest oczywiście rower. Rower jest konkurencją dla motoryzacji, odkąd tylko powstały pierwsze samochody. Jazda rowerem jest przede wszystkim darmowa, a do jego napędzania wykorzystujemy jedynie pracę własnych nóg i siłę własnych mięśni. Stąd też rower nieustannie od wielu lat wygrywa i pokonuje wszelką konkurencję pod względem ekonomicznego transportu. Jest tylko właśnie jedno „ale”. Jeżdżąc na rowerze trzeba się porządnie wysilić, a jeżdżąc samochodem nie trzeba. Wobec tego rower w naszych propozycjach alternatywnego transportu odrzucamy, ponieważ chcemy się skupić jedynie na pojazdach, które poruszają się samodzielnie. Chodzi o pojazdy silnikowe, ale niekoniecznie spalinowe. Jeśli nie spalinowe to oczywiście elektryczne, wobec tego w naszych propozycjach skupmy się tylko na takich pojazdach.

Odrzucając rower ze względu na brak napędu silnikowego można wyróżnić w tym miejscu hulajnogę. Jest to chyba najbardziej rewelacyjny wynalazek, jaki można było wymyśleć. Hulajnogą można zajechać dosłownie wszędzie, gdzie tylko pozwalają na to warunki architektoniczne. Bo jazda hulajnogą po nierównym terenie nie będzie należała do najłatwiejszych. W tym miejscu piszemy oczywiście o hulajnodze elektrycznej, która jeździ samoczynnie. Taki sprzęt działa na akumulator, który oczywiście jest wbudowany w hulajnodze. Akumulator pozwala na spokojnie przejechanie kilkunastu kilometrów na jednym ładowaniu. Wszystko zależy od konkretnego modelu, jednak najlepsze hulajnogi elektryczne umożliwiają przejechanie nawet do dwudziestu pięciu kilometrów. Jest to już dystans, który w zupełności wystarczy tym, którzy poruszają się w obrębie jednego niewielkiego miasta. Kilkanaście kilometrów zasięgu pozwala na swobodny dojazd do pracy i powrót z pracy do domu. Elektryczna hulajnoga to również doskonała rozrywka i zabawa. Najlepiej spisuje się, jako środek transportu, ale może też służyć do jazdy tylko i wyłącznie dla rozrywki. Chcąc kupić hulajnogę elektryczną trzeba się porządnie zastanowić, żeby dokonać najlepszego wyboru. Do przemieszczania się jako środek transportu, najlepsza będzie lekka i składana hulajnoga niewielkich rozmiarów. Jeśli natomiast chcielibyśmy trochę poszaleć to najlepiej kupić dużą i masywną hulajnogę a dużych kołach.

Następnym środkiem transportu godnym polecenia będą wszelkiego rodzaju urządzenia na dużych kołach. Wszystko co ma w nazwie słowo whell i jest elektryczne doskonale nada się do przemieszczania po mieście. Do tego jeszcze należy wymienić pojazdy nazywane Segway oraz waveboard. To dość nowoczesne środki transportu a ich jazda wymaga kilku godzin dobrych treningów. Natomiast można się za ich pomocą poruszać po mieście a zasięgiem dorównują wspomnianym powyżej hulajnogom. Dla tych, którzy się nie orientują to segway jest pojazdem o jednym kole, na którym utrzymanie równowagi jest bardzo trudne, zwłaszcza na początku. Natomiast waveboard do deska z kółkami i jazda na niej jest jeszcze trudniejsza niż na jednym kole. Są to pojazdy, które wymagają praktyki, zanim zacznie się nimi przemieszczać tak na poważnie. Trzeba poćwiczyć jazdę tymi środkami transportu, żeby nie zrobić krzywdy sobie ani nikomu innemu.

Pośród tych wszystkich pojazdów o elektrycznych silnikach nie wybralibyśmy do jazdy żadnego. Bo jeśli wydać pieniądze na coś naprawdę sensownego to najlepiej kupić sobie skuter zasilany silnikiem elektrycznym. To pojazd, który może kosztować całkiem sporo, ale potem możemy jeździć praktycznie za darmo. Przejechanie stu kilometrów wyniesie nas jakąś złotówkę, czyli pod względem ekonomicznym już się taniej po prostu nie da. Skuter może się rozpędzić do konkretnej prędkości, dzięki czemu można się przemieszczać w tempie, jaki oferują samochody osobowe. Skuterem pojedziemy około pięćdziesięciu kilometrów na godzinę, a hulajnogą raptem kilkanaście. Co więcej, skuter na jednym ładowaniu może przejechać około sześćdziesięciu kilometrów, tyle tylko, że o wiele szybciej. Ładowanie takiego pojazdu potrwa od sześciu do ośmiu godzin, ale przecież to nie problem naładować skuter w ciągu nocy, żeby rano był gotowy do jazdy. To naprawdę świetna sprawa, móc przemierzać polskie drogi takim ekologicznym środkiem transportu. Bo trzeba jasno to powiedzieć, że taki pojazd to maksimum ekologii. Nie emituje on żadnych spalin dzięki czemu nie szkodzi środowisku w najmniejszym stopniu. Naprawdę warto kupić sobie właśnie taki pojazd. Cena takiego skutera to kilka tysięcy złotych, ale za dobrej jakości segway też musimy wydać podobną kwotę. W tym pierwszym przypadku mamy jednak pełnoprawny pojazd zdolny do przemieszczania się na dalekim dystansie. W jeździe takim skuterem najpiękniejsze jest to, że nie musimy się zastanawiać nad spalaniem paliwa i tankowaniem. Ładowania w domowym gniazdku nawet nie odczujemy w rachunku za prąd. Skuter elektryczny to pośród wszystkich alternatywnych środków transportu najlepsze rozwiązanie.