Flotę swoich firmowych samochodów można dzisiaj powiększyć na kilka różnych sposobów. Każda firma potrzebuje mieć samochód i to jest faktem, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Należy tylko zdecydować się na jedno z możliwych rozwiązań. Samochód do firmy można po prostu kupić i wpisać go w ewidencję środków trwałych. To bardzo często wybierane rozwiązanie, ale już coraz mniej popularne. Bo teraz nie trzeba stawać się właścicielem samochodu, żeby móc go w swojej firmie użytkować Można się dzisiaj zdecydować na leasing bądź na wynajem długoterminowy. Chcemy wyjaśnić dokładnie różnice pomiędzy tymi dwoma sposobami na powiększenie floty swoich samochodów. Jeśli chodzi o leasing to sprawa jest bardzo prosta. Kiedy decydujemy się na takową opcję finansowania zakupu to zlecamy leasingodawcy zakup wybranego przez Nas pojazdu. W taki sposób to właśnie działa, że leasingodawca kupuje na siebie pojazd a następnie nam go oddaje do użytkowania. Wraz z ostatnią opłatą za użytkowanie samochód staje się własnością Naszej firmy. Leasing rozlicza się w miesięcznych ratach, które wrzucamy sobie w koszty prowadzonej działalności. Jest to bardzo prosta forma finansowania zakupu pojazdu i dostępna praktycznie dla każdego przedsiębiorcy. Większość firm na rynku finansowym oferuje taki sposób finansowania pojazdów nawet dla nowych działalności gospodarczych. Oznacza to, że już w pierwszym dniu prowadzenia firmy można skorzystać z opcji leasingu. Warto napomnieć, że w tym przypadku pojazd jest jednocześnie zabezpieczeniem tego zobowiązania. Dlatego też o wiele łatwiej dostać jest leasing aniżeli kredyt na samochód. Będąc użytkownikiem pojazdu w takiej formie musimy wiedzieć, że wszystkie koszty związane z ubezpieczeniem i eksploatacją pojazdu są po Naszej stronie To leasingobiorca musi pokryć koszty ewentualnych napraw czy przeglądów serwisowych. Jednak każdy taki koszt realnie poniesiony wrzuca się w koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Dzięki temu zmniejsza się podatek dochodowy, który trzeba zapłacić urzędowi skarbowemu.

Czymś podobnym do leasingu a jednak zupełnie innym jest opcja wynajmu długoterminowego pojazdów. To jest coś takiego na co mogą sobie pozwolić jedynie firmy, które już na rynku jakiś czas działają. Nie jest to więc produkt dla wszystkich. Wynająć samochód można w salonie dealerskim i to się dotyczy oczywiście nowego samochodu. Umowę podpisuje się na wyznaczony czas. Podobnie jak w leasingu uiszcza się opłatę wstępną, ale tutaj wszystko jest rozliczane inaczej. Ponieważ w wynajmie długoterminowym płacimy ratę miesięczną, ale w jej ramach wszystkie koszty ubezpieczeniowe i eksploatacyjne pokrywa dealer czy raczej producent. Oznacza to, że w ramach miesięcznej opłaty mamy już zapewnione wszystko, co się wiąże z korzystaniem z pojazdu. Wszystko za wyjątkiem paliwa, które musimy sobie tankować samodzielnie. To jest oczywiste, bo przecież nikt nie będzie nam tankował za darmo samochodu. Przy wynajmie nie musimy wykupywać samochodu tak jak w przypadku leasingu. Jest jednak taka możliwość, przy czym jest to bardzo mało opłacalne. Ponieważ po wynajmie samochód wykupuje się z reguły za wartość rynkową pojazdu. Zupełnie inaczej aniżeli w leasingu, gdzie kwotą wykupu jest symboliczny jeden procent. Zatem jeśli chodzi o koszty to nieporównywalnie lepiej wychodzi nam tradycyjny leasing. Pomimo tego, że wszystko musimy opłacić potem samodzielnie to jednak możemy być pewni tego, że w finalnym rozliczeniu samochód wyjdzie nas bardzo tanio. Tyle tylko, że wynajem długoterminowy nie jest przeznaczony dla klientów, którzy auto chcą potem wykupywać. Jest to wręcz przeciwnie, wynajem jest dla firm, które chcą zmieniać auto regularnie co trzy lub cztery lata. Bo na koniec okresu wynajmu samochód można oddać i wziąć sobie na takich samych zasadach kolejny nowy pojazd. Jest to o tyle wygodne, że nie trzeba się wcale skupiać na sprzedaży samochodu. Przedsiębiorcy, którzy koncentrują się na zarabianiu pieniędzy niekoniecznie chcą myśleć o tym, żeby korzystnie sprzedać swoje poleasingowe auto. Dlatego wszystko zależy od tego, na czym tak naprawdę nam zależy.

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, czego potrzebuje dla swojej firmy. Wybór konkretnych rozwiązań zależy już tylko i wyłącznie od planów i odpowiednich wyliczeń finansowych. Od tego z kolei są księgowe i doradcy podatkowi. Bo pamiętajmy, że za każdym zakupem samochodów do firmy wiążą się też rozliczenia z fiskusem. I tutaj trzeba wiedzieć, że koszty muszą być odpowiednio zoptymalizowane. Stąd też jest wiele opcji do wyboru. Jeśli ktoś się decyduje na zakup samochodu za gotówkę to wcale nie musi na tym wyjść korzystnie. Najbardziej opłaca się właśnie leasing bądź wynajem, bo w tych dwóch przypadkach wszystkie faktury wystawione przez użyczającego samochód zaliczamy do swoich kosztów. Jeśli chcemy kupić samochody, które mają służyć od kilku do kilkunastu lat to powinniśmy zdecydować się na tradycyjny leasing z niewielkim kosztem wykupu pojazdu. Jeśli potrzebujemy samochodu do działania na już a nie chcemy się wiązać z nim na dłużej to najlepszy będzie wynajem długoterminowy. Podstawowa różnica jest jednak taka, że tradycyjny leasing na samochód osobowy może wziąć każda firma bez względu na staż swojej działalności. Dopiero mając przynajmniej dwuletni staż prowadzenia działalności gospodarczej można sobie pozwolić na to, żeby wynająć samochód od dealera czy producenta. Jeśli chodzi o rozliczenia podatkowe to w jednym i drugim przypadku można wiele zyskać. Faktury rozlicza się w koszty i to na pełne kwoty, ale przy założeniu, że samochód wykorzystujemy tylko do działalności.