W wielu firmach pojawia się konieczność zainwestowania we własną flotę pojazdów. Jest to bardzo poważna inwestycja i stanowi dosyć duże wyzwanie dla przedsiębiorców. Alternatywą dla zakupu pojazdów jest długoterminowy wynajem samochodów.

Długoterminowy wynajem samochodów – dla kogo?

Taka ofert jest przydatna przede wszystkim z punktu widzenia firm, które potrzebują kilku, czy kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu własnych pojazdów. Mogą być to auta osobowe lub dostawcze. Długoterminowy wynajem samochodów jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, ponieważ jest łatwiejszy niż kupienie niezbędnych samochodów. W przypadku zakupu konieczne jest zazwyczaj uzyskanie kredytu w banku, a to wiąże się ze skomplikowanym formalnościami. Dodatkowo banki niezbyt przychylnie patrzą na niektóre podmioty, np. początkujących przedsiębiorców lub małe firmy, które nie mają dużych obrotów.

Długoterminowy wynajem samochodów – zalety

Takie rozwiązanie jest przede wszystkim dużo bardziej elastyczne od kupna pojazdów na kredyt. Długoterminowy wynajem samochodów może opierać się na różnego rodzaju umowach, a czas ich obowiązywania jest zazwyczaj określany na kilka miesięcy do kilku lat. Po upłynięciu tego terminu bardzo często przedsiębiorca ma również prawo wykupu wynajmowane samochodu po cenach preferencyjnych. Długoterminowy wynajem samochodów jest wybierany między innymi przez firmy, które mają wielu przedstawicieli handlowych, a także przez przedsiębiorstwa transportowe. W takim przypadku zaletą jest możliwość w miarę częstej wymiany floty, a także fakt, że wszelkie obowiązki związane z naprawą i serwisowaniem przejmuje wypożyczalnia.

Długoterminowy wynajem samochodów zdobywa coraz więcej zwolenników. Jeszcze do niedawna wielu przedsiębiorców nie zdawało sobie sprawy z korzyści, które mogą wynikać z takiego rozwiązania. Długoterminowy wynajem samochodów kojarzył się głównie z koniecznością zawarcia skomplikowanej umowy. Obawy budziły również koszty. Obecnie długoterminowy wynajem samochodów cieszy się większym zainteresowaniem niż jeszcze kilka lat temu.