Kierowcy, którzy znają dobrze zasady ekonomicznej jazdy mogą naprawdę sporo zaoszczędzić. I są to realne oszczędności przekładające się na zawartość portfela. Po przy dzisiejszych cenach na stacjach paliw, nawet kilka litrów paliwa zaoszczędzone miesięcznie, to naprawdę dużo pieniędzy w portfelu w ujęciu rocznym. Niestety, ale niektórzy kierowcy jeżdżą jak wariaci i kompletnie nie myślą nawet o tym, żeby na paliwie oszczędzać. A wystarczy jedynie stosować się do kilku podstawowych zasad związanych z jazdą samochodem. Nawet nie trzeba jakoś specjalnie się starać i do tego przykładać. Wystarczy po prostu uspokoić swój styl jazdy i myśleć za kierownicą. Myśleć oraz przewidywać, bo od tego też zależy litraż, jaki zużyje nasz samochód w cyklu miejskim. Ale realną oszczędność na spalaniu można zobaczyć dopiero wtedy, kiedy ekonomicznie i spokojnie pojedzie się w dalszą trasę. Ponieważ to właśnie na trasie możemy osiągnąć maksimum ekonomiczności, czyli minimum spalania. Warto włączyć za kółkiem myślenie i opanować swoje emocje, a spalanie w samochodzie ograniczyć nawet o trzydzieści do czterdziestu procent. Przeliczając to na pieniądze to na jednym baku paliwa można przejechać właśnie tyle więcej kilometrów. Jeśli jeżdżąc normalnie zrobimy kilometrów pięćset to jeżdżąc naprawdę ekonomicznie zrobimy ich nawet siedemset. To jest kolosalna różnica, ponieważ na trzy tankowania do pełna oszczędzamy jedno. To jest naprawdę do osiągnięcia i wcale nie trzeba mieć żadnych szczególnych umiejętności. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić w prosty sposób.

Podstawą jest właśnie spokojny i przemyślany styl jazdy. Gwałtowna jazda połączona z przyśpieszaniem i hamowaniem oraz częstym zmienianiem biegów to prawdziwy wróg dla ekonomii jazdy. Prawidłowy styl jazdy to styl zrównoważony, stabilny i spokojny. Trzeba jeździć na możliwie jak najbardziej równych i niskich obrotach. Niskich to nie może znaczyć, że za niskich. Ale silnik powinien pracować stabilnie, dzięki czemu będzie pobierał naprawdę niewiele paliwa. Jeśli widzimy, że sygnalizacja świetlna zmienia się na czerwone to hamujmy powoli i spokojnie, najlepiej za pomocą biegów. Gwałtowne hamowanie a potem przyśpieszanie nie pomagają w uzyskaniu optymalnego spalania. Jazda na jednym biegu i ze stałą prędkością naprawdę pomaga zmniejszyć zużycie paliwa, chociaż wielu kierowcom wydaje się to nieprawdopodobne. Można z łatwością zrobić test spalania i przejechać przez miasto na dwa różne sposoby. A dzisiaj każdy samochód podaje na liczniku średnie spalanie, więc łatwo jest sprawdzić powyższą teorię. Co do spalania paliwa i spokojnej jazdy to przejdźmy teraz płynnie z jazdy po mieście na jazdę po trasie. Tutaj główne znaczenie będą miały obroty silnika. Najbardziej opłaci się jeździć na równych obrotach starając się utrzymać stałą prędkość w trakcie jazdy. Obroty silnika nie mogą być za wysokie, ale większe znaczenie ma tutaj jednak ich stałość. Wyhamowanie pojazdu na trasie a potem rozpędzenie go do dużej prędkości to kolejny wróg ekonomii. Nie jest żadną tajemnicą ani nowością, że żyłowanie samochodu na wysokich obrotach nie prowadzi do niczego dobrego. Wie o tym przecież każdy. Nie każdy jednak ma świadomość tego, jak duża jest różnica w spalaniu i jak dużo się traci mając taki styl jazdy.

Kolejną kwestią, która jest ogromnie ważna, jest prawidłowe ciśnienie w oponach. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że niewłaściwe ciśnienie ma naprawdę duży wpływ na wzrost spalania. Nie każdy też wie jak prawidłowo takie koła w samochodzie napompować. Jeżdżąc na dobrze napompowanych kołach możemy zaoszczędzić na paliwie kolejne kilka procent. Może to nie dużo, ale kiedy połączymy to z ekonomiczną jazdą to już nam się zrobi całkiem sporo. Warto więc już dzisiaj sprawdzić ciśnienie w swoich kołach. Powinno być dokładnie takie, jak to jest napisane na belce samochodu najczęściej. W każdym razie trzeba znaleźć w samochodzie tabliczkę znamionową, w której jest dokładnie określone ciśnienie, które powinno być w poszczególnych kołach samochodu. Kolejną kwestią, która pomoże zmniejszyć spalanie jest jazda na klimatyzacji latem zamiast z otwartymi szybami. Każdy myśli sobie, że klimatyzacja pobiera dużo więcej paliwa, kiedy się z niej latem korzysta. Fakt, że pobór paliwa zależy od tego, z jaką mocą ta klimatyzacja w samochodzie chodzi. Natomiast pootwieranie okien w samochodzie daje taki opór powietrza, że samochód zużyje jeszcze więcej paliwa niż w przypadku jazdy z włączoną klimatyzacją. Powyższe kwestie to tylko niuanse, które mają niewielkie znaczenie, ale przyczyniają się do oszczędności związanych ze spalaniem paliwa w trakcie jazdy. Największe znaczenie ma jednak technika jazdy i to właśnie na tym punkcie powinniśmy mieć szczególnie przysłowiowego hopla. Im spokojniej jeździmy tym więcej zaoszczędzimy na paliwie. Cały problem leży jednak w naszej psychice. Mamy coraz droższe samochody i coraz szybciej nimi jeździmy. Można nimi jeździć ekonomicznie, ale przecież większą frajdę daje gwałtowne ruszenie spod świateł i wyprzedzenie kilku samochodów. Dlatego do ekonomicznej jazdy trzeba przede wszystkim dorosnąć. Nawet do jazdy samochodem trzeba osiągnąć dojrzałość emocjonalną. Tylko wówczas można myśleć o realnych oszczędnościach związanych ze spokojnym stylem jazdy. Jak pokazaliśmy na początku te oszczędności mogą być naprawdę spore. Czy to nie jest powód, dla którego warto zmienić swój sposób prowadzenia samochodu? Myślmy i przewidujmy a przy tym wszystkim zachowajmy spokój. A oszczędności przyjdą do Nas same.