Bezpieczeństwo jazdy to najważniejsza zasada, jaką powinien kierować się każdy kierowca. W bezpiecznej jeździe chodzi nie tylko o kierowcę, ale przede wszystkim o wszystkich pasażerów, którzy wraz z kierowcą podróżują. Na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa kilka kwestii. Na pewno bardzo duże znaczenie ma to, że jeździmy coraz to większymi i bezpieczniejszymi samochodami. Im większy samochód tym większe szanse, że w przypadku zderzenia się z innym samochodem nikomu nic się nie stanie. Szczególne nowe samochody wyposażone są w bardzo zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które łagodzą skutki kolizji czy wypadku. Ponadto inżynierowie z branży motoryzacyjnej stale pracują nad podniesieniem poziomu bezpieczeństwa produkowanych przez siebie samochodów. Dorośli w trakcie jazdy mogą czuć się naprawdę bezpieczne, o ile oczywiście świadomie nie ryzykuje się życia szaloną i niebezpieczną jazdą. Pomimo tych wszystkich nowoczesnych zabezpieczeń dodatkowo trzeba jeszcze zadbać o bezpieczeństwo małych dzieci. Do przewożenia najmłodszych służą specjalnie do tego przystosowane foteliki. I to jest kwestia, na której absolutnie i w żadnym wypadku nie wolno oszczędzać. Jeśli kupujemy drogie i bezpieczne samochody to foteliki do przewożenia Naszych pociech też muszą być najwyższej klasy bezpieczeństwa. W tym przypadku jednak o bezpieczeństwie nie świadczy cena. Nie świadczą też o tym certyfikaty jakości, które są jedynie potwierdzeniem tego, że wyprodukowany fotelik spełnia wszelkie normy europejskie. Bezpieczny fotelik trzeba dobrać dobrze, a co za tym idzie trzeba poświęcić temu trochę uwagi. Najłatwiej jest po prostu wybrać się do sklepu z fotelikami dla dzieci i poprosić o pomoc sprzedawcę. Foteliki kupimy najczęściej w sklepach z artykułami dziecięcymi. Sprzedawcy w takich sklepach są bardzo dobrze przeszkoleni, wobec czego udzielą nam wszelkich niezbędnych informacji. Musimy jednak pamiętać, że są to sprzedawcy, a więc ich podstawowym zadaniem jest sprzedanie nam fotelika i zarobienie na nim. Jeżeli nie musimy się szczypać zbytnio z wydawanymi pieniędzmi to możemy w stu procentach zaufać sprzedawcy w sklepie. Możemy być pewni, że sprzeda Nam najbezpieczniejszy fotelik, ale również taki, na którym zarobi odpowiednio dużo.

Jeśli nie chcemy przepłacać to możemy sami zainteresować się tym tematem. Wystarczy poczytać trochę informacji zamieszczonych na portalach z poradami dla rodziców. Na pewno znajdziemy tam wszystkie niezbędne nam informacje dotyczące bezpieczeństwa przewożenia najmłodszych. Pierwszą i podstawową informacją będzie taka, że najlepsze foteliki to te, które mają wyprofilowane boki. To jest coś, co się dzieciom może wydawać w trakcie jazdy bardzo niewygodne. Jednak boki ograniczają ruchy dziecka nie tylko w trakcie jazdy, ale przede wszystkim w trakcie wypadku. Dzięki bocznym oparciom kręgosłup dziecka jest chroniony z każdej strony. Nie uzyskamy takiej samej ochrony ze strony zwykłego siodełka, w których można przewozić dzieci starsze i wyższe. Warto też zwrócić uwagę na sposób montażu siodełka a także na metodę dopasowywania długości szelek. Najlepsze foteliki to oczywiście te, w których szelki wysuwają się podobnie do tego, jak wysuwają się pasy w siedzeniach samochodowych. Każdy rodzic doskonale wie, że bezpieczeństwo dziecka w trakcie jazdy to absolutny priorytet. Wobec czego naprawdę konieczne jest poświęcenie uwagi na to, jaki fotelik samochodowy się kupuje. Wracając jeszcze na chwilę do sposobu montowania siedziska w samochodzie to dzisiaj większość fotelików ma specjalny system montujący, który działa na jedno kliknięcie. Montujemy fotelik na specjalne uchwyty w samochodzie i po problemie. Nie trzeba fotelika oplatać pasami i głowić się nad tym, czy fotelik zamontowało się prawidłowo. Szybkie mocowanie fotelika to duży atut, ale nie jest to warunek konieczny. Jest to po prostu wygodne i szybkie w obsłudze rozwiązanie.

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejszą sprawą dotyczącą podróży. Dobrze radzimy, żeby wozić dziecko w pełnym foteliku tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Z reguły pełne foteliki nadają się do przewożenia dzieci, których waga jest mniejsza bądź równa trzydzieści sześć kilogramów. Naprawdę warto kupić taki fotelik, żeby dziecko mogło w nim jeździć nawet wówczas, gdy można by już zastąpić fotelik siedziskiem podwyższającym. To oczywiście zaś zależy od wzrostu dziecka a nie od wagi. W foteliku można spokojnie przewozić dziecko w wieku do siódmego roku życia. Pod warunkiem, że nie będzie ważyło więcej, aniżeli wspomniane trzydzieści sześć kilogramów.

Dobrze dobrany fotelik może uratować życie w najtrudniejszych sytuacjach na drodze. Kierowcy, którzy kupują foteliki samochodowe dla swoich pociech wierzą, że ich skuteczność nigdy się nie przyda w pełnej okazałości. Oby tak było zawsze, bo bezpieczeństwo podróżujących to najwyższa wartość dla każdego kierowcy. Wybierając konkretny model fotelika samochodowego trzeba jednak mieć świadomość, że w trakcie wypadku wszystko będzie zależeć od tego, jaki on będzie. Naprawdę nie warto oszczędzać na foteliku samochodowym, ale w wielu przypadkach nie ma też najmniejszego sensu przepłacanie. Bo dokładnie ten sam poziom bezpieczeństwa można mieć za większe i za mniejsze pieniądze. W fotelikach również jest tak, że płaci się za markę oraz za logo producenta na foteliku. Chcąc samemu wybrać fotelik samochodowy trzeba się na tym trochę znać, trzeba o tym trochę poczytać i dowiedzieć się w miarę możliwości jak najwięcej w tym temacie. Dzięki temu można kupić bezpieczny i w miarę niedrogi fotelik naprawdę wysokiej klasy.