Polskie drogi należą do jednych z mniej bezpiecznych w całej Europie. Nie jest żadną tajemnicą, że wypadki zdarzają się u Nas nader często. Wypadki, które są naprawdę bardzo różne w skutkach. Niestety, ale nie brakuje tych, które w skutkach są naprawdę tragiczne. Jednak przyczyn takiej sytuacji należy się dopatrywać w bardzo wielu różnych aspektach. Na pewno bardzo duże znaczenie ma w tej kwestii infrastruktura dróg. Tutaj jest to jeden z głównych powodów tak dużej wypadkowości i takiego wysokiego poziomu niebezpieczeństwa. Nasze drogi są w głównej mierze po prostu przestarzałe. Niektóre po prostu nie nadają się do jazdy. Wiele Naszych skrzyżować i rozwiązań drogowych zostało zaprojektowanych co najmniej kilkanaście lat temu. A przecież wtedy samochodów było jak na lekarstwo. A już na pewno zdecydowanie mniej aniżeli teraz. Niestety nie mamy najlepszych dróg, chociaż nie da się ukryć, że ten stan rzeczy poprawia się z roku na rok. Na pewno jeszcze wiele lat minie, zanim same drogi staną się bezpieczne. Jest jedno miasto w Polsce, w którym wypadkowość jest na najniższym z możliwych poziomów. Miasto to leży na południu polski i jest niezwykle ciekawe pod względem zastosowanych w nim rozwiązań infrastrukturalnych. Można w tym mieście spotkać jedyne w Polsce rondo, które jest przeznaczone zarówno dla samochodów jak i dla rowerzystów. A jednak rozwiązania, które przyjęto w tym mieście powstawały na przełomie wielu ostatnich lat, a miasto to zostało gruntownie przebudowane. Dzięki temu dzisiaj jest tam bezpiecznie i to bez względu na to w jaki sposób jeżdżą kierowcy. Co najciekawsze to, że w tym mieście nie ma ani jednego fotoradaru. Natomiast drogi są zrobione w taki sposób, że kierowcy po prostu wolą jechać z umiarkowaną prędkością. I być może właśnie takie polskie miasta powinny być wzorem dla wszystkich innych polskich miast.

Zatem pierwszą przyczyną kolizji i wypadków jest wspomniana infrastruktura. Natomiast na drugim miejscu można umiejscowić brawurę kierowców i ich styl jazdy. Jeśli drugie połączymy z pierwszym to mamy mieszankę wybuchową, której nic nie jest w stanie powstrzymać. Niestety, ale wielu kierowców ciągle zapomina, że droga jest też dla innych użytkowników ruchu. Brawura kierowców i zbyt szybka jazda to najczęstsze powody wypadków w Naszym kraju. To jest prawdziwa plaga, z którą nie da się walczyć po prostu. Kierowcy, którym się wydaje, że za kierownicą mogą wszystko, stanowią śmiertelne zagrożenie na polskich drogach. Jeśli ktoś nie szanuje na drogach innych kierowców to świadomie naraża ich na niebezpieczeństwo. Zbyt szybka jazda to również najczęstszy powód wypadków z udziałem pieszych potrąconych przez samochody. W naszym kraju chyba nikt nie ma żadnego pomysłu na walkę z drogowymi piratami. Nie ma takiego pomysłu, bo nie ma takiej kary, która byłaby adekwatna do przewinienia. Bo jeśli kierowca przekracza prędkość to przecież nie można go wsadzić za to do więzienia. Dopiero, kiedy wydarzy się jakaś tragedia to właśnie taka kara czeka nieodpowiedzialnego za kierownicą człowieka. Tylko, że wtedy jest już za późno i powstaje pytanie o dotychczasową bezkarność, która była wcześniej. Zatem plaga nieodpowiedzialnych kierowców jest na polskich drogach prawdziwym dramatem. A kwestia numer dwa to oczywiście kierowcy, którzy wsiadają za kółko na podwójnym gazie. Kompletny brak jakiejkolwiek wyobraźni i totalna głupota powoduje, że ludzie robią właśnie tak nieodpowiedzialne rzeczy. Jazda po pijanemu jest na szczęście bardzo surowo karana. Chociaż nie jest to jeszcze tak potężna kara na jaką to przewinienie zasługuje.

Teraz warto też chwilę poświęcić kwestii pieszych, bo to też jest dość istotny temat. Piesi muszą pamiętać o tym, że w przypadku słabej widoczności nawet w terenie zabudowanym są bardzo mało widoczni. Poza tym wszelkie wtargnięcia na jezdnie bez namysłu też mogą doprowadzić do tragedii. To się dotyczy też rowerzystów, którzy korzystając ze ścieżek rowerowych nagle na nie wjeżdżają. I co więcej, robią to w taki sposób, że samochody muszą gwałtowanie hamować. Piesi mają przywileje, podobnie jak rowerzyści, ale przecież nie chodzi o to, żeby tymi przywilejami powodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu. W pewnej reklamie telewizyjnej można zobaczyć doświadczenie, które polegało właśnie na wymianie doświadczeń pomiędzy pieszymi a kierowcami samochodów. W tej wymianie informacji dodatkowo pomagały jeszcze okulary do wirtualnej rzeczywistości. Efekt takiego eksperymentu zaskoczył chyba wszystkich biorących w nim udział. Pozwolił on jednak przede wszystkim wczuć się w rolę tej drugiej strony. W każdym razie nieodpowiedzialne zachowanie pieszych oraz rowerzystów to również jeden z częstszych powodów wypadków. Nie da się jednak ukryć tego, że największym powodem wypadków są właśnie beznadziejne i nieprzemyślane polskie drogi. Drogi budowane wiele lat temu, które w żaden sposób nie odpowiadają dzisiejszym potrzebom. Jeśli do tego dodamy kierowców, którzy za nic mają sobie drogowe przepisy, to mamy gotową receptę na niejedną tragedię i ludzką rozpacz. Wiele można w tej kwestii zmienić, a wzorem powinno być właśnie to jedno najbezpieczniejsze polskie miasto z południa Polski. Tylko, że do tego jeszcze trzeba pracować nad mentalnością kierowców. A ta mentalność jest taka, że trzeba udowadniać innym, że ma się szybszy samochód od reszty. I w ten sposób właśnie naraża się innych na tragedię na drodze. Wszystko tylko po to, żeby podnieść swoje niespełnione ego super szybkim samochodem. I stąd też na polskich drogach wypadków jest coraz więcej.