Kupienie samochodu jest bardzo proste, ale tylko wówczas, kiedy kupujemy samochód nowy. Nie ma nic prostszego, aniżeli wybranie samochodu w salonie dealerskim a następnie zatwierdzenie jego kupna płatnością zaliczki. Sam proces kupowania auta z salonu może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Wszystko zależy oczywiście od tego czy oczekiwany przez nas egzemplarz jest do kupienia od ręki czy dopiero trzeba go dla Nas poskładać. Czasem trzeba czekać kilka dni na sprowadzenie konkretnej wersji z innego salonu. To wszystko musi potrwać, bo do tego dochodzą jeszcze formalności z pierwszą rejestracją zakupionego samochodu. Przy dobrym wietrze możemy kupić nowe auto w dwa dni, jeśli bierzemy wersję dostępną w salonie od ręki. Jeszcze szybciej kupuje się auto używane. Sama transakcja może potrwać kilkadziesiąt minut, a kupionym samochodem można się od razu poruszać, ponieważ jest już zarejestrowany. Tylko, że mówimy o przypadku, kiedy kupujemy samochód już w Polsce użytkowany i jeżdżony. Jeśli zaś kupujemy samochód na zagranicznych rejestracjach to również możemy od razu nim jeździć, ale mamy wtedy więcej formalności do załatwienia. Szybciej jest przerejestrować na siebie samochód krajowy. W każdym razie kupno samochodu w salonie samochodowym to oczywiście gwarancja jego odpowiedniej jakości. Natomiast kupno auta używanego, które jest sprowadzone z zagranicy to niestety praktycznie pewne problemy. Nie chcemy zbyt ogólnikowo twierdzić, że używane auta na obcych blachach to zawsze jakieś ukrywane skrzętnie wady. Zdarzają się prawdziwe perełki, które są ściągnięte z innych krajów, ale jakością przewyższają podobne pojazdy krajowe. Natomiast każdy samochód używany przed zakupem należy dokładnie sprawdzić. To bardzo ważne, jeśli nie chcemy potem bardzo mocno żałować wydanych pieniędzy. Jeśli mamy przed sobą wiekowy samochód, ale o niesamowicie niskim przebiegu to prawie na pewno mamy do czynienia z jakąś ingerencją w licznik samochodowy. Trzeba to sprawdzić i można to zrobić w dowolnej stacji diagnostycznej. Dobrze jest mieć zaprzyjaźnionego diagnostę, ale o wiele gorzej będzie wówczas, kiedy diagnosta będzie zaprzyjaźniony ze sprzedającym.

Kupowanie samochodu używanego zawsze się wiąże z jakimś ryzykiem. Nawet jeśli kupujemy auto od polskiego właściciela na giełdzie samochodowej. Można rzecz jasna znaleźć bardzo dobre samochody na giełdach oferowane przez ich pierwszych bądź drugich właścicieli. Wtedy trzeba tylko zapłacić uczciwą cenę za taki samochód. Kiedy chcemy kupić coś najtańszego to i jakości musimy się spodziewać najniższej. Każde kupno samochodu używanego wiąże się z ryzykiem poniesienia kosztów na naprawę wad ukrytych, o których sprzedający nam nie powiedział. Trzeba się z automatu liczyć z tym, że się takie mogą pojawić i to w miarę szybko po zakupie. Dlatego podstawą jakiegokolwiek zakupu samochodu z rynku wtórnego jest wykonanie odpowiedniej diagnostyki pojazdu. Wszystko to trzeba zrobić, kiedy sami zajmujemy się zakupem samochodu. Ale dzisiaj na rynku motoryzacyjnym działają też profesjonalni testerzy, którzy na Nasze zlecenie dokładnie przetestują każdy samochód. Taka usługa może kosztować nawet kilkaset złotych, ale możemy dzięki niej oszczędzić kilka razy więcej. Zwłaszcza, kiedy testerom uda się wykryć kilka ukrytych i zamaskowanych usterek. Poza tym można też skorzystać z komisów samochodowych oferujących samochody używane, ale pewne i z gwarancją. Gwarancja takiego komisu na samochód chociażby na rok może być bardzo dużym ułatwieniem decyzji o zakupie samochodu. Bo jednak rok gwarancji na auto używane to naprawdę sporo. W Polsce działa bardzo wiele takich komisów oferujących samochody używane na gwarancji. Jeśli nie mamy zaufania nawet do takowych komisów to mamy jeszcze jedną możliwość. Zawsze można kupić auto używane od autoryzowanego dealera. Wtedy jednak można się spodziewać tego, że cena będzie mało atrakcyjna. Ceny samochodów używanych u dealerów są naprawdę spore w stosunku do tego, co można znaleźć w komisie albo w internecie.

No i w ten sposób przeszliśmy płynnie do kolejnej metody kupowania samochodów. W dzisiejszych czasach jest to oczywiście najpopularniejsza metoda i właściwie to stosowana najczęściej. Mowa o portalach w internecie oraz o ogłoszeniach motoryzacyjnych. Kupowanie auta przez internet jest bardzo sprawne, szybkie i w miarę bezpieczne. Jeśli ktoś już próbował to doskonale wie, że właśnie w sieci samochód można kupić i sprzedać najłatwiej. Ogłoszenia motoryzacyjne to dzisiaj tysiące różnych wpisów na różnych portalach. Z łatwością można znaleźć samochód marzeń. Potem wystarczy jedynie umówić się ze sprzedającym i wybrać się do niego osobiście, żeby obejrzeć dokładnie samochód, który chcemy zakupić. Jeśli wybieramy ogłoszenia od prywatnych właścicieli to mamy bardzo duże szanse, że uda nam się kupić naprawdę dobry samochód używany.
Jest jeszcze jeden sposób na kupienie sprawdzonego auta używanego. Wystarczy kupić je od kogoś, kogo się dobrze zna. Kupienie samochodu od dobrego znajomego to zawsze bardzo pewne rozwiązanie. Dzięki temu można spokojnie zająć się czerpaniem przyjemności z jazdy. Jeśli znamy kogoś dobrze i wiemy, że dbał on o swój samochód to nie musimy się obawiać, że kupimy jakiegoś kota w worku. Jednak wtedy też musimy liczyć się z ceną adekwatną do jakości sprzedawanego pojazdu. Trafienie z kupne używanego auta jest trochę analogiczne do trafienia szczęśliwych liczb na loterii. Przy ilości samochodów używanych, jaką mamy dzisiaj w kraju, możemy się liczyć z tym, że nie każdy zakup będzie trafiony.