Każdy, kto wybiera się swoim samochodem w daleką podróż, powinien dobrze swój samochód do podróży przygotować. Wyjątkiem mogą być osoby, które mają nowe samochody za które można być pewnym co do ich jakości. Jednak wszyscy właściciele kilkuletnich samochodów i starszych powinni naprawdę odpowiednio się nimi przed wyjazdem zająć. Daleka podróż to też w miarę względne pojęcie. Dla jednych będzie to niecałe dwieście kilometrów a dla innych może to być tysiąc kilometrów i więcej. Bez względu na odległość, którą planujemy przemierzyć powinniśmy przynajmniej zajrzeć do Naszego samochodu. Bo jeszcze mały kłopot, kiedy zamierzamy podróżować po kraju. Jeśli zdarzy się jakaś awaria to co najwyżej wezwiemy pomoc drogową i na tym się nasza podróż zakończy. Jeśli auto popsuje się za granicą to już naprawdę może nie być wesoło. Bo do wszelkich możliwych problemów dojdzie jeszcze bariera językowa, która uniemożliwi swobodną komunikację. Wybierają się w podróż samochodem powinno się zrobić taką listę kontrolną samochodu. Można taką listę również z łatwością znaleźć w internecie na formach motoryzacyjnych. Zgodnie z tą listą należy sprawdzić wszystkie poszczególne elementy na niej wymienione. Jeśli ktoś takiej listy kontrolnej nie posiada to powinien zacząć w ogóle od czegokolwiek. Sprawdzanie samochodu można zacząć od opon. Należy dokonać pomiaru ciśnienia w oponach a także sprawdzić ich stan techniczny. Szczególnie zimą jest to bardzo ważne. Jeśli opony są mocno sfatygowane to nie wolno absolutnie ryzykować podróży. Decydując się na podróż na niesprawnych oponach ryzykujemy życie własne oraz wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Ryzykujemy też zdrowie i życie tych, których będziemy przewozić. Dlatego sprawdzamy dokładnie wysokość bieżnika w oponach oraz ciśnienie powietrza. Zmierzenie ciśnienia w oponach też należy wykonać wedle odpowiednich zaleceń, ale najważniejsze jest to, żeby pomiaru dokonywać, kiedy auto jest zaparkowane na twardym podłożu.

Kiedy już dokładnie sprawdzi się opony można odetchnąć z ulgą. Nie wszyscy wiedzą, ale za granicą można dostać naprawdę wysoki mandat za zły stan opon. Kolejnym krokiem powinny być wszelkie samochodowe płyny. Należy zajrzeć do zbiornika oleju i za pomocą bagnetu sprawdzić jego poziom. Pamiętajmy o tym, że bagnet należy wyjąć i wyczyścić a dopiero potem dokonać pomiaru. Jeśli poziom oleju jest prawidłowy to trzeba sprawdzić poziom płynu w chłodnicy. Potem jeszcze warto dolać płyn do spryskiwaczy, ażeby brudna szyba nie utrudniła nam przemieszczania się. Nie ma nic gorszego dla kierowcy aniżeli ubrudzona przednia szyba. Komfort jazdy jest wówczas praktycznie zerowy. Płyny samochodowe są bardzo ważne dla prawidłowego działania samochodu, wobec czego tego elementu nie wolno zaniedbywać. Szczególnie przed daleką podróżą należy mieć to na uwadze. Każdy kierowca wie najlepiej wszystko o swoim samochodzie. Przecież w trakcie użytkowania wiemy, jakie elementy zaniedbaliśmy przez ostatni czas. Dlatego wszystko to trzeba naprawić i pouzupełniać przed wyjazdem w daleką podróż. Co się tyczy płynu do spryskiwaczy to jest z tym jeszcze jednak powiązana kwestia, która również musi być rozwiązana. Chodzi o samochodowe wycieraczki zbierające wodę. Jeśli w podróży spodziewamy się opadów to lepiej zadbajmy o to, żeby pióra wycieraczek były w jak najlepszym możliwym stanie. Wymiana wycieraczek na nowe to żaden koszt, ale wielu kierowców nie za bardzo ma czas i ochotę na to, żeby wymieniać pióra wycieraczek. Nie trzeba robić tego samemu, ale oczywiście w serwisie zapłaci się za to dwa razy drożej.

Wszystkie opisane powyżej czynności są bardzo ważne. Jednak trzeba sprawdzić jeszcze jedną rzecz w samochodzie. Chodzi mianowicie o hamulce, których stan techniczny powinniśmy sprawdzić we własnym zakresie. Najprościej jest po prostu zajrzeć pod koła i między kołami i zobaczyć w jakim stanie są hamulce w kołach. Można też podjechać do stacji diagnostycznej i poprosić o sprawdzenie stanu technicznego hamulców oraz samego hamowania. Taki test będzie kosztował około trzydziestu złotych, ale da odpowiedzi na wszystkie nurtujące kierowcę pytania. Taki test hamulców należy wykonać przynajmniej dwa tygodnie przed planowaną podróżą. Przecież jeśli się okaże, że są w fatalnym stanie, to potrzeba jeszcze kilka dni na ich wymianę. Każdy odpowiedzialny kierowca wie, że hamulce to podstawa, bo bez nich przecież nie można wyjechać w żadną drogę. Poza takimi stricte technicznymi kwestiami związanymi z samochodem koniecznie trzeba jeszcze sprawdzić rzeczy dodatkowe. Należy rzucić okiem na datę ważności gaśnicy, bo za to też można otrzymać solidny mandat. Należy koniecznie sprawdzić skład apteczki oraz jej przydatność na wypadek ewentualnej konieczności udzielenia komuś pomocy. Jeśli mamy bagażnik na narty lub na rowery to też powinniśmy sprawdzić jego mocowanie, żeby nie doszło do jego urwania bądź uszkodzenia. Naprawdę warto wszystko dokładnie posprawdzać, żeby podczas jazdy nic nas nie zaskoczyło. Jako że jest bardzo dużo takich rzeczy do sprawdzenia to jednak najlepszym pomysłem jest zrobienie tej listy kontrolnej. Nie trzeba tego robić samemu. Wystarczy znaleźć dobrą stronę motoryzacyjną i spisać sobie wszystkie kroki albo skorzystać z tego właśnie artykułu. Kiedy już wszystko jest dokładnie sprawdzone można na koniec auto dobrze wysprzątać. Na pewno przyjemniej jedzie się w podróż czystym samochodem. W każdym razie mniej istotna jest czystość a najważniejszy jest sprawdzony stan techniczny pojazdu. Bo bezpieczeństwo jazdy będzie zależeć właśnie od tego, czy wcześniej wszystko dokładnie posprawdzamy.