Wiele osób, które decydują się na zakup nowe auto wprost z salonu samochodowego kieruje się w dość dużym stopniu rozmaitymi rankingami niezawodności, opiniami w sieci na licznych internetowych forach motoryzacyjnych czy po prostu pyta o zdanie wśród znajomych kierowców. Dla wielu dość decydujące o zakupie są wszelkie plebiscyty. Zwycięska marka w podświadomości potencjalnego użytkownika uważana jest po prosu za lepszą, bardziej ekskluzywną i niezawodną. Wiele z rankingów niezawodności rzeczywiście dają wiarygodne i miarodajne wyniki, gdyż w wielu z nich głosują i decydują użytkownicy pojazdów, a nie ich producenci, którzy bardzo często mają dość wyidealizowane ( nie koniecznie do końca znajdujące pokrycie w stanie rzeczywistym) zdanie po pojeździe, który wyszedł wprost z ich fabryki.
Jak wygląda konstruowanie takiego rankingu niezawodności aut? Wybierana jest pewna grupa respondentów, którzy muszą spełniać jeden warunek – posiadać auto nie starsze niż 3-letnie. Wybór osób jest losowy, nie zależny od ich płci, wieku czy statusu materialnego. Grupa do ankiety wybierana jest z osób, które zgłaszają się na ochotnika lub miały jakieś problemy z posiadanymi przez siebie pojazdami. Kategorii usterek jest aż 14 i dotyczą one przede wszystkim takich elementów takich jak akumulator, nadwozie, hamulce, silnik, osprzęt silnika, układ wydechowy, oświetlenie zewnętrzne, układ paliwowy, skrzynia biegów/sprzęgło, tapicerka, elektryka, układ kierowniczy, zawieszenie. Dodatkowo poza rodzajem usterki osoba biorąca udział w ankiecie musi w miarę precyzyjnie określić jej poziom zaawansowania i to czy była ona dla niego bardzo dotkliwa. W przypadku tego ostatniego punktu musi podać jak długo trwało jej usunięcie, jak dużo to kosztowało, czy otrzymał auto zastępcze i jak szybko itd. Niezawodność samochodów ankietowani określają dopiero kiedy wszystkie zgłoszone podzielone są na odpowiednie grupy tj. auta miejskie, rodzinne, małe SUV-y. Ocena zostaje podana oczywiście w skali procentowej. Sto procent oznacza, że auta danej marki nie sprawiały żadnych problemów w ciągu ostatniego roku eksploatacji. Odpowiednio im mniejsza wartość procentowa tym znacznie więcej problemów z pojazdem mieli jego użytkownicy. Jeśli chodzi o producentów jak przedstawiała się najlepsza 20 w minionym roku? Otóż ranking ten wyglądał w sposób następujący:
20. Renault
19. Dacia
18. Vauxhall
17. BMW
16. Mazda
15. Porsche
14. Mini
13. Skoda
12. Audi
11. Kia
10. Subaru
9. Ford
8 MG
7. Hyundai
6. Honda
5. Alfa Romeo
4. Suzuki
3. Toyota
2. Mitsubishi
1. Lexus.
Warto zaznaczyć, że zwycięzca rankingu otrzymał nieco ponad 90% wszystkich możliwych punktów. To w sumie tylko taki ranking pokazowy, bowiem zwycięstwo w nim wcale nie jest jednoznaczne z tym, że dana marka rządzi także we wszystkich pozostałych zestawieniach, dlatego że zazwyczaj poszczególne pozycje w różnych segmentach są dość zróżnicowane.
Jakie auta, według wszystkich biorących udział w ankiecie będą najlepsze do poruszania się po mieście? Oto ich najlepsza 5.
5. Fiat
4. Hyundai i10 Hatchback
3. Skoda Citigo
2. Kia Picanto
1. Toyota Aygo
Jeśli chodzi o małe i kompaktowe samochody, kateogria ta zdominowała również przez znane ze swojej klasy auta wywodzące się z japońskich fabryk. Oto ich najlepsza 10.
10. Audi A1 3d
9. Suzuki Swift
8. Hyundai i20
7. Ford Fiesta
6. Skoda Fabia
5. Renault Clio ( w wersji benzynowej)
4. Mini Hatchback
3. Audi A1 Sportback
2. Toyota Yaris
1. Honda Jazz
Auta rodzinne to bardzo ważna kategoria, która czasem budzi wiele kontrowersji w zależności od spojrzenia na samochody, które najczęściej do niej trafiają. A jakie auta rodzinne ankietowani uznali za te zdecydowanie ich zdaniem najlepsze? Oto 20 z nich.
20. Ford Focus
19. Skoda Octavia (wersja benzynowa)
18. Volkswagen Golf (wersja benzynowa ) hatchback/kombi
17. Volkswagen Golf (diesel) hatchback/kombi
16. Kia Ceed
15. Seat Leon
14. Volvo V40 ( z silnikiem benzynowym)
13. Mercedes-Benz Klasa A
12. Mazda 3 ( z silnikiem benzynowym)
11. Skoda Octavia (benzyna) hatchback/kombi
10. Alfa Romeo Giulietta
9. BMW Seria 2 Active Tourer
8. BMW Seria 1
7. Audi A3 z benzynowym silnikiem
6. Toyota Auris hatchback/kombi
5. BMW Seria 1 (
4. Ford Focus
3. Hyundai i30 hatchback/kombi
2. Honda Civic hatchback/kombi –
1. Lexus CT 200h
Najbardziej zawodnym z aut rodzinnych okazał się być Nissan Pulsar, który nie osiągną nawet połowy możliwych do zdobycia punktów przyznawanych przez ankietowanych.
Duże rodziny kochają vany. Oto 3 najlepsze, zdaniem ankietowanych vany mijającego roku.
3. Volkswagen Golf Sportsvan
2. Ford C-Max
1. Ford B-Max
Suvy to marzenie wielu osób. Ankietowani wybrali najlepszą ich zdaniem i doświadczeniem 20 aut tego typu. Ranking przestawia się w sposób następujący.
20. Porsche Macan
19. Nissan X-Trail
18. Kia Sorrento
17. Jaguar F-Pace
16. Audi Q5
15. Volvo XC60
14. Hyundai Santa Fe
13. Land Rover Freelander 2
12. BMW X3
11. BMW X5
10. Mazda CX-5
9. Mercedes-Benz GLC
8. Porsche Macan ( z silnikiem benzynowym)
7. Skoda Kodiaq
6. Subaru Forester
5. Toyota RAV4
4. Honda CR-V
3. Volkswagen Touareg
2. Porsche Cayenne
1. Mitsubishi Outlander
Powyższe rankingi mogą być bardzo wiarygodnym źródłem informacji o tym jakie auto i z jakiej kategorii uznać można za niezawodne. Przecież tworzą je użytkownicy, którzy również poniekąd w ten właśnie sposób mogą przekazać producentom, że coś w ich autach nie gra i aby zadowolić użytkowników warto nad tym popracować. Bardzo pomocne będą także przy wyborze auta, szczególnie jeśli wahamy się pomiędzy pewnymi modelami.