Pewnie każdy słyszał kiedyś o samochodach, które nazywa się kamperami. To coś więcej, aniżeli tylko samochód. Do samochodu można wsiąść i pojechać, a w kamperze można równie dobrze zamieszkać. Kamperem można przemierzyć cały świat bez konieczności wykupywania chociażby jednej doby w hotelu. I właśnie dla wielu ludzi taka podróż przez świat kamperem to marzenie do spełnienia. Jak to zrobić i od czego zacząć? Przede wszystkim to trzeba mieć naprawdę bardzo dużo pieniędzy. Bo kupno takiego pojazdu to wydatek, który zaczyna się od około stu tysięcy złotych. Jeśli wystarczy nam auto już kilkuletnie to właśnie z takim wydatkiem musimy się liczyć. W telewizji na kanałach naukowych i rozrywkowych lecą bardzo często programy pokazujące kampery gwiazd. Bo to jest taka moda, że każda gwiazda w show-biznesie musi mieć taki pojazd w swoim garażu. Przy czym te samochody są robione pod indywidualne zamówienie a ceny zaczynają się od kilkuset tysięcy dolarów. W Polsce jest kilka firm, które zajmują się produkowaniem nadwozia do samochodów typu kamper. Jeśli chcielibyśmy mieć taki samochód, który będzie zaprojektowany według naszego życzenia to również musimy się liczyć z tym, że trzeba będzie wydać kilkaset tysięcy złotych. Wobec tego rozwiązania pod względem wyglądu wnętrza kampera uzależnione są tylko i wyłącznie od indywidualnych możliwości finansowych. Do podróży takim samochodem przez świat nie potrzeba mieć takich indywidualnie zamawianych luksusów. Do jazdy potrzebny jest sprawny silnik, a do nocowania w zupełności wystarczy rozkładana kanapa. W kamperze musi być również aneks kuchenny no i toaleta. To wszystko musi się zmieścić w przyczepie, która standardowo posiada kilka metrów kwadratowych powierzchni. Jeśli ktoś zamawia kampera indywidualnie to musi wiedzieć, że jego powierzchnia musi być dopasowana do prawa jazdy, jakie posiada kierowca. Jeśli ma to być samochód na standardowe prawko kategorii b to jego powierzchnia musi być naprawdę mocno ograniczona. Jeśli więc mamy już odpowiedni samochód to możemy przejść do fazy planowania podróży przez świat.

Planowanie można zacząć od trasy przejazdu. Musi to być oczywiście trasa tak dobrana, żeby móc ją spokojnie dużym kamperem przejechać. Myśląc o noclegach na polu kampingowym trzeba sobie zaplanować postoje wzdłuż określonej wcześniej trasy właśnie w takich miejscach. Bo to też nie jest tak, że ten samochód możemy zaparkować, gdzie tylko chcemy. Jasne, że można stanąć kamperem na każdym parkingu, na którym można bezpiecznie zaparkować. Jeśli wykupimy parking to możemy sobie spokojnie noc przenocować w takowym miejscu. Jednak pola kampingowe mają to do siebie, że na większości z nich można skorzystać z bieżącej wody. I to jest zasadniczy plus. Chociaż, gdyby się tak nad tym mocniej zastanowić, to przecież na większości stacji benzynowych też można skorzystać z prysznica czy ciepłej wody. A w krajach zachodnich jest bardzo duży wybór, jeśli chodzi o parkingi z dużymi i nowoczesnymi stacjami benzynowymi. Planowanie trasy może nie być takie proste, bo jest trochę ważnych decyzji, które w trakcie trzeba podjąć. Większość wycieczek kamperem to raczej wycieczki turystyczno-krajoznawcze. W związku z tym można sporo pieniędzy zaoszczędzić, jeśli wybierze się do jazdy boczne i mniej uczęszczane drogi. Oszczędność pieniędzy to jedno, a drugie to wiele niezapomnianych widoków, których nie zobaczymy pędząc autostradą. I tutaj warto się chwilę zatrzymać. W trakcie planowania trasy należy z automatu odrzucać wszystkie możliwe autostrady. Po pierwsze, ze względu na oszczędności pieniędzy za opłaty na bramkach. Po drugie zaś właśnie dlatego, że mniejszymi drogami jazda jest po prostu o wiele przyjemniejsza. Przy planowaniu trasy trzeba jeszcze wziąć pod uwagę tankowania. Trasę można tak zaplanować, aby tankować w takich krajach, w których paliwo będzie możliwie jak najtańsze. Takie informacje dotyczące cen paliw znajdziemy w każdym przewodniku turystycznym. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na zwiedzanie i bilety do turystycznych atrakcji.

Jeśli są marzenia, które można spełnić, to należy to uczynić bez najmniejszego wahania. Koszt zakupu kampera to niemały wydatek, ale jeśli taki samochód wystarczy na kilka sezonów wakacyjnych to na pewno jest to inwestycja warta każdej ceny. Bo podróżowanie takim właśnie samochodem bez żadnych ograniczeń pod względem noclegów to ogromna przyjemność. Nawet jeśli ktoś nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielka jest to frajda, na pewno przyzna rację, kiedy spróbuje czegoś takiego. A jeśli ktoś ma na tyle dużo pieniędzy, żeby sobie sprawić naprawdę wypasiony pojazd według własnego projektu, to może sobie zrobić piękny apartament. Nawet taki ze stołem bilardowym czy jacuzzi. Wystarczy pooglądać telewizyjne show o tego typu samochodach należących do osób VIP. Każdy taki program to kopalnia pomysłów, które można wykorzystać na własny użytek. Zachęcamy do tego, żeby przed zamówieniem własnego kampera obejrzeć kilka odcinków programów poświęconym właśnie takiej tematyce. Jeśli ktoś zamawia indywidualnie zrobiony pojazd to powinien pamiętać, że będzie w nim mieszkać przez kolejnych kilka lub kilkanaście lat. No bo auta na indywidualne zamówienie to raczej samochody nowe. Zdecydowanie rzadziej przerabia się samochody używane. Na koniec napiszmy jeszcze tylko, że tego typu samochód można również wypożyczyć. Bo jeśli ktoś chce się w taką podróż po świecie wybrać tylko raz to nie ma sensu kupować pojazdu na własność. Wtedy warto zainwestować pieniądze i kampera po prostu wypożyczyć.