Kupienie sobie własnego samochodu to dla wielu osób bardzo duży wydatek. Czasem samo kupienie nie jest najtrudniejsze. Gorsze jest bowiem utrzymanie samochodu, ponieważ to mogą być naprawdę gigantyczne koszty. Weźmy samo tylko tankowanie, które przy średniej wielkości samochodzie to jakieś dwieście złotych za pełny bak. Do tego przecież jeszcze trzeba doliczyć sobie koszty eksploatacji, napraw czy wymiany części, które po prostu z czasem będą niszczeć. Jeśli kupuje się samochód używany to trzeba mieć tez pełną świadomość tego, że w każdej chwili może się pojawić usterka, której usunięcie będzie kosztować bardzo dużo pieniędzy. Brać pod uwagę trzeba wszystko. W każdym razie na kupno auta nie każdy ma tyle pieniędzy, ile by się chciało. Pół biedy, jeśli brakuje niewiele i można dopożyczyć od rodziny. Jest to zawsze lepsze aniżeli kredyt, bo taka pożyczka jest realnie nieoprocentowana. Chociaż wiele osób woli pożyczyć od banku aniżeli od rodziny, bo wychodzi z założenia, że z rodzin najlepiej wychodzi się na zdjęciach. W dzisiejszych czasach opłaci się też kupno nowego samochodu. W takim wypadku nie trzeba się martwić naprawami i wizytami w serwisie. Nowy samochód to oczywiście większa inwestycja, ale jest duże prawdopodobieństwo, że nie trzeba będzie do niej dokładać potem przez kolejne kilka lat. Dla tych, którzy chcą kupić sobie samochód, ale niekoniecznie ich jest na to stać, z pomocną ręką przychodzą banki. Przecież kredyt na samochód to znany od wielu lat sposób na zdobycie środków na zakup nowego auta. Przy czym słowa „nowego” używamy niekoniecznie w kontekście auta nowiuteńkiego prosto z salonu samochodowego.

Wiele osób zastanawia się przed wzięciem kredytu kilka razy. No bo jakby nie patrzeć jest to zobowiązanie, które trzeba potem spłacać przez kilka lat. To może przerażać, nawet jeśli na drugiej szali mamy możliwość jeżdżenia lepszym i nowszym samochodem. Wszystko trzeba sobie dokładne policzyć. No bo jeśli nie ma pieniędzy na zakup samochodu a chce się to zrobić, to kredyt jest jedyną deską ratunku. Można jeszcze pomyśleć o leasingu, ale w tym wypadku trzeba prowadzić działalność gospodarczą. Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności są jeszcze takie rozwiązania jak leasing konsumencki. Jeśli ktoś chce mieć auto na własność to niestety, ale taki leasing w niczym mu nie pomoże. W związku z tym wróćmy jednak do tej kwestii kredytu. Dzisiaj już nie ma takich stricte kredytów samochodowych jak to było kiedyś. Dzisiaj po prostu bierze się kredyt gotówkowy a cel tego kredytu jest dowolny. Jeśli pieniądze wydamy na auto to jest to oczywiście kwestia naszej decyzji indywidualnej. Nie mniej jest to normalny kredyt, taki jak każdy inny. I raczej nie ma żadnych preferencyjnych warunków związanych z tym, że kupujemy samochód a nie cokolwiek innego. Każdy może sobie taki kredyt w banku wziąć, o ile posiada odpowiednią zdolność kredytową. Jeśli się jej nie posiada to pozostaje ewentualnie pożyczka w firmie pożyczkowej, co zdecydowanie odradzamy. Oprocentowanie kredytów jest oczywiście różne i zależy tylko i wyłącznie od wybranego banku. W jednym będzie ono mniejsze a w drugim większe, a różnice mogą sięgać nawet kilku punktów procentowych. Banki i ich oferta kredytowa różnią się też łatwością w otrzymaniu takiej pożyczki. W niektórych bankach formalności związane z otrzymaniem pożyczki potrafią uprzykrzyć życie do tego stopnia, że odechcieć się może całego zakupu. Każdy kredyt trzeba też spłacić od początku do końca, dlatego koniecznie trzeba brać siły na zamiary.

Spełnienie marzenia o nowszym samochodzie dla wielu ludzi może być jednak bezcenne. Wobec czego koszty rat kredytu nie przerażają aż tak w obliczu możliwości jeżdżenia lepszym samochodem. Kredyt czy pożyczka bankowa nie jest niczym złym, jeśli się z niej mądrze korzysta. Dla tych, którzy chcą kupić sobie nowy samochód prosto z salonu mamy pewną cenną informację. Czasami można spotkać w salonach samochodowych oferty sprzedaży ratalnej nieoprocentowanej. Nieoprocentowana jest ona dla klienta, ponieważ to na salonie spoczywa wynagrodzenie banku za pożyczenie pieniędzy klientowi. W każdym razie taką ofertę można spotkać w salonie samochodowym najczęściej przy okazji wyprzedaży rocznika. Salony samochodowe dają wybór pomiędzy dużym rabatem na samochód a nieoprocentowanym kredytem ratalnym. Niestety, ale promocje nie łączą się, więc nie można skorzystać z jednego i drugiego.
Kupno samochodu na kredyt jest mimo wszystko opłacalne, chociaż zawsze będzie to rozwiązanie bardziej kosztowne aniżeli zakup samochodu za gotówkę. To zupełnie naturalne, że żaden bank nie pożyczy Nam swoich pieniędzy za darmo. Przecież banki zarabiają na kredytach. Natomiast, jako klienci możemy mieć wpływ na to, jakie oprocentowanie otrzymamy od banku. Jeśli znajdziemy kredyt z dobrym oprocentowaniem to w ujęciu rocznym kredyt nie będzie nas kosztował nazbyt wiele. Miesięczne zobowiązanie nie może przekraczać Naszych możliwości finansowych w najczarniejszym scenariuszu. Chodzi o to, że rata kredytu nie powinna być na styk w stosunku do miesięcznego budżetu i wolnych środków. Jeśli chodzi o kredyt i miesięczne raty to chyba każdy sam najlepiej wie, na co sobie może pozwolić. Bo nie chodzi o to, żeby jeździć nowszym samochodem kosztem swojego standardu życia. Kredyty gotówkowe cieszą się dużą popularnością również pośród tych klientów, którzy mają na tyle dużo pieniędzy, żeby kupić samochód za gotówkę. Tacy klienci wychodzą z założenia, że niekoniecznie trzeba się wypłukać z wszystkich oszczędności. Można wziąć przecież kredyt ratalny a pieniądze oszczędzać na koncie i w razie potrzeby cały kredyt spłacić jednym przelewem.