Moda na kupowanie samochodów używanych z zagranicy już trochę minęła. Chyba zrozumieliśmy, że nie są to samochody, które nam się jednak marzą. Przecież co rusz słyszy się historie, że sprowadzane z zagranicy auta mają mało wspólnego z historią, którą się do nich opowiada. Auto pochodzące z innego kraju europejskiego można kupić na kilka różnych sposobów. Można się po nie wybrać samemu lawetą i przywieźć sobie taki samochód samodzielnie. Można kupić taki samochód w komisie wyspecjalizowanym w ściąganiu aut z zagranicy. Można też skorzystać z usług pojedynczych handlarzy, którzy oferują samochody przywiezione osobiście. W dwóch ostatnich przypadkach najczęściej usłyszymy historie, że samochodem poruszała się kobieta i tylko kilka kilometrów dziennie, a na dodatek była niepaląca. Czasem można też usłyszeć historię, że samochodem jeździła starsza pani do pobliskiego kościoła. Takie historie najczęściej mają na celu wyjaśnić, dlaczego kilkunastoletni samochód ma tak mało kilometrów przejechanych w ciągu swojego istnienia. No i właśnie wtedy należy sobie postawić pytanie. Dlaczego ten przebieg jest rzeczywiście tak niski? Teraz dzieje się już tak rzadziej, że samochody mają podejrzanie niski przebieg, bo Polacy przestali się na te bujdy nabierać. Dzisiaj nie wierzymy już też w okazjonalne ceny takich samochodów. Na szczęście doszliśmy do tego, że samochód przez kupieniem trzeba dokładnie posprawdzać. Jeśli chodzi o samochód sprowadzony z innego kraju musimy zachować podwójną ostrożność i kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Tylko wtedy nie stracimy nerwów ani pieniędzy na naprawy samochodu sprowadzonego z zagranicy. Zagraniczne samochody mogą być rzeczywiście trochę tańsze od krajowych. To akurat wynika z mentalności naszych zachodnich sąsiadów. Tam po prostu kilkuletnie samochody sprzedaje się jako starocie za naprawdę małe pieniądze. Tylko, że niestety ale nie wszystkie auta sprowadzone do Polski to rzeczywiście te, które postanowiono sprzedać, żeby kupić sobie nowy samochód.

Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem to czynność, którą powinniśmy bezwzględnie wykonać zawsze. Bez względu na to od kogo kupujemy używany samochód. No chyba, że komis bądź salon samochodowy dają nam gwarancję na auto używane. Takie auta rządzą się przecież swoimi prawami, a biegnący czas nieuchronnie wpływa na ich kondycję. Negatywnie – rzecz jasna. Dlatego sprawdzenie samochodu powinno być diagnozą, która upewni Nas i utwierdzi w przekonaniu, że taki samochód warto jest kupić. Bo nie każdy samochód warto kupić a niektórych nawet nie warto jest brać pod uwagę. Najtrudniej sytuacja wygląda, kiedy jedziemy po samochód za granicę sami. Wtedy musimy go kupić trochę na intuicję. Chyba, że znamy świetnie język obcy i od razu możemy z samochodem pojechać do lokalnej stacji diagnostycznej. Jednak nie oszukujmy się, ale mało kto zna na tyle dobrze język, żeby sobie w stacji diagnostycznej poradzić. Wobec tego z jednej strony najlepiej a z drugiej najgorzej jest jechać po auto samemu. Bo przecież nie jest rzeczą łatwą kupienie dobrego samochodu w Polsce, a co dopiero za granicą. No chyba, że mamy nagrany samochód sprawdzony i od kogoś znajomego. To jest wówczas zupełnie inna sprawa. Można wtedy jechać po auto niemalże w ciemno i skoncentrować się jedynie na tym, żeby samochód do Polski bezpiecznie przywieźć.

Zdecydowana większość Polaków samochody zagraniczne kupuje w kraju. Są one sprowadzone przez komisy samochodowe albo pojedynczych handlarzy i sprzedawane. Bardzo często sprzedawane z odpowiednią bajką o treści opisanej powyżej. Podstawa to kontrola tego co kupujemy. Bez względu na to, za jaką cenę kupujemy samochód należy go sprawdzić w zaufanej stacji diagnostycznej. Kupowanie auta na zaufanie do sprzedawcy nie powinno wchodzić w rachubę. No chyba, że naprawdę kupujemy samochód u sprzedawcy, którego znamy i któremu ufamy. Każda stacja kontroli pojazdów może sprawdzić jak w rzeczywistości wygląda stan techniczny pojazdu, który chcemy kupić. Najlepiej jednak pojechać do mechanika samochodowego, który spojrzy na samochód również pod kątem prognozy na przyszłość. Kupując auto używane nie można się spodziewać, że nie miało ono żadnej awarii czy stłuczki. Jeśli sprzedający o wszystkim mówi uczciwie to nie ma problemu, żeby taki samochód kupić. Nawet, jeśli miał on różne przygody. Problem pojawia się wtedy, kiedy sprzedawca nie mówi nam o usterkach, które miały miejsce. Dlatego właśnie wizyta u zaprzyjaźnionego mechanika powinna rozwiązać wszystkie dylematy związane z zakupem samochodu. Można się dowiedzieć w jakim stanie auto jest obecnie oraz co się z nim działo na przełomie ostatnich lat. Możemy się też dowiedzieć najważniejszego, a więc tego, ile trzeba będzie w samochód włożyć w ciągu najbliższych lat użytkowania.
Kupowanie samochodu używanego to jest w pewnym sensie inwestycja dla swoich pieniędzy. Inwestycja, która nie polega na tym, żeby przynieść zyski. W tym wypadku zyskiem będzie jak najmniejsza strata. Dlatego właśnie na zakup samochodu używanego z zagranicy trzeba właśnie tak patrzeć. Jeśli sami nie znamy się na samochodach to przed zakupem koniecznie trzeba skorzystać z pomocy fachowca. Bo tutaj chodzi przecież o pieniądze i możliwości ich zaoszczędzenia, zwłaszcza w kontekście przyszłych napraw. Eksploatacja samochodów jest w dzisiejszych czasach bardzo droga, a używanych tym bardziej. Trzeba więc samochód tak kupić, żeby nie musieć do niego ciągle dokładać. Na samochody zagraniczne raczej nie dostaniemy gwarancji, ale zabezpieczeniem w tych okolicznościach będzie właśnie wizyta diagnostyczna przed zakupem.