Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze bardzo często nie wiedzą o tym, jak wiele mają możliwości pod względem finansowania zakupu auta firmowego. A przecież każda firma musi mieć dzisiaj jakiś firmowy samochód. Nie ma chyba takiej branży, w której nie przydałby się samochód do działalności gospodarczej. Czy to będzie prowadzenie sklepu spożywczego czy galerii sztuki albo punktu ksero – wszędzie jest potrzebny samochód. W większości przypadków wystarczy jedynie samochód dla właściciela, no bo przecież mówimy o jednoosobowych działalnościach gospodarczych. Niestety, ale wielu drobnych przedsiębiorców nie wie, że samochód można dzisiaj kupić albo wziąć w leasing. Szczególnie ta ostatnia forma finansowania zakupu samochodu jest obca najmniejszym firmom. Wynika to z tego, że wiele księgowych też nie ma o tym zbyt dużego pojęcia. A przecież wzięcie samochodu w leasing to same korzyści dla małej firmy. Przyjmijmy jednak, że o leasingu napiszemy na końcu. Jako pierwszy sposób sfinansowania zakupu auta firmowego weźmy pod lupę kredyt. Przedsiębiorcy mogą wziąć kredyt firmowy a także kredyt indywidualny. Przy czym kredyty firmowe mają zdecydowanie mniejsze oprocentowanie aniżeli kredyty indywidualne. Poza tym w ty wypadku odsetki od kredytu można sobie wrzucić w koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Nie będzie to wielka kwota, bo część odsetkowa jest zawsze najmniejsza. Kredyt na zakup samochodu to nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ nie ma z niego wymiernych korzyści finansowych dla firmy. A jednak księgowe polecają takie rozwiązanie z kilku względów. Przede wszystkim dlatego, że przy zakupie na kredyt od razu stajemy się właścicielami pojazdu. Wiadomo, że mamy to auto razem z kredytem, ale w dowodzie rejestracyjnym widniejemy w polu właściciel. Drugą ważną zaletą jest też to, że samochód od razu możemy sobie wprowadzić do ewidencji środków trwałych i możemy go od razu amortyzować w swoich firmowych kosztach. Suma summarum jesteśmy jednak bardzo stratni na kredycie, ponieważ zawsze będzie on najdroższą formą finansowania samochodu. Kredyt potrafi być nawet kilkukrotnie droższy od wspomnianego już leasingu.

Zdecydowanie więcej zalet ma przywołany już powyżej leasing. Jest to taka forma finansowania, w której to bank użycza nam zakupiony z myślą o Nas pojazd. Użyczenie jest formą wynajmu pojazdu od banku, ale po spłaceniu ostatniej raty leasingowej następuje zmiana właściciela pojazdu z banku na użytkownika. W praktyce jest to naprawdę bardzo tanie i korzystne rozwiązanie dla każdej małej firmy. Bo leasing jest dostępny dla każdej firmy, już od pierwszego dnia jej funkcjonowania. Leasing jest bardzo tanim rozwiązaniem, jeśli chodzi o odsetki. Ma jednak właśnie tą jedną wadę, że dopiero w terminie jego całkowitej spłaty stajemy się właścicielami pojazdu. Zobaczmy jednak, jakie ogromne plusy ma finansowanie zakupu samochodu właśnie w leasingu. Na każdą opłatę leasingową oraz ratę dostajemy fakturę, którą możemy wrzucić w koszty prowadzenia działalności. Podkreślmy, że wrzucamy w koszty całą ratę, a nie tylko odsetki. A tak to właśnie jest w przypadku kredytu. Poza tym leasing jest naprawdę minimalnie oprocentowany. W wielu firmach leasingowych i bankach przy pięcioletnim okresie leasingu można zejść z kosztami do dziesięciu bądź mniej procent. I to jest całkowite oprocentowanie leasingu w całym okresie. Tym czasem kredyt firmowy ma takie oprocentowanie, ale w skali roku. Najważniejszym plusem jest jednak ten fakt, że każdą ratę możemy wrzucić w koszty. Dzięki temu naprawdę pomniejszamy swoje podatki, co jest bardzo znaczące dla wielu małych przedsiębiorców. Zyski z zaoszczędzonych podatków mogą być naprawdę spore, dlatego warto przemyśleć takie rozwiązanie chociażby i już. Przecież to nie ma co czekać z zakupem samochodu do firmy. Samochód w firmie ma zarabiać pieniądze a nie stać na parkingu. Zatem do każdej małej firmy potrzebny jest sprawny i dobrze działający samochód. Takie możliwości oferują samochody nowe a w leasingu to właśnie nowe samochody finansuje się najczęściej. Wobec tego dzisiaj każdy przedsiębiorca może mieć w swojej firmie samochód firmowy. Może wziąć samochód w leasing i traktować go jak własny, dopóki, dopóty rzeczywiście nie przejdzie na własność po jego wykupieniu.

Omówiliśmy już powyżej kredyt gotówkowy oraz leasing. To dwie najbardziej opłacalne formy sfinansowania firmowego pojazdu. Mają one jednak różną dostępność. Kredyt można dostać najczęściej po roku prowadzonej działalności. A leasing, jak już wspominaliśmy, może dostać każdy bez względu na długość czasu prowadzenia działalności gospodarczej. Jest jeszcze jeden sposób na nowy i piękny samochód do firmy. To jest opcja wynajmu długoterminowego, który dzisiaj coraz częściej jest oferowany przez dealerów samochodowych. To jest opcja dla naprawdę bogatych oraz takich, którym nie chce się bawić w sprzedawanie samochodu po spłaceniu kredytu czy leasingu. Samochód można sobie wynająć na dłuższy okres i to w opcji, w której nie interesuje nas nic innego jak tylko tankowanie. Jednak trzeba mieć świadomość, że koszty takiego wynajmu będą znacznie większe od kosztów leasingu. Przy czym wynajem długoterminowy oferowany jest tym firmom, które istnieją już na rynku od dwudziestu czterech miesięcy. Tak więc nie jest to opcja łatwo dostępna ani tania, ale na pewno bardzo wygodna. Naprawdę jest to dużym ułatwieniem, kiedy nie trzeba się bawić potem we wprowadzanie samochodu do firmy oraz sprzedawanie go na rachunek. Przy wynajmie długoterminowym oddaje się jeden samochód i w tym samym momencie wypożycza się kolejny samochód.