Jeśli ktoś chce sprzedać swój samochód to musi zdawać sobie sprawę, że stoi przed nim naprawdę trudne zadanie. Bo dzisiaj sprzedaż samochodu to nie lada wyzwanie. Nie ważne w jakim wieku samochód chcemy sprzedać. Nie ważny nawet jest jego stan techniczny. Każde auto zawsze znajdzie swojego nabywcę zainteresowanego zakupem. Tylko, że sama sprzedaż może się ciągnąc tygodniami. No chyba, że chcemy sprzedać samochód na szybko i za byle jakie pieniądze. Wtedy można to zrobić łatwo i szybko. Można sprzedać auto za niewielkie pieniądze do komisu, który skupuje wszystkie rodzaje samochodów. Nie można wówczas liczyć na zbyt wiele, ale jest to sposób na typowe sprzedanie auta na szybko. Jak ktoś chce to może oczywiście próbować negocjować cenę albo w stawić samochodów do komisu w trybie komisowym. Ale tryb komisowy wydłuży całą sprzedaż samochodu o okres od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Sprzedający, którym się nie śpieszy i chcą sprzedać samochód za dobre pieniądze doradzamy od razu dużą dozę cierpliwości. Bo na pewno proces sprzedaży samochodu będzie trochę trwał. Nie chcemy nikogo zniechęcać, bo jak napisaliśmy powyżej – każdy samochód znajdzie prędzej czy później swojego nabywcę. Sposobem na sprzedaż auta stosowanym od wielu lat jest oczywiście giełda samochodowa. Tylko, że na giełdzie dotrzemy może do kilkuset potencjalnych klientów. Taki potencjał sprzedaży możemy uzyskać tylko pod warunkiem, że wybierzemy się z autem na jakąś ogólnopolską giełdę samochodową. Na lokalnych możemy liczyć co najwyżej na kilkudziesięciu oglądających. Przy sprzedaży każdego samochodu ważny jest właśnie ten potencjał klientów. I tutaj bądźmy szczerzy – jest tylko jedno narzędzie, które umożliwia dotarcie do wielu tysięcy potencjalnie zainteresowanych. Jest to oczywiście internet, który jest dzisiaj światem alternatywnym dla tego prawdziwego. To właśnie w internecie transakcje kupna-sprzedaży rosną lawinowo. Chcąc w sieci bezpiecznie sprzedać auto trzeba się przede wszystkim do tego odpowiednio przygotować. A potem krok po kroku wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje globalna sieć internetowa.

Zacznijmy od zrobienia dobrych zdjęć naszego samochodu, który chcemy sprzedać. Zdjęcia powinny być wiarygodne, ale należy je wykonać w taki sposób, żeby samochód na nich wyglądał naprawdę ładnie. Jakikolwiek retusz nie wchodzi w rachubę, bo cyfrowa obróbka takich zdjęć byłaby zwyczajnym oszustwem. Można jednak wykonać ujęcia w taki sposób, żeby samochód wyglądał na nich ładniej, aniżeli w rzeczywistości. Kiedy już przygotujemy dokumentację fotograficzną to na brudno trzeba sobie przygotować dokładny opis samochodu. Pamiętajmy, żeby taki opis zawierał wszystkie zalety samochodu, ale także wszystkie jego wady. Nie warto niczego ukrywać. Jeśli czegoś nie napiszemy, a kupujący dopatrzy się wady w trakcie oględzin na pewno wykorzysta taki argument do zbicia ceny w dół. Jeśli nie chcemy więc być w negocjacjach na straconej pozycji lepiej od razu dokładnie wszystko napiszmy w ogłoszeniu sprzedaży. Co więcej, warto zaakcentować największe wady, żeby ogłoszenie było jak najbardziej realne i bardzo wiarygodne. Wtedy możemy liczyć na to, że więcej kupujących się nim zainteresuje.

Będąc tak doskonale przygotowanym możemy przejść do tworzenia oferty na portalach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. W tym miejscu trzeba będzie podjąć strategiczną decyzję co do miejsc w sieci, w których umieścimy ogłoszenia o sprzedaży samochodu. Warto wybierać najlepsze i najczęściej odwiedzane portale ogłoszeniowe. Obecnie w polskim internecie jest kilka największych giełd samochodowych online. Ogłoszenia w nich w większości są płatne, dlatego trzeba być przygotowanym na koszty związane z próbą sprzedaży samochodu w internecie. Można się ogłaszać również wszędzie tam, gdzie ogłoszenia są darmowe. Wszakże nawet w przypadku niewielkiej liczby odwiedzających taką stronę niczego przecież nie stracimy. Najwięcej uwagi poświęćmy jednak tym portalom, które są przez potencjalnych klientów oblegane. Bo tam za ogłoszenie trzeba zapłacić, a więc trzeba je stworzyć możliwie jak najlepiej. Do wszystkich przygotowanych informacji o samochodzie można dodać jeszcze jakąś ciekawą historię związaną z samochodem, jeśli taką rzeczywiście macie. Tylko, że na cenę samochodu nie ma wpływu jego historia a jedynie stan techniczny. W każdym razie wszystkie ogłoszenia należy wstawić możliwie jak najszybciej, żeby przyśpieszyć sprzedaż samochodu. Do ogłoszenia koniecznie trzeba podać swój numer telefonu. Dzięki temu każdy zainteresowany zakupem będzie mógł zadzwonić i zadać pytanie sprzedającemu. I w tym miejscu pojawiają się telefony od tych, którzy niekoniecznie chcą samochód kupić. Pojawią się propozycje kredytów, wzięcia auta w komis czy udzielenia pożyczki na czas sprzedaży samochodu. Wszelkie tego typu telefony najlepiej po prostu kończyć od razu po usłyszeniu, że nie chodzi o kupno samochodu.
Sprzedaż samochodu w internecie to też ryzyko, że trafi się na ludzi nieuczciwych. Wobec tego należy zachować maksymalną czujność. Nie należy umawiać się z oglądającymi w miejscach odludnych. Najlepszym miejscem na pokazanie auta jest jakieś miejsce publiczne typu stacja benzynowa czy monitorowany parking galerii handlowej. Do domu można zaprosić kupca dopiero wtedy, kiedy ten jest już zdecydowany na zakup auta. Wtedy też warto zadbać o to, żeby w domu był jeszcze ktoś poza nami. Dzięki temu zapewnimy sobie bezpieczeństwo, bo przecież w grę wchodzą też przecież niemałe pieniądze. Sprzedaż samochodu to zadanie dla cierpliwych, ale zawsze należy pamiętać o tym, żeby transakcja była dla nas bezpieczna i uczciwa.