Nawigowanie w trakcie jazdy samochodem już nigdy nie będzie takie samo jak kiedyś. Minęły bezpowrotnie czasy, w których trzeba było kupować nawigacje do samochodu jako osobne urządzenie. Taka nawigacja samochodowa potrafiła naprawdę sporo kosztować, a poza tym miała jedną bardzo dużą wadę. Zaktualizowanie mapy wiązało się z koniecznością podłączania do komputera i ściągania do nawigacji oprogramowania w postaci nowych map. Dzisiaj się już tego nie robi, chociaż są jeszcze osoby, które nie znają współczesnych nawigacji samochodowych w postaci aplikacji na smartfony. Dzisiaj nawigacje są po prostu online. Nie trzeba ich aktualizować, ponieważ one aktualizują się automatycznie. Mało tego, że się aktualizują to jeszcze robią to praktycznie każdego dnia. Jeśli korzystamy z nawigacji w smartfonie to możemy być pewni, że zawsze dojedziemy do celu. Nie ma takiej możliwości, żebyśmy mieli w mapach jakieś nieaktualne ulice. Nie ma też takiej opcji, żeby nawigacja poprowadziła nas przez jakieś nieprzejezdne pola. Przewaga nawigacji działających online nad tradycyjnymi urządzeniami jest tak duża, że trudno jest sobie dzisiaj wyobrazić jazdę na tradycyjnym sprzęcie. Na typowe urządzenia nawigujące decydują się jedynie Ci, którzy nie używają nowoczesnych smartfonów. Jest tylko jedna okoliczność, która sprawia, że warto kupić odrębne urządzenie do prowadzenia w trakcie jazdy. Są to podróże poza granice kraju i jazda na nawigacji mającej mapy całego świata. Tutaj niestety zawsze będzie w gorszej sytuacji nawigacja online. Chodzi o to, że do jej działania potrzebny jest transfer danych. Pomimo, że w tej kwestii wiele się zmieniło na lepsze to jednak poza granicami kraju taki transfer wciąż nie należy do najtańszych. Stąd też w takiej sytuacji dobrze mieć normalną nawigację. W krajach należących do europejskiej wspólnoty można już dzisiaj korzystać swobodnie z internetu, ale poza zjednoczoną Europą lepiej jest tego nie robić. Natomiast dla jeżdżących po kraju nie ma absolutnie nic lepszego aniżeli nawigacja w smartfonie. Jest kilka różnych aplikacji oferujących takową funkcję. Warto poświęcić chwilę na znalezienie tej, z której będziemy najbardziej zadowoleni. Większość nawigacji działających online jest niestety płatna, ale przecież normalnej nawigacji też nie dostajemy za darmo. I tak jedna z najlepszych nawigacji samochodowych online w formie aplikacji to ta, która wypuszczona została przez twórców najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej.

Gdyby się nad tym wszystkim dobrze zastanowić to jest to dzisiaj najlepszą z możliwych opcji na podróżowanie po Polsce i Europie. Wracając jeszcze na chwilę do tych nawigacji i podróżowania po Europie to w tych aplikacjach jest jeszcze taka opcja, że można sobie pobrać mapy do pamięci telefonu. Wtedy nie trzeba w trakcie jazdy łączyć się z internetem. Wystarczy po prostu uruchomić aplikację za granicą korzystając z telefonu będącego offline. Samo działanie nawigacji na smartfony nie jest tak fascynujące jak ich niesamowita aktualność. I w tym miejscu warto się zatrzymać na dłuższą chwilę, bo to jest to, co te nawigacje wyróżnia i faworyzuje w stosunku do zwykłych urządzeń do nawigowania. Otóż wszystkie te aplikacje są co chwile aktualizowane. Oznacza to, że jakakolwiek zmiana w ruchu drogowym w tych nawigacjach jest od razu widoczna. Jeśli dana ulica jest zamknięta to nawigacja od razu Nas o tym informuje. Nie musimy się martwić, że pojedziemy daną drogą a za chwilę się okaże, że nie da się nią nigdzie przejechać. Standardowe urządzenia można zaktualizować samodzielnie, ale odpowiednie aktualizacje udostępniane są w internecie co najwyżej kilka razy do roku. W przypadku aplikacji na smartfony aktualizacja może być udostępniona użytkownikom nawet codziennie.

Jest jeszcze jedna kwestia, która sprawia, że nawigacje w telefonach są najlepsze na świecie. Dzięki temu, że telefony logują się do nawigacji i udostępniają swoją lokalizację to wszyscy mogą widzieć, gdzie aktualnie są na drogach korki. I to jest coś niesamowitego, że programy do nawigowania automatycznie pokazują Nam, które drogi powinniśmy omijać. Aplikacje na smartfony korzystają z danych lokalizacyjnych, dzięki czemu doskonale wiedzą, gdzie jest na drodze ciasno a gdzie luźno. Dzięki temu potrafią one tak pokierować kierowców, żeby korki na mieście rozładowywać a nie pogłębiać. Wszystko dzieje się online i to ma swoje plusy. Nie oszukujmy się, ale czasy dla nawigacji samochodowych w tradycyjnej wersji już po prostu mijają. Widać to nawet na sklepowych półkach, gdzie tego typu urządzeń jest po prostu coraz mniej. Dlatego właśnie, że przyszłość należy do smartfonów i nie da się tego ukryć. To jest proces nieodwracalny, ponieważ telefony komórkowe nowej generacji są coraz lepsze i coraz dłużej wytrzymują na swoich bateriach. Dzięki wytrzymałym bateriom telefonów można używać do wielu różnych działań w ciągu dnia a i tak wytrzymają one przez cały dzień pracy na jednym ładowaniu. Stąd też dzisiaj wykorzystuje się smartfony jako telefony, nawigacje, telewizje czy aparat fotograficzny. Dzisiaj wszyscy jesteśmy online przez cały dzień, bo zawsze mamy przy sobie swój smartfon. Możemy z niego skorzystać zawsze wtedy, kiedy tylko tego potrzebujemy. Dla wielu z Nas smartfon jest nieodłącznym towarzyszem każdego dnia. Dzięki temu, że jest niezawodny i zawsze online możemy z niego skorzystać również jako samochodowej nawigacji. I jest to najlepsza nawigacja, ponieważ zawsze jest najbardziej aktualna. Nie dość, że aktualna to jeszcze wie wszystko na temat natężenia ruchu w okolicy. To najlepszy wybór dla każdego kierowcy.