Każdy samochód, który porusza się po polskich drogach musi być ubezpieczony. Przynajmniej w tym podstawowym zakresie, czyli odpowiedzialności cywilnej. Każdy kierowca doskonale wie, że raz do roku trzeba niestety wyłożyć pieniądze na ubezpieczenie samochodu. Jest to konieczność, żeby w ogóle móc się poruszać samochodem po polskich drogach. Jeśli nie wykupimy podstawowego ubezpieczenia to możemy otrzymać naprawdę sowitą karę za brak odpowiednich dokumentów. Kara ta jest niewspółmierna do najdroższego nawet ubezpieczenia, jakie możemy wykupić w Polsce. Dlatego każdy kierowca raz do roku wykupuje sobie ubezpieczenie samochodu. Do podstawowego zakresu ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej można dokupić dodatkowe i nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Wówczas możemy liczyć na rekompensatę na przykład, kiedy szkoda na Naszym samochodzie będzie z Naszej winy. Dodatkowe ubezpieczenie nazywane jest auto casco i popularnie używa się skrótu AC. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zarówno ubezpieczenie OC jak i AC. W ostatnich latach mamy prawdziwe eldorado cenowe, jeśli chodzi o te ubezpieczenia. Najpierw taniały one do nieprzyzwoitego poziomu a w ciągu ostatnich trzech lat zdrożały osiągając również niezrozumiały poziom. W zasadzie te zmiany cen ubezpieczeń samochodowych osiągnęły ostatnio w ogóle jakieś kuriozalne poziomy. Trudno nadążyć za tym na jakiej podstawie w ogóle oblicza się dzisiaj cenę ubezpieczenia samochodu. Jedno jest pewne i warto sobie to zapamiętać, że nie warto na ubezpieczeniu oszczędzać. Nie dotyczy się to tego podstawowego ubezpieczenia, ale mamy na myśli ubezpieczenie AC. Warto zapłacić trochę więcej, ale mieć dobry pakiet tego ubezpieczenia, który będzie uwzględniał różnego rodzaju szkody własne. Weźmy na przykład takie uszkodzenie szyby, które może powstać w różnych okolicznościach. Mając taką dodatkową opcję możemy naprawić szyby w ramach ubezpieczenie i jednocześnie nie stracić na tym zniżek ubezpieczeniowych. Kolejną kwestią bardzo istotną może być holowanie pojazdu. Jeśli mamy opcję assistance to warto ją wykupić na określoną odległość, ale taką, która będzie nam realnie potrzebna. Jeśli samochodem jeździmy tylko do sklepu lub pracy to wystarczy podstawowe assistance wokół miejsca zamieszkania. Jeśli jednak jeździmy samochodem przez całą Polskę to warto mieć taki pakiet, który zagwarantuje nam holowanie na kilkaset kilometrów. Jeśli oczywiście zajdzie taka konieczność.

Ubezpieczenie samochodu to jest taka pewność, dzięki której możemy się nim swobodnie poruszać. Obowiązkowe ubezpieczenie jest gwarancją dla tych, którzy będą poszkodowani w wyrządzonej przez nas szkodzie. Powodując wypadek samochodowy nie musimy ponosić finansowej odpowiedzialności za szkody w nim wyrządzone. Do tego właśnie służy opcja ubezpieczenia OC. Wszystko to działa oczywiście w taki sposób pod jednym warunkiem. Pod warunkiem, że poruszaliśmy się samochodem na trzeźwo a nie po spożyciu alkoholu. Jakiekolwiek ślady alkoholu wykluczają odpowiedzialność ubezpieczyciela, ale przecież to oczywiste, że nie wolno po alkoholu nawet myśleć o jeździe samochodem. Pisząc o tym, że nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu mamy na myśli głównie to, które jest ubezpieczeniem dodatkowym. Bo ubezpieczenie AC jest z kolei gwarantem dla Nas samych, że samochód naprawimy z ubezpieczenia nawet wtedy, kiedy szkoda będzie z Naszej winy. Nie mając ubezpieczenia musimy sobie szkodę naprawić samodzielnie, co może kosztować bardzo dużo pieniędzy. Nie wszystkim się jednak opłaci wykupywanie dodatkowego ubezpieczenia samochodu. W większości przypadków decydują się na to kierowcy, którzy posiadają w miarę nowe samochody. Takie ubezpieczenie dodatkowe mimo wszystko jednak sporo kosztuje. Jeśli mamy ubezpieczać kilkunastoletni samochód to chyba nie do końca będzie się to opłacało. Na pewno nie opłaci się ubezpieczać samochodu, którego wartość jest chociażby porównywalna do ceny ubezpieczenia, jaką trzeba by zapłacić.

Nie mniej jednak ubezpieczenie mieć trzeba. Samochód bez obowiązkowego ubezpieczenia OC nie może się przemieszczać, nie można nawet do niego wsiąść. Spowodowanie jakiejkolwiek kolizji samochodem bez wykupionego ubezpieczenia może zrujnować życie zarówno poszkodowanym jak i sprawcy. Jest to naprawdę ważne. Nawet w kwestii obowiązkowej asekuracji też nie warto oszczędzać. Polisę można kupić u renomowanego i zaufanego ubezpieczyciela. To bardzo ważne, chociażby w kontekście ewentualnego sprawstwa szkody. Pewny ubezpieczyciel to taki, który zrekompensuje poszkodowanym szkodę, ale również nie zaniży wyceny Naszego samochodu w przypadku ubezpieczenia AC. A jeśli chodzi o dodatkowe ubezpieczenie to należy się dokładnie zapoznać z możliwościami dodatkowych jego elementów. Bo podstawowe ubezpieczenie zagwarantuje Nam likwidację szkody zrobionej we własnym zakresie, ale trzeba też pomyśleć o tym co się stanie na wypadek awarii pojazdu czy uszkodzeniu szyby albo opon. Wydaje się, że nadchodzi czas, w którym trochę się te ceny ubezpieczeń normują. Bo tak jak napisaliśmy na początku –  ostatnich latach to się wszystko zmieniało lawinowo. Teraz już ubezpieczyciele się trochę finansowo podnieśli i wszystko powoli się stabilizuje. Nie mniej i tak ceny ubezpieczeń są dużo wyższe aniżeli kilka lat temu. Ubezpieczyć samochód musi każdy kierowca. Nie ma od tego żadnego odstępstwa, jeśli chodzi o odpowiedzialność cywilną. Ubezpieczenie samochodu nieobowiązkowe wykupić również warto. Zwłaszcza, kiedy jeździ się jakimś lepszym i droższym samochodem.