Kupienie samochodu dla wielu ludzi to ciągle bardzo ważna w życiu chwila. Szczególnie młodzi ludzie, którzy kupują swój pierwszy samochód w życiu celebrują ten moment z wielką radością. Starsi podchodzą do tego bardziej sceptycznie, ale to pewnie dlatego, że to nie pierwszy kupowany w życiu samochód. Każdy kupuje sobie taki samochód na jaki go stać. Jeden kupi bardzo drogie auto za kilkaset tysięcy a inny wyda na samochód raptem tysiąc złotych. Bo przecież samochód używany można kupić w każdej cenie. Kto by samochodu nie kupował ten zawsze ma nadzieję pojeździć nim jak najdłużej. Nie zawsze jednak się to udaje, a prawdopodobieństwo awarii samochodu jest tym większe im starszy jest samochód. Nie wszyscy wiedzą, że używany samochód można dzisiaj kupić z gwarancją. Nie będzie to samochód za tysiąc złotych, bo na takie nikt nie jest nawet w stanie udzielić jakiejkolwiek gwarancji. Taki samochód z gwarantowaną jakością można kupić, ale mowa raczej o klasie średniej samochodów. Im droższy samochód tym większa za niego pewność, jednak na zbyt drogie auta też nie dostaniemy już gwarancji. Jeśli chcemy kupić samochód w przedziale cenowym od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych to spokojnie możemy szukać takiego z komisową gwarancją. Bo to nie będzie przecież gwarancja od indywidualnego sprzedającego. Takiej możliwości raczej nie ma, żeby dostać gwarancję w takiej wersji. Mowa jedynie o transakcjach komisowych. I to też nie jest tak, że wszystkie komisy udzielają gwarancji na swoje samochody. Muszą to być komisy, które mają w ofercie sprawdzone samochody używane. Można się też spotkać z określeniem aut używanych, ale pewnych. Można się nad tym zastanawiać, dlaczego opłaci się zagwarantowanie jakości w przypadku samochodów kilkuletnich? Jest to możliwe w przypadku, kiedy komisy skupują samochody o określonej jakości. Właściciele takowych komisów doskonale wiedzą, które samochody warto jest skupować. Znają się też na samochodach i przed kupieniem auta dokładnie je sprawdzają. Może się zdarzyć tak, że do takiego komisu trafia samochód gorszej jakości technicznej. Wtedy po prostu na koszt komisu auto jest pozbawiane wszelkich możliwych usterek i wad. Dzięki temu osoby zarządzające funkcjonowaniem takiego komisu mają pewność, że oferowane w nich samochody są po prostu w pełni sprawne technicznie.

Kupienie samochodu używanego na gwarancji to marzenie każdego, kto chce zmienić swój pojazd na nowszy. Można wtedy spokojnie korzystać z kupionego auta i niczym się nie przejmować. Tylko, że taka gwarancja nie jest udzielona w nieskończoność. Jest to raczej kwestia jednego roku świętego spokoju, ale to zawsze cały rok bezstresowej jazdy. Kupienie takiego samochodu to naprawdę ogromny spokój ducha. Komisy oferujące auta używane z gwarancją nie ponoszą przy tym wielkiego ryzyka. Bardzo często mają one swoje warsztaty samochodowe, gdzie w ramach gwarancji przeprowadza się naprawy. Wystarczy sobie tylko wyobrazić, że kupuje się kilkuletnie auto i dostaje się na nie rok czasu pełnej gwarancji na wady i usterki. Taka gwarancja nie obejmie napraw części, które ulegają naturalnej eksploatacji, ale nawet gwarancja na nowe auta tego nie obejmuje. Nie naprawimy zatem używanego auta na gwarancji, jeśli usterka będzie dotyczyć startych wycieraczek albo zużytych hamulców. Wszystko, co się po prostu wyczerpuje nie jest na gwarancji. Nie zmienia to faktu, że w przypadku pojawienia się technicznej awarii kupionego samochodu w ciągu roku naprawa będzie zupełnie darmowa.

Wiadomo przecież, że takie rozwiązanie daje kupującemu ogromny komfort psychiczny. Nie musimy się obawiać o jakość kupowanego samochodu. Otrzymując gwarancję na kupowane auto nie musimy go nawet sprawdzać, tak na dobrą sprawę. Jeśli tylko z zewnątrz wszystko wygląda dobrze to w środku również musi być okay. W przeciwnym razie nikt o zdrowych zmysłach nie dałby gwarancji na samochód z poukrywanymi wadami. Jedyne co warto sprawdzić to grubość lakieru. Tylko, że w tym sprawdzaniu lakieru też jest spora dawka mitologii dotyczącej kupowania używanych aut. No bo co to za sprawdzanie grubości lakieru na używanym aucie, na którym lakier mógł być poprawiany nawet kilka razy. No przecież żadne kilkuletnie auto nie będzie wolne od ingerencji lakiernika. Trochę grubszy lakier w którymś miejscu nie oznacza przecież, że auto było rozbite albo naprawiane po kolizji. Jeśli ktoś chciałby sprzedać samochód po wypadku to wymieniłby cały element na taki, na którym czujnik nie wykaże zbyt grubej powierzchni lakieru. Tak więc to też nie jest tak, że czujnik wykryje Nam jakieś nieprawidłowości. No i też nie ma co się spodziewać cudów po kilkuletnim aucie używanym. Zawsze można spróbować poszukać takiego, które lakiernik określi, jako idealne pod względem blacharskim. Jednak przy kupnie samochodu powinno się skupić na jego sprawnym działaniu i braku wad technicznych. To głównie od części i ich zużycia zależeć będzie to, jak długo samochód pojeździ bez usterek. W przypadku samochodów sprzedawanych przez komisy samochodowe, które udzielają swojej gwarancji, na pewno będzie to rok czasu. Rok czasu to niby długo, ale jak minie to się okaże, że było to bardzo krótko. Taki okres gwarancji wystarczy jednak w zupełności na pełne sprawdzenie pojazdu pod względem technicznym. A biorąc pod uwagę, że na nowe samochody producenci dają dwa lata gwarancji, trzeba przyznać, że rok na używany samochód to naprawdę bardzo długo. Oczywiście taki okres gwarancji na używany samochód zależy od komisu samochodowego. Zdarza się, że tej gwarancji może być tylko pół roku, ale i to wystarczy, żeby samochód dokładnie sprawdzić i przetestować.