Motoryzacja jako branża ma się doskonale. Samochody nowe sprzedają się jak świeże bułeczki i to w coraz większych ilościach. Sprzedaż samochodów rośnie w równie szybkim tempie jak oczekiwania klientów salonów samochodowych. A producenci aut odpowiadają na te oczekiwania równie błyskawicznie. Wszystko opiera się na nowoczesnych technologiach i to zarówno od strony mechanicznej samochodu jak i od strony multimedialnej. Sztuczna inteligencja w samochodach to już niemalże prawdziwa robotyka, a niektóre samochody już dzisiaj można określić jako roboty na kółkach, bo jak inaczej nazwać samochód, który sam nas odwiezie pod wskazany adres? A dzisiaj takie właśnie auta są już w fazie testów, chociaż oczywiście nikt ich jeszcze nie produkuje na masową skalę. Każdy samochód ma dzisiaj możliwość doposażenia go w niezwykle inteligentne systemy asystowania w jeździe. Wszystko oczywiście kosztuje duże pieniądze, ale dla tych, których na to stać jest to absolutne minimum oczekiwać. Jak bardzo inteligentne są współczesne samochody to doskonale pokazują testy w programach i pismach motoryzacyjnych. Nowoczesna samochody potrafią samodzielnie parkować, jechać z puszczoną kierownicą a także sterować swoją prędkością w zależności od tego, jaka panuje sytuacja na drodze. Im większe są oczekiwania wobec nowych technologii tym lepiej są one spełniane przez producentów. A do tego jeszcze weźmy pod uwagę, że nowoczesne technologie dotyczą się też kwestii technicznych w produkcji samochodów. Silniki, które potrafią być niezwykle mocne i ekonomiczne zarazem oraz nowe sposoby napędzania tych silników to wynik pracy tysięcy naukowców i inżynierów od motoryzacji. Samochody elektryczne czy hybrydowe stanowią dzisiaj absolutną przyszłość motoryzacji. I to wszystko kosztuje już dzisiaj rozsądne pieniądze, co sprawia, że dzisiaj każdy może sobie na takie auto pozwolić.

Samochody potrafią dzisiaj rozmawiać z prowadzącymi je kierowcami. Potrafią poradzić, w którym kierunku pojechać, żeby trafić do celu. Potrafią też doradzić co zrobić na wypadek awarii czy usterki samochodu. Każdy nowy samochód posiada komputer, który jest jego inteligentnym asystentem na wypadek awarii czy usterki. Dzisiaj samochód pokaże nam na ekranie wszelkie nieprawidłowości, które najpierw sam rozpozna oraz zidentyfikuje. Technologie oczywiście kosztują, wobec czego większość takich funkcji to dodatkowo płatne elementy wyposażenia. Jeśli jednak ktoś kupuje nowy samochód to wie, że warto dopłacić za wszystko to, co ułatwi jego prowadzenie. Do nowoczesnych technologii należy też zaliczyć wszelkie funkcje ułatwiające prowadzenie samochodu. Asystent zmiany pasa ruchu czy czujniki rozpoznające znaki drogowe – to wszystko naprawdę jest już dzisiaj standardem. Podobnie jak połączenie telefonu ze smartfonem, które też jest już normą. To w ogóle jest bardzo ciekawa nowinka technologiczna. Za pomocą smartfonu możemy sterować wieloma funkcjami samochodu. Możemy sobie włączyć światła, muzykę czy nawet ogrzewania postojowe. I to kolejna nowość. Można sobie zaprogramować samochód w taki sposób, żeby o określonej godzinie panowała w nim zadana temperatura. Funkcja ta jest przydatna szczególnie zimą, a nagrzewanie samochodu odbywa się na wyłączonym silniku. Motoryzacja wkroczyła w fazę nowoczesnych technologii i nie może bez nich funkcjonować.

Dzisiaj producenci samochodów są na takim etapie, że wymyślenie czegoś nowego jest coraz trudniejsze. Wszystko dlatego, że wymyślono już chyba wszystko co najistotniejsze. Teraz producenci i inżynierowie skupiają się na tym, żeby stworzyć autonomiczne samochody jeżdżące bez kierowców. To się wydaje trochę kosmiczne i rodem z filmów science fiction. Lecz za kilka a może kilkanaście lat będzie to zupełnie normalne. Na pewno nie będzie tak, że samochody będą jeździły po drogach bez pasażerów w środku, ale pasażerowie będą mogli sobie spokojnie odpoczywać w trakcie jazdy, bo to samochód będzie się sam prowadził. Można przypuszczać, że na drogach będzie wówczas po prostu bezpieczniej, bo samojezdne samochody będą zaprogramowane w taki sposób, żeby jeździły zgodnie z przepisami. Jest naprawdę duża szansa, że wypadki i kolizje oraz potrącenia pieszych zostaną w ten sposób ograniczone do absolutnego minimum. To wszystko jeszcze przed nami, ale już dzisiaj samochody naszpikowane są funkcjami, które potrafią w wielu sytuacjach uratować ludzkie życie. Jeśli już jesteśmy przy bezpieczeństwie jazdy to spójrzmy jeszcze na nowoczesną technologię w tym zakresie. W najdroższych samochodach najwyższej klasy są na przykład inteligentne siedzenia, które jeszcze przed zderzeniem potrafią się odsunąć w przeciwnym do uderzenia kierunku. Inteligentne poduszki powietrzne ratują życie w przypadku porządnego wypadku a kamery cofania pomagają w bezpiecznym wykonywaniu tego manewru.
Wydaje się, że możemy spodziewać się w samochodach wszystkiego, co tylko sami jesteśmy sobie w stanie wymyśleć. Bo jeśli kierowcy potrafią wymyśleć jakąś przydatną technologię to na pewno są tacy naukowcy, którzy potrafią ją opracować i wdrożyć. Wszystko jest tylko kwestią czasu oraz odpowiedniej ekonomii. Bo żaden producent nie zdecyduje się wprowadzić tego, co się po prostu wraz z samochodem nie sprzeda. Producenci zarabiają na tym, że ludzie kupują ich samochody. Na szczęście dzisiaj coraz więcej ludzi jest po prostu stać na nowe auto prosto z salonu. Kupienie nowego samochodu jest o wiele lepsze aniżeli kupowanie auta używanego. Wszak tylko w nowych samochodach mamy gwarancję, że z nowoczesnymi technologiami jesteśmy na bieżąco.