W głębi duszy każdy kierowca marzy o tym, żeby jeździć nowym samochodem. Można uwielbiać swój samochód bez względu na to, jaki by on nie był, ale nowy samochód to takie skryte marzenie. Bo przecież byłby to samochód, którym zupełnie nikt przed Nami jeszcze nie jeździł. Marzenia o swoim nowym samochodzie można zrealizować, ale warto kupić takie auto wtedy, kiedy jest ono najtańsze. Wszystkie salony samochodowe organizują wyprzedaże kończącego się rocznika. Oznacza to jedno – naprawdę niemałe rabaty. Dobrze kupić nowy samochód to najlepsze, co się może przydarzyć. Trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić, bo nawet przy sporych wyprzedażach nie musi to być takie proste. Przede wszystkim podstawowe pytanie jest takie. Czy chcemy jakiś konkretny model samochodu czy może być dowolny, ale nowy. Zupełnie inaczej poluje się na konkretny samochód a inaczej na dowolny. W czym tkwi różnica? Kiedy zaczyna się gorący okres wyprzedaży rocznika musimy wyczekać odpowiedni moment, w którym samochody osiągną już maksymalne rabaty. Tak się dzieje najczęściej dopiero około lutego roku następnego po tym, który jest w salonach wyprzedawany. Jest wtedy tylko jeden problem. Naprawdę duże rabaty zostają na te samochody, których nikt nie chciał kupić. Zatem szanse, że w najlepszej cenie kupimy konkretny model są bardzo małe. Bardzo małe, jeśli się ograniczymy do jednego salonu bądź tylko tych, które są zlokalizowane w pobliżu Naszego miejsca zamieszkania. O wiele większe szanse na trafienie na ulubiony samochód są wtedy, kiedy się sprawdzi wszystkie salony danej marki w Polsce. Wobec tego każdy, kto chciałby kupić konkretny model samochodu, musi wykazać się dużą determinacją. Trzeba bowiem obdzwonić wszystkie salony samochodowe z daną marką w Polsce i zapytać, czy nasz wymarzony samochód jest jeszcze na stanie i w wyprzedaży. Może się okazać, że nie będzie już takiego auta, jakie byśmy chcieli. Może nie być na przykład oczekiwanej przez nas wersji kolorystycznej nadwozia. Może się okazać, że dla większego rabatu trzeba będzie odrobinę od swoich marzeń odstąpić. Ale przecież kolor samochodu nie ma aż takiego znaczenia o ile nie wybierze się typowo masowej produkcji.

Komfort kupowania nowego samochodu na wyprzedaży rocznika mają Ci kierowcy, którzy nie mają konkretnych oczekiwań co do marki auta i jego modelu. Wtedy można naprawdę poszaleć z oglądaniem samochodów. W tym wypadku nie trzeba dzwonić po salonach w całym kraju. Wystarczy po prostu wsiąść w samochód i objeździć wszystkie salony różnych marek w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Przecież w każdym większym mieście w Polsce działają salony samochodowe praktycznie wszystkich producentów. W każdym salonie możemy zapytać o modele oferowane z największymi rabatami z okazji wyprzedaży rocznika. Następnie można wybierać pomiędzy konkretnymi samochodami oraz cenami, jakie trzeba za nie zapłacić. Tak jak napisaliśmy na początku jest to zupełnie inne kupowanie, aniżeli w przypadku wymarzonego modelu samochodu. Bardzo ważne jest też to, żeby w tym całym szaleństwie nie dać się za bardzo ponieść emocjom. Samochód, który kupujemy na wyprzedaży w salonie dealerskim warto jest dokładnie obejrzeć z zewnątrz. Na ewentualne wady wewnętrzne mamy gwarancję, wobec czego tych nie należy się obawiać. Jednakże bardzo często auta na wyprzedaży to te, które były samochodami pokazowymi w salonie. Nie mylić z testowymi, o czym też zaraz napiszemy. Zdarza się, że dużym rabatem dealerzy chcą przykryć jakieś ukryte niedoróbki blacharskie albo rysy, które pojawiły się w trakcie ich eksponowania w salonie. Naprawdę szczerze radzimy obejrzeć dokładnie auto, zanim się je kupi z podejrzanie dużym rabatem. Potem może się okazać, że znajdziemy wadę, której nikt nam w ramach gwarancji nie usunie.

Jeśli chodzi o wyprzedaże rocznika to wspomnieliśmy przed chwilą o samochodach testowych. To również może być bardzo atrakcyjna okazja. Szczególnie, jeśli nie przywiązujemy uwagi do tego, że samochodem wcześniej jeździło kilkaset innych osób. Samochody testowe to auta nowe, ale wykorzystywane do przejażdżek testowych dla klientów. To takie auta niby nowe, a jednak bardzo często używane. Osobiście odradzamy kupowanie takiego samochodu. Chociażby dlatego, że testowało go kilkaset osób, a każda z tych osób miała inny styl jazdy. Dla silnika to naprawdę niemiłe doświadczenie. Takie samochody mają najczęściej kilka tysięcy kilometrów przebiegu, co już je dyskwalifikuje z kategorii samochodów nowych. Rzecz jasna coś jest kosztem czegoś i na takie auto możemy dostać naprawdę ogromny rabat, chociaż nie zawsze jest to tak atrakcyjna cena. Będąc jednak zupełnie szczerym to lepiej już kupić auto dwuletnie używane, ale po jednym właścicielu. Auta testowe to naprawdę wyeksploatowane samochody pomimo tego, że mają niski przebieg i teoretycznie nowy rocznik.
Wyprzedaże rocznika mają swoje tajemnice. Jednak w zdecydowanej większości przypadków jest to wyprzedaż taka sama jak każda inna. Chodzi po prostu o to, żeby się pozbyć samochodów, które nie zeszły w ciągu roku modelowego. Wiadomo też, że największe rabaty będą na auta najmniej popularne. To przecież logiczne. Jeśli chce się jednak spełnić marzenia o zupełnie nowym samochodzie, którym nikt wcześniej nie jeździł, to można je spełnić w ten sposób najtaniej. Tylko, że przed skorzystaniem z wyprzedaży warto sobie sprawdzić wcześniejszą cenę danego modelu bez wyprzedaży. Wtedy można mieć rozeznanie, ile warta jest oferta wyprzedażowa. Nowy samochód z automatu traci na wartości, dlatego im taniej go kupimy tym mniej na niej stracimy.