Zdecydowana większość kierowców lubi zadbać o swój samochód. To chyba naturalne, bo przecież samochód to rzecz, która dla każdego powinna być bardzo ważna. Jedni mają samochody nowsze, a inni starsze, ale wiek nie ma najmniejszego wpływu na to, że ktoś dba lub nie dba o swoje auto. Decyduje tutaj po prostu kwestia charakteru właściciela. Bo dbanie o samochód to przecież w pewnym sensie przyjemność dla właściciela, o ile ten oczywiście czerpie z tego tą przyjemność. Bo przecież wcale nie musi, a wszystko jak napisaliśmy zależy od charakteru. Dbałość o samochód ma kilka różnych wymiarów. Jeśli chodzi o czystość samochodu to jest to coś, od czego warto zacząć. Zupełnie inaczej jeździ się czystym samochodem a zupełnie inaczej autem pobrudzonym, zabłoconym czy po prostu zakurzonym w środku. Każdy samochód należy regularnie sprzątać. Za regularne sprzątanie można uznać takie, które wykonuje się przynajmniej raz na dwa tygodnie. To jest naprawdę optymalny odstęp czasu, który pozwala utrzymać samochód w bardzo dobrym stanie wizualnym. Co dwa tygodnie warto wykonać kompletne sprzątanie samochodu oraz mycie z zewnątrz. Samo mycie to już kwestia wyboru. Można zrobić to samemu korzystając z myjki samoobsługowej a można równie dobrze umyć samochód na myjni automatycznej. Jeżeli ktoś lubi dbać o swój samochód, ale niekoniecznie lubi w nim samodzielnie sprzątać, to może skorzystać z myjni ręcznej. Za kilkadziesiąt złotych na takiej myjni samochód wysprzątają za nas pracownicy. W ramach ceny kilkudziesięciu złotych można liczyć na sprzątanie wewnątrz pojazdu oraz dokładne umycie auta z zewnątrz.

Mycie samochodu i jego sprzątanie to jak napisaliśmy dbałość o jego piękny i zadbany wygląd. To bardzo ważne, bo każdy regularnie sprzątany pojazd wolniej niszczeje i się starzeje. Jednak to tylko jedna z kategorii w jakich można pisać o dbałości o samochód. Drugą kwestią, która jest chyba znacznie ważniejsza, jest dbanie o dobry stan techniczny. Pewnych awarii samochodów nie idzie przewidzieć, ale można im zapobiegać. W tym wypadku może pomóc regularne kontrolowanie stanu technicznego pojazdu. I nie chodzi tutaj tylko o przeglądy rejestracyjne, które są obowiązkowe, żeby móc w ogóle jeździć autem po polskich drogach. Chodzi o to, żeby samemu i we własnym zakresie zaglądać do samochodu przynajmniej raz na kwartał. Trzeba mieć zawsze odpowiedni poziom oleju oraz poziom płynu w chłodnicy. Nawet odpowiednia ilość płynu do spryskiwacza ma duże znaczenie. Co więcej, należy sprawdzić też dwa razy do roku stan hamulców w samochodzie. Najłatwiej jest to obejrzeć przy okazji zmiany opon, co akurat wypada dwa razy do roku. Jeśli zadbamy o stan techniczny samochodu to wydłużymy jego żywotność oraz zmniejszymy jego awaryjność. Można śmiało napisać, że samochody wcale nie muszą się często psuć. Wystarczy, że odpowiednio często będziemy sprawdzać to, w jakim są one stanie technicznym. Nie każdą awarię samochodu da się przewidzieć, ale wielu awarii możemy po prostu uniknąć. Wystarczy regularnie do auta zaglądać. Można napisać trochę w przenośni, że potrzebna jest odpowiednia profilaktyka. Lepiej zapobiegać aniżeli leczyć – to hasło pasuje również do tematu dbałości o samochód.

Odpowiednia dbałość o samochód dotyczy jeszcze jednej i dla wielu niezrozumiałej kwestii. Jest to kwestia regularnego tankowania paliwa do samochodu. Nie wolno dopuszczać do tego, żeby w samochodzie paliła się rezerwa. Wiadomo, że każdemu ma prawo się przydarzyć taka sytuacja, że rezerwa zapali się niespodziewanie. Jednak wiele osób stara się opóźnić do maksimum moment tankowania samochodu. Nie każdemu jest wesoło, kiedy musi zapłacić całkiem sporo pieniędzy za tankowanie paliwa. Stąd też takie myślenie, że im później zatankuje tym później zapłacę. W praktyce może się okazać, że takie postępowanie może być opłakane w skutkach dla samochodu. Korozja zbiornika na paliwo to najłagodniejszy wymiar kary, jaki może nas spotkać. Najwyższa kara to oczywiście poważne uszkodzenia silnika. Wtedy już nie będzie żadnego ratunku a koszty będą większe aniżeli wszystkie tankowania samochodu razem wzięte. Jeśli więc ktoś dba o samochód to musi go również regularnie tankować. Zaleca się, żeby poziom paliwa w samochodzie nie schodził poniżej jednej kreski, a więc nie powinien być mniejszy niż ćwierć baku. To pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek związanych z układem dopływu paliwa oraz silnikiem w samochodzie.

Jest jeszcze kilka innych kwestii, które również mają wpływ na to, że można powiedzieć, że się o samochód dba albo nie dba. Przecież równie ważne jak wszystkie powyższe kwestie są też sprawy związane z bezpieczeństwem jazdy. Tutaj zaś należy zadbać o odpowiedniej jakości opony i ich terminową wymianę, o wycieraczki samochodowe czy o dobrej jakości żarówki w światłach. Najważniejsze z powyższych są oczywiście opony, które powinny być zawsze w stu procentach sprawne. Jeśli opony nadają się już do wymiany to trzeba je wymienić odpowiednio wcześnie na nowe. Nie wolno ryzykować bezpieczeństwem swoim i przewożonych pasażerów. Zużyty bieżnik w oponie może spowodować naprawdę wiele problemów. Drobna kolizja bądź stłuczka może być tutaj najłagodniejszym wymiarem kary. To jest coś, czego bezwzględnie trzeba dopilnować. Naprawdę nie warto ryzykować jazdy samochodem na łysych oponach. Szczególnie zimą takie ryzyko może się skończyć naprawdę tragicznie. Zatem każdy kierowca powinien dbać o swój samochód pod wieloma względami. Bardzo ważna jest zarówno kwestia czystości samochodu jak i jego bezpieczeństwa oraz stanu technicznego.