Garaż blaszany z całą pewnością dla wielu użytkowników samochodów jest praktycznym rozwiązaniem, a do tego stosunkowo niedrogim, co czyni z niego rozwiązanie prawie idealne. Dlatego też mając na uwadze te właśnie względy, bardzo często wybór użytkowników samochodów pada właśnie na sprawienie sobie i swojemu pojazdowi blaszanego garażu. Czy jedna rozważając wszystkie za i przeciw warto podejmować się ocieplania garażu blaszanego? Czy będzie to opłacalne a może jednak warto czynność te sobie odpuścić? Odpowiedzi na te pytania nie da się jednoznacznie udzielić.
Zanim jednak zaczniemy poszukiwać odpowiedzi na którekolwiek z pytań, należałoby wziąć pod uwagę fakt, obecnie nie tylko na polskim ale i całym światowym rynku dostępne są garaże blaszane ocieplone i nieocieplone, dlatego też nie zawsze musimy ocieplać go samodzielnie, jeśli jeszcze nie posiadamy żadnego zn ich. Wystarczy zakupić te wersję ocieploną. Jeśli jednak zależy nam na cenie, najodpowiedniejszy będzie ten nieocieplony garaż blaszany, ponieważ jest dość znacząco tańszy od tego ocieplonego. Taki garaż niewątpliwie ochroni samochód przed deszczem, wiatrem czy śniegiem. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że nieocieplony blaszany garaż nie będzie stanowił bariery przed niskimi temperaturami, które szczególnie w okresie bardzo srogich zim mogą bardzo negatywnie oddziaływać na niektóre elementy pojazdu. Warto jednak pokreślić że niezależnie od rodzaju z jakim mamy doczynienia, żaden garaż blaszany nie jest trwale związany z gruntem. W świetle prawa oznacza to nie mniej nie więcej jak to, że garaż blaszany nie jest budynkiem.
Jeśli chodzi o nieocieplone blaszaki, to skonstruowane są w większości przypadków z niemalowanej i cienkiej blachy, która w porównaniu do pozostałych materiałów przeznaczonych do budowy garaży, jest stosunkowo tania, nawet bardzo tania. Kto jednak garaż taki choćby dawniej posiadał bardzo często tego żałował i zaczynał poszukiwać możliwości jego ocieplenia, nie zawsze tanim kosztem.
Posiadanie takiego garażu po części wynika z chęci poprawienia panującego w miejscu zamieszkania mikroklimatu. Decydując się na ocieplony garaż, warto znać jego konstrukcję ( każdy bowiem bazuje na tym samym), a wygląda to w sposób następujący:
– blacha stalowa ocynkowana pokryta tynkiem akrylowym
– rdzeń styropianowy
– blacha stalowa ocynkowana powlekana farbą.
W powyższym przypadku to właśnie rdzeń styropianowy pozwala na docieplenie garażu, dzięki czemu będąc wewnątrz nie odczuwamy nadmiernego chłodu czy też wiatru. W przypadku tych nieocieplonych garaży konstrukcja jest niemal podobna, jednak nie występuje w niej wspomniany już styropianowy rdzeń. Z faktem tym wiąże się bardzo duża utrata ciepła, a temperatura panująca wewnątrz garażu, niewiele będzie różniła się od tej na zewnątrz.
Nie bagatelne znaczenie dla zachowania odpowiedniej temperatury w blaszanych garażach ma rodzaj zastosowanego w nim podłoża. Tak więc przymierzając się do ocieplenia nieocieplonego blaszaka, jeżeli podłoże wcześniej nie było ono odpowiednio przygotowane, należy naprawić ten błąd i kompleksowo jak najszybciej się nim zająć. W takim przypadku najbardziej zalecanym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie ( co w sumie jest dość oczywiste jeśli choćby się chwile nad tym poważnie zastanowić) wykonanie wylewki betonowej. Warto jednak zapamiętać, że koniecznie powinna być ona nieco większa od wymiarów planowanego garażu (zaleca się że odpowiednią wartością będzie ok. 20 cm z każdej strony z niewielkimi tolerancjami tego wymiaru). Dzięki wylewce betonowej ograniczone zostaną straty ciepła wynikające jedynie z bezpośredniego kontaktu z gruntem, co i tak pozwoli na podniesienie temperatury w blaszanym garażu gość znacząco powyżej granicy wyznaczanej przez temperaturę panująca na zewnątrz.
Rozmyślając o ociepleniu blaszanego garażu nie można zapominać o właściwym doborze materiału izolacyjnego, który posłuży do tego właśnie celu. W tym przypadku, nawet pomimo tego, że taki garaż w świetle prawa budynkiem nie jest, to zasady jego docieplania będą dokładnie takie same jak w przypadku pozostałych budynków gospodarczych czy nawet mieszkalnych. Niezwykle ważne są zagadnienia związane ze stratą ciepła oraz utrzymaniem odpowiedniego poziomu wilgotności, dlatego też jeśli chcemy aby garaż z powodzeniem służył nam przez długi okres czasu, żadnego z nich nawet w stopniu najmniejszym nie można zbagatelizować. Nadmierne skraplanie się pary wodnej wewnątrz takiego blaszaka może bardzo negatywnie wpływać na wszystkie rzeczy znajdujące się w jego wnętrzu. Zjawisku temu sprzyja zmienność temperatur. Sposobów na skuteczne ocieplenie blaszanego garażu jest kilka. Można robić to zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. W przypadku tego ostatniego mamy najmniejsze prawdopodobieństwo tego, że pojawi nam się zjawisko polegające na skraplaniu się pary wodnej, co w efekcie prowadzi do niebezpiecznej korozji. Zdecydowanie najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do ocieplania blaszaków jest styropian. Wełna w tym przypadku wykorzystywana jest zdecydowanie rzadziej. Ocieplanie od strony zewnętrznej niesie ze sobą jednak takie utrudnienie, że konieczne jest zorganizowanie dodatkowej konstrukcji umożliwiającej trwałe i stabilne zamocowanie materiału termoizolacyjnego. Gabaryty powstałego rusztu uzależnione są rzecz jasna od grubości styropianowej płyty wykorzystanej do ocieplania blaszanego garażu.