Ogranicz ryzyko wypadku – przewiduj zdarzenia na drodze

Ogranicz ryzyko wypadku – przewiduj zdarzenia na drodze

Umiejętność przewidywania i obserwacji drogi dookoła siebie to sprawność, jaką posiada niewielu kierowców. Tej umiejętności można się nauczyć przez lata prowadzenia samochodów. Jest do niej jednak niezbędna intuicja i to taka na bardzo wysokim poziomie. Bo to jest niczym przewidywanie przyszłości, które jednak dotyczy się wyłącznie zdarzeń na drodze. Poruszając się samochodem po lokalnych drogach należy dokładnie obserwować zachowania innych kierowców. Ograniczenie ryzyka wypadku bądź kolizji to wtedy kwestia czasu. Kiedy przejeżdżamy wiele razy tą samą drogą możemy się już nauczyć błędów, które w różnych miejscach są popełniane przez innych kierowców. Systematycznie kodując w głowie te błędy możemy się ich wyuczyć do tego stopnia, że w analogicznych sytuacjach będziemy już potrafili przewidzieć to, czy któryś kierowca nie popełni jednego ze znanych nam przewinień. Takie przewidywanie to nic innego jak wyuczona umiejętność nabyta w drodze systematycznej obserwacji sytuacji. Nam chodzi jednak o taki rodzaj umiejętności, który pozwoli na obcych drogach przewidzieć możliwe zagrożenia. Szybkość naszej reakcji i działania zależy od tego, w jaki sposób przygotujemy się na ryzyko wystąpienia ewentualnych zdarzeń. A każdy doświadczony kierowca wie, że wiele niebezpiecznych sytuacji można uniknąć. Zaś niektórzy kierowcy mają ogromną zdolność przyciągania drogowych zdarzeń negatywnych. Czarne scenariusze najczęściej ziszczają się u takich kierowców, którzy sami siebie postrzegają jako pechowych i nieszczęsnych. Siła przyciągania działa również za kierownicą. Dlatego właśnie niektórzy nigdy nie mają kolizji a innym zdarzają się one regularnie.

Najważniejsza na drodze jest zawsze czujność. Każdy kierowca powinien potrafić zachować czujność od momentu, w którym tylko wsiądzie się za kierownicę. Bardzo często jest tak, że uniknięcie wypadku czy kolizji możliwe jest tylko i wyłącznie dzięki czujności. Poza tym to jeszcze trzeba umieć przewidywać zachowania pieszych na drodze. Dzisiaj większość ludzi chodzi z telefonami komórkowymi w dłoni. Bardzo często zdarza się, że piesi wtargną nam na drogę w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone. Wówczas jedynie czujność może pomóc uniknąć tragedii. Jeśli widzimy przy drodze pieszego, który nie uważa na to co się dzieje dookoła niego, musimy zachować czujność i przewidzieć zachowania zupełnie nieoczekiwane. Umiejętności przewidywania można się nauczyć. Niestety, ale najczęściej uczymy się jej na błędach, które mogą mieć różne skutki. Im bardziej kosztowny błąd tym większa pewność, że nauczymy się na nim na przyszłość odpowiedniego przewidywania podobnych sytuacji. Pamiętajmy, że każda przejażdżka samochodem rządzi się swoimi prawami. Nigdy nie jest tak, że przejedziemy tą samą drogę dokładnie w taki sam sposób. To niemożliwe, chociaż czasami zdarzają się podobne do siebie sytuacje. Zawsze musimy zachować czujność i próbować przewidzieć to, co się za chwilę może wydarzyć. Na kursach jazdy uczą przecież, że na drodze należy zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania. To jest oczywiście bardzo dobra zasada. Zawsze należy przyjąć, że do innych uczestników ruchu mamy ograniczone zaufanie. I to się dotyczy zarówno kierowców innych samochodów jak i pieszych. Bo przecież na drodze nie jesteśmy sami, a różni ludzie korzystają z drogi inaczej niż my. Pamiętajmy, że pewne sytuacje da się przewidzieć, a dzięki temu można im po prostu zapobiec.

Chcąc być naprawdę dobrym kierowcą trzeba mieć świadomość, że wymaga to dużego doświadczenia. Dobrym kierowcom nie staniemy się od razu. Nawet jeśli skończymy najlepszy kurs na prawo jazdy. Najpierw trzeba pojeździć kilka lat na spokojnie i powoli. Jeśli nie będziemy przesadzać na drodze z prędkością to ograniczymy ryzyko kolizji do minimum. Dzięki temu będziemy też mieli więcej czasu na reagowanie w każdej sytuacji. Dzięki wolniejszej jeździe nauczymy się obserwacji i zachować innych kierowców, ale przede wszystkim sami będziemy bezpieczni dla innych. Dopiero potem można zacząć jeździć odrobinę szybciej. Jednak w każdym momencie jazdy trzeba umiejętnie obserwować wszystko, co się dzieje dookoła Naszego samochodu. Nabranie doświadczenia pozwoli wyrobić sobie również tą umiejętność przewidywania. Właśnie odpowiednia obserwacja jest kluczem do sukcesu na ścieżce do naprawdę porządnej i bezpiecznej jazdy. Niestety, ale większość kierowców nie stosuje się do żadnych zasad społecznych, jeśli chodzi o przepisy drogowe. Są one łamane na potęgę. Najczęstszą zmorą jest oczywiście przekraczanie prędkości przez kierowców oraz przejeżdżanie na czerwonym świetle. Większość kierowców nie przejmuje się tym, że zielone światło właśnie się zmieniło w czerwone. W takich sytuacjach właśnie przydaje się przewidywanie. Łatwo przewidzieć, że na każdym skrzyżowaniu może się zdarzyć kierowca, który na ostatnią chwilę będzie chciał przejechać skrzyżowanie. Największą czujność zawsze należy zachować, kiedy w pobliżu drogi pojawiają się bądź mogą się pojawić dzieci. Wtedy należy jechać możliwie jak najwolniej. Przejeżdżanie obok szkół również należy wykonać z możliwie najmniejszą prędkością. Pamiętajmy, że dzieci to tylko dzieci i zawsze może się im zdarzyć chwila nieuwagi. Każdy kierowca musi o tym pamiętać, że jadąc samochodem należy zwolnić zawsze wtedy, kiedy na horyzoncie pojawiają się dzieci. Dzisiaj coraz mniej jest kierowców, którzy dbają o bezpieczeństwo na drodze. A przecież każdy kierowca ma bezpośredni wpływ na to, żeby na Naszych drogach było bezpiecznie. Bezpieczeństwo to wspólny interes wszystkich kierowców.