Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, jakie opony zimowe wybrać. A może wystarczą całoroczne?
Często głównym miernikiem w ich wyborze jest chęć zaoszczędzenie pieniędzy. Być może to również brak świadomości jak niebezpieczne jest jazda z oponami nie dostosowanymi do temperatury, czy warunków atmosferycznych.
Najczęstsze błędy polskich kierowców to jazda z łysymi, starymi i zużytymi oponami.
Często możemy mieć wrażenie jeżdżąc po drogach, że obserwujemy rajdy, albo wyścigi samochodowe i to jeszcze w warunkach skrajnie ekstremalnych, a to nie jedyne grzechy naszych rodzimych kierowców.

Opony zimowe 195/65 r15 – opony do samochodów miejskich

Przez brak regulacji prawnych nie ma obowiązku zmian opon letnich na zimowe, co w konsekwencji jest przyczyną niebywałej ilości wypadków drogowych, w których cierpią nie tylko kierowcy, ale również niewinni piesi. W dobie podróży do innych krajów europejskich, warto pamiętać, że prawo europejskie wymaga zmiany opon z letnich na zimowe lub używania opon wielosezonowych, ze specjalnymi oznaczeniami. Ponieważ producenci od niedawna, bo jakichś dwóch lat, proponują także opony letnie dostosowane do ujemnych temperatur, które jednak nie posiadają dwóch wymaganych oznaczeń, jazda na takich oponach w krajach, w których obowiązuje restrykcyjne prawo będzie skutkowała, w razie zatrzymania nas przez policję, mandatem.
A przecież to nic trudnego wybrać odpowiednie opony, gdyż na rynku dostępny jest szeroki wybór. Nawet, jeśli nie mamy o tym specjalnego pojęcia warto zapytać o radę fachowca. Zapewne wielu kierowców obudziło się i zobaczyło za oknami śnieg i wtedy nastąpiła refleksja dotycząca wymiany opon.
Najwięcej samochodów na polskich drogach to standardowe, kilkuletnie osobówki średniej klasy, nie wyróżniające się wyglądem, czy też przebiegiem.
Do tego typu samochodów polecane są opony zimowe 195/65 r15, które zresztą cieszą się największą popularnością na rynku oraz niezwykle pochlebnymi opiniami wśród użytkowników rankingów internetowych. Świetnie sprawdzają się w wielu modelach samochodów, takich jak Skoda Octavia, Ford Focus, Audi A3 i wielu innych.
Opony zimowe 195/65 r15 na rynku dostępne są od wielu producentów. Według niezależnych testów i opinii kierowców największą renomą wśród opon zimowych 195/65 r15 cieszą się opony Continental, które gwarantują najkrótszą drogę hamowania, jak również świetnie radzą sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, zarówno na oblodzonej, jak i ośnieżonej drodze.
Opony zimowe 195/65 r15 tworzone są przez wielu producentów, do każdej opony dołączona jest etykieta, która pomoże na dokonać wyboru. Znajdują się na niej informacje odnośnie przeznaczenia, drogi hamowania, czy też wpływu na zużycie paliwa i emitowanego hałasu. Oczywiście to tylko podpowiedzi, ale kupując opony zimowe 195/65 r15 u producenta, w sklepach firmowych, czy też profesjonalnych sklepach internetowych masz pewność, że otrzymujesz towar posiadający certyfikaty jakości i bezpieczeństwa jazdy. O wszystkie informację możesz zapytać sprzedawcę, bądź konsultanta, który odpowie na każde twoje pytanie i pomoże rozwiązać problemy, czy też wątpliwości.
Istnieje też możliwość zakupu opon zimowych 195/65 r15, ale zamienników, tutaj nie mamy jakiejkolwiek pewności, czy przeszły one testy bezpieczeństwa, bądź czy posiadają atesty wymagane na polskim rynku. O producencie też nie wiele wiadomo, a tylko dobrej klasy opony są gwarantem bezpiecznej jazdy.
Zakup oryginalnych opon zimowych 195/65 r15 pozwoli nam użytkować je zdecydowanie dłużej, w przeciwieństwie do ich zamienników chińskiej produkcji.
Tak naprawdę tylko dobrej jakości opony zimowe 195/65 r15 dają pewność, że nasz samochód nie wpadnie w poślizg, czy poradzi sobie z bardzo ośnieżonymi drogami. Opona zimowa pod wpływem niskiej temperatury nie twardnieje, dalej jest elastyczna, co daje jej przyczepność do drogi.
Na oponach nie można oszczędzać, gdyż mają one bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jeśli nie mamy, gdzie bezpiecznie składować naszych opon zimowych 195/65 r15, możemy zostawić je w warsztacie na przechowanie do kolejnego sezonu.

Opony zimowe 195/65 r15 są dostosowane do wymagającej jazdy w mieście, średniej wielkości samochodami. Są bardzo wytrzymałe, ich odporność na ścieranie jest satysfakcjonująca, co jest istotne, gdyż jazda w mieście wymaga od nas czasem awaryjnego hamowania, kiedy zamyślony przechodzień ze słuchawkami w uszach wyjdzie tuż przed naszą maskę. Opony zimowe 195/65 r15 przy racjonalnym użytkowaniu, utrzymują odpowiednią temperaturę wewnętrzną, dzięki czemu zużywamy mniej paliwa, co jest istotne kiedy codziennie poruszamy się po zakorkowanym mieście. Do produkcji opon zimowych 195/65 r15 najlepsi producenci używają optymalnych mieszanek, zapewniających elastyczność opony na odpowiednim poziomie przy niskiej, ujemnej temperaturze.

Warto zainwestować w dobre opony zimowe 195/65 r15 i nie oszczędzać na tańszych zamiennikach. Dzięki temu mamy pewność, że opony zostały przetestowane w każdych ekstremalnych warunkach, co daje duży komfort psychiczny przy użytkowaniu ich w zatłoczonym mieście. Nawet jeśli drogowców zaskoczyła zima, a my zdążyliśmy już wymienić nasze opony letnie na opony zimowe 195/65 r15, mamy pewność, że poradzą sobie one nawet na nie odśnieżonej drodze. Posiadają bowiem liczne bloki i lamele, które zapewniają nam przyczepność. Oczywiście zaufanie do opon to jedno, a nasz zdrowy rozsądek i jazda dostosowana do warunków panujących na drodze to drugie, równie ważne, ponieważ żadna opona nie ochroni nas przed naszą brawurą i brakiem odpowiedzialności.