Rok w rok drogowców zaskakuje zima, to samo można rzec o kierowcach.
Wystarczy spojrzeć jak wiele samochodów ma jeszcze opony letnie.
Nie pijani kierowcy, czy zasłabnięcia za kierownicą są przyczyną największej ilości wypadków, ale właśnie zły stan opon.
Sięgając kilkanaście lat wstecz, nie było dyskusji na temat opon, nikt nie zapytał czy zmieniło się już z letnich na zimowe, bądź odwrotnie. Samochody posiadały opony całoroczne.
Pomimo tego, że wiadomo było, że opony nie radzą sobie w niskich temperaturach i nie mają przyczepności na ośnieżonych drogach, nic z tym nie robiono.
Zmiany nadeszły dopiero wtedy, gdy bogaci właściciele tracili duże dostawy swoich towarów, z powodu wypadków do jakich dochodziło na drogach zimą. Wtedy też zlecono konstruktorom i inżynierom pracę nad oponami, które dostosowywały się do warunków jazdy w ujemnej temperaturze, po ośnieżonych drogach.

Prace, które rozpoczęto w Finlandii w latach 30-tych XX wieku, zrewolucjonizowały transport, mimo iż na początku chodziło jedynie o opony do samochodów ciężarowych. To co teraz nazywamy oponą zimową wtedy było oponą pogodową.
Następny duży przełom nastąpił w momencie, gdy niemiecka marka wprowadziła opony Continental.
Zdecydowanie spadła liczba wypadków i zmniejszyła się liczba ofiar, zarówno wśród kierowców, jak i pieszych, gdyż droga hamowania też była krótsza.
Rzeczywiście wprowadzenie na rynek opon zimowych można nazwać małą rewolucją w motoryzacji, a nie tylko kolejnym chwytem marketingowym, czy też nachalną reklamą.
W krajach europejskich od 1 listopada obowiązuje nakaz zmian opon z letnich na zimowe, nie dostosowanie się do tej regulacji wiąże się licznymi sankcjami, np. wysokimi mandatami, czy w ostateczności utratą prawa jazdy.
W Polsce od kilku lat robione są przymiarki do wprowadzenia takiego prawa, ale na razie nic z tego nie wychodzi.
Może gdyby wprowadzono takie obostrzenia, nie trzeba by oglądać draftingu na publicznych drogach, czy jazdy na łysych oponach.
Kierowcy często zapominają, że nie ryzykują tylko swoim życiem, ale również innych uczestników ruchu samochodowego, czy też pieszych.
Oczywiście na rynku są tzw. opony wielosezonowe, ale one też nie dają dużej gwarancji bezpieczeństwa, swoją drogą przy wyborze dobrej jakości takich opon cena też jest wysoka. Na takie opony mogą pozwolić sobie osoby, które nie wybierają się w dalsze trasy, nie korzystają z autostrad, czy dróg szybkiego ruchu, bo przy większej szybkości te opony też mogą stracić przyczepność. Nadają się najlepiej do samochodów osobowych małych, z niską wagą właściwą.
Najlepszym wyborem na zimę bez dwóch zdań, są opony zimowe.
Nie należy ich jednak kupować w dyskontach, czy marketach. Jeżeli nie posiadamy fachowej wiedzy zawsze można podczas czy to zakupów online, czy w autoryzowanych sklepach poprosić o radę sprzedawcę, który pomoże nam rozwiać wątpliwości i odpowie na każde pytanie.

Opony zimowe są stworzone z gumy, która jest bardzo elastyczna w niskich temperaturach, natomiast przy wysokich traci swoje właściwości i przyczepność, stąd latem nie można korzystać z opon zimowych.
Najczęściej wybierane są opony zimowe kierunkowe, które skracają drogę hamowania, zapobiegają wpadaniu w poślizg zarówno na prostych odcinkach,
jak i zakrętach i posiadają odporność na wilgoć i śnieg, przez co zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo na drogach.
Oczywiście wybierając je należy przede wszystkim brać pod uwagę parametry, a nie tylko kierować się ceną. W niskiej cenie można co najwyżej kupić opony zimowe produkcji chińskiej, które nie posiadają żadnych certyfikatów bezpieczeństwa, ani nie przeszły też specjalistycznych badań i symulacji drogowych.
Nie należy się też łudzić, żadne nawet najlepsze opony nie są 100% gwarantem bezpieczeństwa, gdyż w momencie totalnego oblodzenia nawierzchni uratować kierowce może tylko zachowanie czujności i ostrożności podczas jazdy.

Często możemy też zauważyć liczne ogłoszenia zarówno na portalach aukcyjnych, czy od osób prywatnych, że sprzedają opony zimowe prawie nowe, przy oględzinach okazuje się, że bieżnik ma głębokość 2mm, czyli nadaje się już tylko do kosza. Kupując opony zimowe z drugiej ręki nie wiemy ile przejeździły, niestety nie mamy gwarancji, że nie pękną na drodze, co niestety może doprowadzić do tragedii, bo kierowca traci całkowite panowanie nad swoim pojazdem.
Nawet pytając kierowców, zdania będą podzielone. Niektórzy wybierają opony ze względów na opinie internetowe, inni na cenę.
Firmy sprzedające opony prześcigają się w zachwalaniu swoich produktów, choć tak na prawdę nie ma jednej, idealne opony zimowej. Producenci tworzą wciąż nowe modele, ale nie ma opon idealnych. Niewątpliwie bardziej niż na komfort jazdy, który oczywiście też jest niebywale ważny warto zwrócić uwagę na drogę hamowania. Przy jeździe po mokrej nawierzchni, czy też ośnieżonej, reakcja opon ma istotne znaczenie.

Opony zimowe są niezastąpione podczas jazdy w niskich, czy złych warunkach atmosferycznych i to nie podlega jakiejkolwiek dyskusji.
Obowiązkiem każdego kierowcy jest wymiana opon z letnich na zimowe, co zwiększa bezpieczeństwo na drogach, nie jest to żadna fanaberia, czy nachalna reklama producentów, to lata badań i statystyk. Każdy kierowca musi pamiętać, że jako uczestnik ruchu ma swoje prawa i obowiązki, których musi przestrzegać, a jednym z nich jest jeżdżenie na oponach zimowych.
Żadne opony zimowe nie dadzą nam 100% bezpieczeństwa, bo dobre opony zimowe to połowa sukcesu, reszta to nasza ostrożna jazda i dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych i drogowych.