Dzięki wyborowi odpowiednich opon możemy zwiększyć komfort i przyjemność z jazdy samochodem.
Oczywiście najważniejszą funkcją, którą mają one pełnić to przede wszystkim bezpieczeństwo.
Wybór odpowiednich wcale nie jest taki prosty, jak może się wydawać. Na rynku można kupić wiele modeli.
Niestety często bywa tak, że zamiast kierować się odpowiednią rzeźbo bieżnika, czy też brać pod uwagę właściwości samoblokujące kierowca zwraca uwagę tylko na cenę.
Nie trzeba czytać statystyk, czy policyjnych raportów, żeby wiedzieć, że opony słabej jakości przyczyniają się, bądź są powodem wypadków. Można zastanowić się ile tragedii można by uniknąć, gdyby zainwestowano w odpowiednie i dobrej jakości. Odpowiednie, skracają drogę hamowania i są jednym z najważniejszych gwarantów bezpieczeństwa.
Ale widocznie nie wszystkich to przekonuje. Wystarczy zauważyć jak wiele osób latem, pomimo wysokiej temperatury jeździ jeszcze z oponami zimowymi, narażając je na zniszczenie, jeszcze gorzej, gdy podczas ujemnej temperatury i nawierzchni, która jest oblodzona widzimy kierowców, z letnimi oponami.
Aż ciarki przechodzą po plecach na myśl o jeździe ekstremalnej, jakiej doświadczają ci kierowcy.
Opony można kupić niemal wszędzie zarówno stacjonarnie, jak i online.
Kupując je w specjalistycznych sklepach, czy salonach mechanicznych możemy uzyskać fachową pomoc w wyborze odpowiedniego rodzaju, jak i jakości.
Nie oszukujmy się przeciętny kierowca nie specjalnie zna się na ich właściwościach, przeważnie wiedza ogranicza się do tego, że wyróżniamy letnie, zimowe i całoroczne. Zatem najlepiej udać się do sklepu, gdzie uzyskamy specjalistyczne doradztwo.
Pracownicy posiadają wiedzę i doświadczenie oraz odpowiedzą na każde nasze pytanie, czy też rozwieją wątpliwości. Jeżeli posiadamy ograniczony budżet, wybiorą dla nas najlepsze i najbezpieczniejsze w tym pułapie cenowym.
Można również zamówić je online, z dostawą do naszego domu. Tam również istnieje możliwość zapytania fachowca i doradztwa. Niewątpliwie jest to komfortowe, że nie musimy jeździć i szukać po wielu sklepach, tam wszystko mamy wyszczególnione i łatwe do zrozumienia.
Należy jednak unikać ich zakupu w dyskontach, czy supermarketach, bo tak naprawdę nic o nich nie wiadomo, a pracownicy też nie specjalnie będą nam w stanie pomóc.

Z opon zimowych korzystaj zimą, a z letnich – latem.

Niby to takie oczywiste zdanie, ale wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy jak niebezpieczna jest jazda zimą, po oblodzonej drodze na letnich oponach.
Jeżeli kierowca lubi jazdę ekstremalną niech wybierz się na kontrolowany drift po lodzie, a nie ryzykuje zdrowiem i życiem nie tylko swoim, ale równie innych uczestników ruchu drogowego.
Opony zimowe zbudowane są ze zdecydowanie grubszej gumy, która pod wpływem niskiej temperatury nadal jest tak samo elastyczna w przeciwieństwie do letnich, które stają się twarde, co wpływa na przyczepność do drogi.
Jeszcze kilkanaście lat temu nie było to takie oczywiste, opony były po prostu całoroczne, ale rozwój samochodów i ich funkcji bezpieczeństwa wpłynął również na producentów i zaczęli oni masowo tworzyć takie, które są dostosowane do warunków atmosferycznych. Oczywiście żadna, nawet najlepszej klasy i najdroższa nie poradziłaby sobie z całkowitym oblodzeniem, ale ich przyczepność do drogi jest na tyle wysoka, że można uniknąć wpadnięcia w poślizg,
a droga hamowania zdecydowanie się zmniejsza.
Część kierowców kupuje opony całoroczne tłumacząc ten wybór tym, że nie mają gdzie składować kompletów sezonowych, mieszkają w małym mieszkanku w bloku, i boją się, żeby nie zostały skradzione z piwnicy. To tez żaden argument, bo w zakładach mechanicznych można je z powodzeniem przechowywać, cena waha się na poziomie 50-60 złotych.
To nie dużo, a mamy pewność, że nikt nam ich nie ukradnie, ani nie zniszczy.
Opony całoroczne nie są dobre ani na lato, ani na zimę. Trudno zauważyć jakieś ich pozytywne walory.
Zostały stworzone z myślą o kierowcach nie mających odpowiednie ilości gotówki, a posiadających stary samochód.

Na rynku można zaopatrzyć się w tzw. opony wielosezonowe. To pewna alternatywa i kompromis. Stworzone są z mieszanek specjalistycznych gum, które dostosowują się do różnych temperatur.
Przystosowane są one do samochodów małych i stosunkowo lekkich. Niestety ich cena jest dosyć wysoka, porównywalna wręcz z kupnem kompletu zimowych, jak i letnich.
Istnieje jeszcze możliwość zakupu opon używanych. Nie czarujmy się, to jak zakup kota w worku. Ogłoszenie przeważnie zaczynają się tak samo, że na sprzedaż są opony, jak nowe. Tutaj warto się zastanowić, skoro niby nowe, to po co ktoś sprzedaje. Cena może jest zachęcająca, 4 opony jak nowe, normalnie w takiej cenie możemy kupić co najwyżej jedną. No ale czy warto ryzykować? Takie opony mogą pękać, posiadać gumę sparciałą, mogą być też wyząbkowane, choć to akurat najmniejszy problem, co najwyżej będą bardzo hałasować.
Zdarza się i tak, że sprzedawcy owszem sprzedają prawie nowe sztuki, ale każda jest innym modelem.

Można zadać sobie pytanie, czy lepiej kupić używane, czy może jeździć na łysych. Niby odpowiedź wydaje się prosta.
Jest jednak jedno ale, należy pamiętać, że jazda samochodem to przywilej, a nie przymus, czy obowiązek.
Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią gotówką na zakup dobrej jakości opon, może należy po prostu zmienić środek transportu i wybrać autobus, bo nikt nie dał nam prawa, żeby ryzykować życiem i zdrowiem innych wybierając takie które pozbawione są atestów, czy skrajnie zużyte. Komplet opon nie jest tak horrendalnym wydatkiem, a starczy nam nie tylko na jeden sezon.