Pewnie większość kierowców zauważa podczas tankowania na stacjach benzynowych różne paliwa, które można wlać do swojego baku. Różnią się nazwą, ale przede wszystkim różnią się ceną. Jeśli chodzi o benzynę to na stacjach najczęściej można spotkać paliwa, które mają dziewięćdziesiąt pięć bądź dziewięćdziesiąt osiem oktanów. Różnica w cenie takich paliw jest do tego stopnia spora, że tankowanie tych droższych potrafi kosztować o wiele więcej od tych tańszych. Musi zatem być coś takiego w tych paliwach, że teoretycznie warto jest za nie zapłacić więcej. Droższe paliwa bardzo często określa się mianem uszlachetnianych. Standardowymi paliwami nazwiemy benzynę 95 oktanową oraz olej napędowy, czyli popularnego diesla. Jednak na stacjach spotkamy kilka innych rodzajów paliwa. Mają one swoje nazwy marketingowe, które mają zachęcić do kupowania ich w większej ilości. Te nazwy marketingowe bardzo często brzmią bardzo atrakcyjnie dla ucha, dzięki czemu chętniej tankujemy właśnie takie paliwo reklamowane. Oprócz dobrze wyglądającej nazwy mają one również lepsze właściwości, które przekładają się na określone korzyści dla samochodu. Paliwa uszlachetniane lub wysoko oktanowe mają pozytywne działanie dla silnika, zaworów i wtrysków. Jeśli chodzi o silnik samochodowy to jego praca w dużej mierze zależy od jakości tankowanego paliwa. Można to zauważyć, kiedy zatankuje się samochód na jakiejś mało znanej stacji benzynowej. Kiedy pojawiają się problemy z pracą silnika można wywnioskować, że zatankowaliśmy paliwo gorszej jakości. Dlatego właśnie te lepsze paliwa są naprawdę lepsze i nie jest to tylko kwestia ich nazwy. Samo to, że zatankujemy więcej oktanów w benzynie już ma pozytywny wpływ na silnik naszego pojazdu. Dlatego z pełną świadomością piszemy, że warto jest tankować droższe paliwo, ale należy sobie postawić tylko pytanie, czy warto lać takowe paliwo do swojego samochodu. Bo przecież nie ma co ukrywać, że tankowanie samochodu paliwem droższym aniżeli standardowe ma sens, kiedy jeździ się dobrym i w miarę nowym samochodem. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie do kilkunastoletniego samochodu lał uszlachetnianego paliwa. To przecież akurat logiczne.

Tankując do samochodu paliwa wysokooktanowe uzyskamy również o wiele lepsze spalanie. Lepsze to oznacza, że samochody spalają mniej droższego paliwa aniżeli normalnej dziewięćdziesiątki piątki czy zwykłego diesla. Bo również olej napędowy występuje w wersji tańszej i droższej. I w tym wypadku też opłaci się tankować to droższe paliwo. Co więcej, nie można zapomnieć o tym, że każdy samochód jeździ właśnie dzięki temu, że napędza go silnik. I o ten silnik trzeba dbać. Niestety nie mamy możliwości czyszczenia silnika od środka. Wobec tego jedyną taką możliwością jest właśnie tankowanie paliw uszlachetnionych. One mają właściwości oczyszczające, dzięki czemu silnik samochodu samoczynnie się regeneruje. To jest bardzo optymistyczna informacja dla każdego kierowcy. Przecież bez względu na to jakim samochodem jeździmy chcemy jeździć nim jak najdłużej. Żywotność silnika możemy zwiększyć poprzez zainwestowanie w zatankowanie droższego paliwa na stacji benzynowej. Droższe paliwo lubią też tankować wszyscy Ci kierowcy, którzy zbierają punkty w programach lojalnościowych na stacjach benzynowych. Zawsze jest tak, że za paliwa uszlachetniane można zebrać o wiele więcej punktów. Tak więc korzyści jest więcej aniżeli tylko i wyłącznie te płynące z paliwem do silnika.

Każdy kierowca doskonale wie, że jakość tankowanego paliwa ma wpływ na pracę silnika, jego części składowe oraz na moc, jaką silnik uzyskuje no i oczywiście na spalanie. Do tego jeszcze dochodzi żywotność całego silnika oraz podzespołów. Weźmy na przykład takie wtryski, które bardzo łatwo zanieczyścić tankując słabej jakości paliwo. Warto się dwa razy zastanowić zanim zatankuje się paliwo na stacji, na której nigdy wcześniej się nie tankowało. Może to mieć opłakane skutki dla samochodu. Jest to szczególnie ważne w przypadku samochodów napędzanych olejem napędowym. Złą jakość paliwa można szybko zauważyć poprzez kopcenie się z rury wydechowej pojazdu. Na markowych stacjach benzynowych oraz tych, które przechodzą regularne kontrole paliwo można tankować bez najmniejszych obaw. Nie mniej jednak i tak warto dołożyć te kilkanaście złotych do zatankowanego baku i wlać paliwo uszlachetnione bądź wysoko oktanowe. Wystarczy sobie wyobrazić, że to lepsze paliwo rozlewa się po całym silniku i wspomaga pracę jego oraz jego podzespołów. Silnik otrzymuje dodatkową moc, chociaż trudno tą moc zmierzyć jakimiś konkretnymi parametrami. Na pewno jednak można odczuć różnicę w jeździe. Samochód, do którego tankowana jest lepsza benzyna bądź lepszy olej napędowy jeździ po prostu lepiej i dynamiczniej. Czuć w takim samochodzie, że silnik pracuje po prostu intensywniej. Wiadomo, że może też być w tym trochę takiego efektu placebo. Otóż zatankowaliśmy lepsze paliwo i teraz czujemy, że naprawdę dobrze się jedzie. Należy jednak zmierzyć realnie osiągi silnika, chociażby poprzez zbadanie realnego spalania na droższym i uszlachetnionym paliwie. Dla dobra samochodu i pracy jego silnika warto jest zatankować coś lepszego chociażby od czasu do czasu. Nie sugerujmy się jednak marketingowymi nazwami tych wszystkich droższych paliw oferowanych na stacjach. Patrzy po prostu na oktany, przy czym w większości samochodów zaleca się tankowanie dziewięćdziesięciu pięciu bądź dziewięćdziesięciu ośmiu oktanów. Każdy kierowca wie najlepiej, co jest najlepsze dla jego samochodu. I każdy dokładnie wie, czym go tankować.