W naszym kraju już na dobre zadomowiła się usługa wynajmu długoterminowego samochodów. Praktycznie wszystkie salony dealerskie mają już coś takiego w swojej ofercie. Zanim napiszemy na ten temat więcej to jeszcze podkreślmy, że z takiego wynajmu mogą skorzystać zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy. Jest to naprawdę super sprawa, ale wszystko zależy od indywidualnego podejście. Dzisiaj nie trzeba mieć za wiele pieniędzy, żeby jeździć nowym samochodem. Wszystko dzięki możliwościom leasingu oraz właśnie wynajmu długoterminowego. Nad leasingiem w tradycyjnej formie nie będziemy się za wiele rozpisywać, chociaż w pewnym sensie jest on również rodzajem wynajmu samochodu na dłuższy okres. Leasing do nie dawna można było wziąć tylko na firmę. Dzisiaj jest już dostępna opcja leasingu konsumenckiego. Wynajem długoterminowy samochodów bezpośrednio od dealera jest oferowany najczęściej firmom. Jest jednak kilka marek samochodów, które wynająć mogą w salonach również klienci indywidualni. No dobrze, teraz pora przejść do konkretnych wiadomości i najważniejszych informacji na ten temat. Skupmy się na wynajmie dla przedsiębiorców i firm, ponieważ klienci indywidualni to jedynie odsetek pośród wszystkich klientów. Dzięki usłudze wynajmu długoterminowego każdy przedsiębiorca może wyjechać z salonu nowym samochodem płacąc za niego jedynie miesięczne raty. Nie chcemy się za bardzo skupiać na konkretnych kosztach i cenach za tą usługę, bo te zależą od marki pojazdu oraz od salonu dealerskiego. W każdym razie klient wpłaca pierwszą wpłatę, która zazwyczaj oscyluje wokół dwudziestu procent wartości samochodu. Pierwsza wpłata ma wpływ na wysokość miesięcznych rat. Im większa wpłata na początku wynajmu tym mniejsze raty miesięczne. W każdym razie opłata wstępna może być, ale nie musi, a wszystko zależy od indywidualnie uzgodnionych warunków. Na początku trzeba również zadeklarować okres wynajmu. Zazwyczaj jest to od dwóch do czterech lat. Na koniec okresu wynajmu ustalana jest kwota wykupu. Może ona zostać określona na początku, ale nie musi. Wynajem długoterminowy ma to do siebie, że kwota wykupu jest wartością rynkową samochodu, którym jeździliśmy. I tu jest zasadnicza różnica pomiędzy zwykłym leasingiem, gdzie wykup jest symboliczny. Przy wynajmie samochodu na długi termin wykup jest raczej mało nieopłacalny. O wiele bardziej opłaci się po prostu wziąć nowy samochód na kolejny wynajem.

No dobrze, ale skoro nie opłaci się za bardzo wykupywać samochodu na własność, to co się właściwie w tym opłaci? Taka forma wypożyczenia samochodu ma wbrew pozorom bardzo dużo plusów. Z łatwością możemy oszacować koszty eksploatacji takiego samochodu, ponieważ pokrywa je salon samochodowy czy raczej dealer. Podobnie ma się kwestia z takimi kosztami jak wymiana opon czy przeglądy rejestracyjne. Wszelkie naprawy również są po stronie dealera. Nam nie pozostaje nic innego jak jeździć autem i go tankować. W tradycyjnym leasingu wszystkie koszty pokrywa osoba użytkująca samochód. Nie można też nie napisać o ubezpieczeniu pojazdu. W wynajmie koszt ubezpieczenia samochodu to również koszt dla dealera a nie użytkownika. To wszystko sprawia, że samochodem naprawdę jeździ się bezstresowo. Nie trzeba się martwić, że nagle trzeba będzie dokonać jakiejś drogiej naprawy w samochodzie. Nie trzeba się też zastanawiać nad rosnącymi cenami ubezpieczeń. Po prostu w ramach jednej miesięcznej raty mamy to wszystko zapewnione w pakiecie. Czyli z góry wiemy, ile kosztuje Nas jazda Naszym firmowym samochodem. To naprawdę praktyczne rozwiązanie. Tylko, że to jest rozwiązanie, przy którym nie warto kalkulować i się nad nim mocniej zastanawiać. Bo jeśli by się w tym zagłębić to może się okazać, że korzystniej wyszedłby Nas jednak tradycyjny leasing.

Przy wynajmie długoterminowym jest kilka rzeczy, o których koniecznie trzeba pamiętać. Przede wszystkim kwestia limitu kilometrów, jakie planuje się przejechać w ciągu roku. Niestety, ale w tym przypadku ma to bardzo duże znaczenie. Na podstawie deklaracji dotyczącej kilometrów ustalana jest zarówno miesięczna opłata jak i końcowa kwota wykupu. Bo na wartość rynkową auta w dniu wykupu wpływ będzie miał właśnie przebieg, jaki realnie zrobimy. Jednak zadeklarowanego limitu musimy przestrzegać, bo w przeciwnym razie dealer może na Nas nałożyć sporą opłatę dodatkową. Drugą kwestią jest udział własny w szkodzie wyrządzonej takim wynajmowanym pojazdem. Tutaj trzeba się dobrze zorientować i wszystkiego dowiedzieć przed wynajęciem samochodu. Te auta są zawsze dobrze ubezpieczone a mimo to ich użytkownik bardzo często musi się dołożyć do zniwelowana wyrządzonej szkody. To jest akurat dziwne, ale nie wszystkie salony dealerskie stosują taki warunek wynajmu długoterminowego. Nie mniej jednak szczerze doradzamy sprawdzenie wszystkiego, co jest napisane na umowie. Żeby potem nie okazało się, że trzeba będzie zapłacić niemałą kwotę, kiedy spowodujemy kolizję bądź wypadek.
Reasumując to wynajem długoterminowy jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wsiąść w samochód i po prostu jeździć. Na pewno nie jest to opcja dla tych, którzy dokładnie liczą każdy firmowy pieniądz. Jest to tez całkiem dobre rozwiązanie, kiedy nie chcemy potem zajmować się sprzedażą samochodu. Bo tutaj w przeciwieństwie do normalnego leasingu nie ma konieczności wykupywania samochodu. Zamiast wykupienia auta, które się użytkowało, można sobie sprawić zupełnie nowy samochód. To też jest duży plus, bo sprzedawanie auta używanego nie należy do najłatwiejszych czynności. Na pewno jest to bardzo ciekawa usługa, ale skorzystanie z niej trzeba sobie dobrze przemyśleć, a najlepiej to po prostu przeliczyć.