Jazda po drogach w dzisiejszych czasach to prawdziwa udręka. Zwłaszcza dla tych kierowców, którzy lubią jeździć spokojnie, rozważnie i bezstresowo. Liczba wariatów drogowych rośnie wprost proporcjonalnie do liczby samochodów zarejestrowanych do jazdy po polskich drogach. Nie wiedzieć czemu kierowcy nowoczesnych i szybkich aut muszą udowadniać swoją wyższość na drodze innym kierowcom. I kiedy pojawia się taki superszybki samochód na drodze to reszta w popłochu musi uciekać na prawy pas, żeby nie zostać stratowanym. Zdarzają się też jednak kierowcy zbytnio powolni i ślamazarni, przez co też się wcale nie jeździ komfortowo innym. Za wolno jadące auto jest tak samo groźne na drodze jak i to, które jeździ zbytnio szybko. Błędy popełniane za kierownicą to tylko część problemu, jaki można spotkać na polskich drogach. Drugim problemem jest liczba samochodów, jaka się po nich porusza. Przecież w wielu miastach infrastruktura drogowa planowana była przynajmniej kilkanaście lat temu. Wtedy nikt się nie spodziewał, że dzisiaj każdy dorosły Polak będzie miał minimum jeden samochód w swoim użytkowaniu. Wobec takiej liczby kierowców nie jest niczym dziwnym, że na drogach bardzo często dochodzi do stłuczek i kolizji. Nie da się tego raczej uniknąć, ponieważ przy tylu samochodach prawdopodobieństwo stłuczki jest bardzo duże. Każda stłuczka bądź kolizja to również wiele problemów związanych z koniecznym udowodnieniem swojej winy bądź jej braku. Dobrze jest wówczas, kiedy wszystko jest jasne i wiadomo, kto zawinił w danej sytuacji. Natomiast problemy pojawiają się wtedy, kiedy nikt się do winy nie przyznaje. Problemy mogą wyniknąć z tego naprawdę duże, bo czasami nawet policja nie jest w stanie określić, kto spowodował stłuczkę czy kolizję. I wtedy pojawia się konieczność stoczenia długiej sądowej batalii. Na sali sądowej też nie jest łatwo udowodnić, że nie jest się winny w danych okolicznościach. No chyba, że któryś z kierowców używał urządzenia, które te wszystkie problemy rozwiązuje.

Urządzeniem tym jest rejestrator jazdy. Jest to sprzęt używany przez polskich kierowców od wielu lat, ale dopiero dzisiaj jest to tak niedrogi sprzęt, że każdy może sobie na niego pozwolić. Rejestratory jazdy to urządzenia na miarę Naszych czasów, ponieważ można dzięki nim uniknąć wielu problemów. Każdy posiadacz takiego urządzenia rejestruje każdy swój przejechany kilometr rejestratorem. Samo urządzenie to nic innego jak kamerka, która na bieżąco zapisuje obraz drogi przed samochodem. Rejestrator należy umieścić na przedniej szybie, ale w taki sposób, żeby nic nie zasłaniało obrazu do nagrywania. Dzięki kamerkom samochodowym wiele konfliktowych spraw na drodze udało się zażegnać w bardzo szybki i prosty sposób. Wystarczy przecież odczytać obraz z rejestratora, a to najlepszy dowód na to, że ktoś jest winnym bądź nie winnym. Dlatego każdy samochód w dzisiejszych czasach powinien być wyposażony w rejestrator jazdy. Koniecznie trzeba podkreślić, że naprawdę są to urządzenia w przystępnej cenie. Bo takie najprostsze modele to koszt niespełna stu złotych. Za bardziej rozbudowane kamerki nagrywające w lepszej rozdzielczości trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Jednak to nie jakość obrazu jest w tym wszystkim najważniejsza a to, że ten obraz w ogóle się zapisuje. Sama kamerka też na niewiele się zda, jeśli nie doposażymy jej w kartę pamięci odpowiedniej pojemności. Bo cała nasza jazda zapisywać się będzie właśnie na karcie pamięci, dlatego trzeba zainwestować kolejne kilkadziesiąt złotych właśnie w pamięć. Jazda po polskich drogach to naprawdę solidna dawka emocji. Niebezpieczne zachowania innych kierowców niekoniecznie muszą się skończyć kolizją czy stłuczką. Czasem jednak niektórzy zupełnie się na drogach zapominają i nie zwracają uwagi na istnienie innych kierowców. I takich kierowców powinno się właśnie napiętnować. Jedyne co może być skuteczne to po prostu regularne przesyłanie na policję groźnych incydentów drogowych. Takie zachowania trzeba napiętnować, ponieważ chodzi tutaj o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Najważniejsze zastosowanie rejestratorów to jednak kwestie związane z ustaleniem winnych w kolizji drogowej. Jeśli w kolizji drogowej bierze udział samochód wyposażony w rejestrator jazdy to rozstrzygnięcie sprawstwa jest bardzo ułatwione. Czasem może zdarzyć się tak, że nie wystarczą zapisy z rejestratorów umieszczonych w autach samochodów biorących udział w kolizji. Bo przecież kamerki nagrywają jedynie obraz do przodu, ale nie pokazują tego co się dzieje z boku samochodów. Dlatego niekiedy bardzo ważni są świadkowie zdarzenia, którzy również używają rejestratorów jazdy. Ponieważ czasami kluczowy może się okazać obraz z kamerek zamontowanych w innych samochodach. Wszystko jednak zależy od konkretnego zdarzenia drogowego i jego przebiegu. Nie ukrywajmy, ale nagrany obraz jest zawsze bardzo pomocny.
Pewnie wiele osób zastanawia się jak to jest możliwe, że rejestratory nagrywają bez przerwy a pamięć w tych urządzeniach się nie wyczerpuje. Otóż dzieje się tak dlatego, że w tych urządzeniach jest taka funkcja jak automatyczne usuwanie zapisu. Działa to w taki sposób, że obraz z kamerki zapisuje się w pamięci, ale tylko wstecz do kilkudziesięciu minut. No bo przecież nikomu nie potrzebne jest video z całodniową trasą przejazdu. Chodzi jedynie o to, żeby mieć kilka minut wstecz zapisu. Dzięki temu w razie wystąpienia zdarzenia możemy błyskawicznie wybrać zapis całego filmu, który już się usunie z pamięci. Jeśli jednak jeździmy samochodem i nic się nie dzieje to pamięć automatycznie się zwalnia przez usuwanie starszego zapisu obrazu.