Dbanie o samochód pod względem jego stanu technicznego jest bardzo ważne. Każdy samochód zasługuje na to, żeby o niego dbać. Dbanie to regularna wymiana oleju, filtrów i wszelkich jego podzespołów, które ulegają eksploatacji. Nawet wymiana wycieraczek jest bardzo istotna, ponieważ ma to wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Dbałość o samochód to również jego regularne mycie, dzięki czemu samochód wygląda ładnie i czysto. Swoje samochody najczęściej myją Ci, którzy posiadają auta nowe. To głównie właśnie właścicielom nowych samochodów zależy na tym, żeby ich auta wyglądały wiecznie ładnie i błyszcząco. W przypadku samochodów powiedzenie, że „częste mycie skraca życie” nie ma żadnego zastosowania. Im częściej będziemy myć samochód tym lepiej dla niego, ale nie powinno się tego robić codziennie. Jeśli umyjemy samochód dwa razy w tygodniu to naprawdę będzie idealnie. Tylko, że w obecnych czasach pojawia się poważny dylemat, który dotyczy właśnie mycia samochodu. Jest kilka sposobów na umycie auta poza własną posesją, bo zakładamy właśnie to, że pozbędziemy się kłopotu z cieknącą brudną wodą na własnym podwórku. Wykluczamy więc z poniższego tekstu samodzielne mycie samochodu przed domem. W dzisiejszych czasach mało kto praktykuje robienie sobie bałaganu pod własnymi oknami. To już nie te czasy, kiedy myło się samochody na własnych posesjach. Chyba jest to nawet zresztą uregulowane prawnie, ale to trzeba sprawdzić we własnym zakresie. Mamy więc jeden sposób z głowy. Mimo wszystko nie wykluczamy mycia auta samemu, ale to w opcji płatnej na myjce ręcznej.

I to będzie właśnie nasz pierwszy z możliwych sposobów na mycie samochodu. Można to zrobić samemu w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach, które określa się jako myjnie bezdotykowe samoobsługowe. Są to myjnie, w których za opłatą możemy korzystać z urządzenia myjącego pod ogromnym ciśnieniem. Jest to po prostu mycie myjką ciśnieniową. Rzecz jest w tym, że nie każdy jeszcze potrafi umyć samochód w taki sposób. Bo i to mycie nie jest takie proste. W każdym razie za korzystanie z urządzenia oraz środków czystości płacimy mniej więcej jedną złotówkę za minutę używania. Przeciętnie obsługującemu to urządzenie człowiekowi umycie całego auta zajmie kilkanaście minut. Możemy przyjąć, że mycie będzie Nas kosztowało od dwunastu do piętnastu złotych. Jakość umycia zależy tylko i wyłącznie od umiejętności właściciela pojazdu. Zdarza się, że na takich myjniach pracuje pracownik. Wówczas można go poprosić o pomoc, chociaż nie zawsze musi się na to zgodzić. Za taką pomoc należy oczywiście zapłacić, więc trzeba sobie doliczyć kolejne dziesięć złotych, ale wtedy przynajmniej mamy gwarancję, że auto będzie umyte w miarę przyzwoicie. Jeśli ktoś nie wie, jak się obsługiwać taką myjką to podpowiadamy, że myć należy myjką od dołu do góry a płukać samochód należy od góry do dołu.

Samodzielne mycie samochodu na myjce bezdotykowej jest uciążliwe. I nie każdemu chce się brudzić i oblewać wodą. Tym bardziej, że w podobnej cenie można umyć swoje auto sposobem numer dwa. Mowa o myjniach automatycznych na stacjach benzynowych. Jest to sposób znany od wielu lat i na długo przed tym jak do Naszego kraju przywędrowały wspomniane powyżej myjki ciśnieniowe. Myjnie automatycznie na początku swojego istnienia spowodowały, że przerzuciliśmy się właśnie z mycia auta samemu na mycie za pieniądze. Pierwsze urządzenia tego typu sprawiły, że Polacy oszaleli na punkcie dobrze umytego auta bez konieczności moczenia swoich własnych rąk. Dzisiaj takie mycie kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, ale warte swoich pieniędzy są tylko te najtańsze programy. Bo taka myjnia ma jedną ogromną wadę. Auto umyte jest automatycznie, wobec czego nie możemy się spodziewać, że maszyna dostrzeże plamy na karoserii, które pozostaną ewentualnie po myciu samochodu. Myjnia automatyczna to jest zawsze tylko automat i to bez żadnego dodatku sztucznej inteligencji. Wobec tego nie oczekujmy, że na karoserii nie znajdziemy miejsc, które nie będą należycie domyte. Przecież nawet możliwości szczotek na myjni nie są takie, żeby dotarły one w każde możliwe miejsce na samochodzie.

Ostatnim sposobem na zawsze czysty samochód jest skorzystanie z myjni ręcznej, ale nie samoobsługowej. Jest to myjnia, na której nasz samochód myją żywi ludzie i to oni dokładają wszelkich starań, żeby samochód był umyty dokładnie tak jak powinien. Nie wszystkie myjnie ręczne oferują taki sam poziom mycia, ale pracują na nich ludzie, którzy też nie są nieomylni i doskonali. W każdym razie koszty umycia samochodu na takiej myjni są podobne do kosztów myjni automatycznej, ale tych najwyższych pakietów. W większości polskich miast, poza stolicą, za około trzydziestu złotych umyjemy Nasz samochód bardzo dokładnie. Według Nas jest to najlepszy sposób na to, żeby auto wyglądało elegancko i czyściutko. Każdy samochód potrzebuje regularnego mycia, żeby bród nie wżerał się w karoserię. Jeśli samochód nadaje się jedynie do opłukania to można zrobić to samemu na myjce ciśnieniowej nawet za kilka złotych. Jeśli jednak chcemy domyć auto z prawdziwego brudu to powinniśmy udać się na myjnię ręczną i pozwolić umyć nasz samochód specjalistom od mycia pojazdów. Każda myjnia ręczna ma w swojej ofercie różne pakiety mycia samochodów. I niekoniecznie musi to być mycie samochodu jedynie z zewnątrz. Jeśli mamy trochę więcej wolnego budżetu i chcemy mieć naprawdę czyste auto to zawsze możemy zdecydować się na kompletne mycie samochodu i sprzątanie go również wewnątrz.