Zakupienie samochodu do firmy to bardzo ważna decyzja. Jej podjęcie należy poprzedzić dokładną analizą zysków i strat. Trzeba przecież zdecydować o tym, który samochód opłaci się kupić najbardziej. Potem trzeba dokładnie przemyśleć sposób finansowania takiej inwestycji. Najlepiej omówić to z księgową, która najlepiej wie, jakie rozwiązania są najkorzystniejsze. Potem wystarczy już tylko udać się do salonu samochodowego w celu zakupu swojego auta firmowego. Takie przemyślenia należy podjąć bez względu na to, jaką ilość samochodów musimy kupić. Jeśli potrzebujemy kilka samochodów do swojej firmy to tym bardziej warto dobrze przeliczyć wszelkie korzyści, które można w ten sposób osiągnąć. Jeśli chodzi o rozliczenia podatkowe to najlepszym sposobem sfinansowania samochodu do firmy jest oczywiście leasing. Zalety takiej formy zakupu auta do firmy za chwilę dokładnie omówimy. Na pewno jednak na początku warto napisać o podstawowym problemie związanym z takim zakupem. Właścicielem samochodu jest leasingodawca i jest tak dopóki nie spłacimy całkowicie zobowiązania leasingowego. Nie jest to żaden problem w momencie, kiedy leasing będziemy spłacać jedynie z własnych środków. Jednak przedsiębiorcy, którzy wezmą dofinansowanie z jakiegoś urzędu na zakup samochodu nie mogą tego zrobić w formie leasingu właśnie. W każdym innym przypadku leasing jest bardzo korzystny, ponieważ pozwala na odzyskanie pełnego podatku dochodowego od całej wartości finansowania. Jeśli przykładowo bierzemy w leasing samochód osobowy to na każdą płatność, którą uiścimy, otrzymamy od leasingodawcy fakturę. Dzięki temu wszystkie opłaty wrzucamy sobie w koszty prowadzonej działalności. Ważne jest jednak to, żeby samochód wzięty w leasing wykorzystywać jedynie do prowadzonej działalności zarobkowej. W praktyce jest to jednak nie do zweryfikowania, kto i gdzie porusza się samochodem wziętym w leasing.

Korzyści podatkowe to zdecydowanie największe plusy samochodu w leasingu. Każdemu przedsiębiorcy zależy przecież na tym, żeby mieć odpowiednie koszty w swojej działalności gospodarczej. Wiadomo, że im większe koszty tym większy przychód, bo przecież te koszty na siebie zarabiają. Przedsiębiorcy, którzy do swojej firmy zakupują flotę kilku bądź kilkunastu pojazdów, oszczędzają na podatkach naprawdę wiele. Jednak leasing to też najtańsza forma finansowania zakupu pojazdu do firmy. Jest to nieporównywalnie tańsze od kredytu samochodowego albo gotówkowego. Różnice są kolosalne, jeśli chodzi o porównania oprocentowania kredytu a leasingu. Poza tym, jeśli decydujemy się na kredyt firmowy gotówkowy to w koszty działalności możemy sobie wrzucić jedynie część odsetkową raty takiego kredytu. Jest to więc bardzo duży minus i realna strata finansowa. Dlatego dzisiaj właśnie leasingiem finansuje się zdecydowaną większość firmowych inwestycji w pojazdy osobowe i ciężarowe.

Bardzo niskie oprocentowanie leasingu powoduje, że dla przedsiębiorców zakup nowego samochodu naprawdę się opłaci. I coraz więcej właścicieli firm kupuje samochody fabrycznie nowe. Dzisiaj z całą pewnością można powiedzieć, że leasingobiorcy to największy odsetek klientów salonów samochodowych. Nowy samochód to też brak jakichkolwiek problemów w związku z jego eksploatacją i naprawami. Nie trzeba się martwić, że w przeciągu kilku lat samochód ulegnie jakiejkolwiek awarii. Można po prostu wsiąść do samochodu i nim jeździć, a dzięki temu oczywiście zarabiać jak najwięcej pieniędzy dla swojej firmy. Bo przecież po to bierze się ten samochód w leasing, żeby na siebie zarabiał pieniądze. To inwestycja, która nie może być tylko kosztem. Przede wszystkim musi się zwracać i to albo regularnie albo jak najszybciej. W każdym razie każdy przedsiębiorca powinien rozważyć leasing, jeśli chodzi o zakupienie samochodu do swojej firmy. Można naprawdę sporo zaoszczędzić. Oczywiście podstawą jest znalezienie takiej oferty leasingu, która będzie najatrakcyjniejsza. Nie można się dać nabrać na oferty, w których dodatkowe koszty są poukrywane. Każda oferta leasingu musi być transparentna oraz jasna i czytelna. Dzięki przejrzystej ofercie można zrozumieć zakres oszczędności, jaki można osiągnąć. Bo przecież zysk na leasingu jest równy różnicy pomiędzy kwotą zaoszczędzonego podatku dochodowego a kwotą całkowitych kosztów leasingu. Im większe koszty całkowite takiego finansowania tym mniej na tym realnie zarabiamy. A wychodzimy przecież od procentowej wartości Naszego podatku od dochodu. Dlatego właśnie zachęcamy bardzo mocno do przedyskutowania inwestycji w samochód ze swoim księgowym. Trzeba jednak pamiętać, że księgowi i księgowe starszej daty boją się leasingu, ponieważ kompletnie się na tym nie znają. Wobec tego lepiej chyba znaleźć sobie jakiegoś dobrego doradcę, który nam wszystko wytłumaczy i doradzi. Jeśli wybieramy pomiędzy kilkoma ofertami leasingu to zawsze należy patrzeć na wszystkie koszty dodatkowe, które się wiążą z realizacją takiej umowy. Poza tym oferty muszą być przygotowane dla takich samych parametrów. Jeśli rozmawiamy z kilkoma firmami zajmującymi się leasingami to pamiętajmy, że każda oferta musi uwzględniać taką samą opłatę wstępną oraz taką samą kwotę wykupu. Również ilość miesięcznych rat musi być dla każdej oferty dokładnie taka sama. Tylko przy spełnieniu tych kryteriów możemy porównywać realnie różnice pomiędzy ofertami leasingu. Pamiętajmy jednak, żeby kierować się rozsądkiem. Jeśli jakaś oferta kosztuje więcej aniżeli możemy zyskać na oszczędnościach podatkowych to z automatu można takową ofertę odrzucić. Bo leasing ma mieć same zalety, a nie przynosić straty.