Auto nowe a może pochodzące z rynku wtórnego? Przed takim dylematem staje niemal każda osoba, która w pewnym momencie swojego życia decyduję się na zakup samochodu. Możliwości zakupu dobrej jakości auta jest naprawdę wiele. Wszystkie mają zarówno zalety jak i niestety wady. W przypadku nowych samochodów ich największym minusem jest wysoka cena. W przypadku aut używanych – nigdy nie wiadomo, kto wcześniej poruszał się pojazdem, jak i czy o niego dbał oraz czy zaraz nie wykryjemy jakiś sprytnie przez sprzedawcę zakamuflowanych usterek.
Nie da się ukryć, że zakup używanego auta ma te wielką zaletę, że jest ono stosunkowo nie drogie i bardziej przystępne rodzinom nawet o średnich zarobkach. Dodatkowo wraz z upływem czasu wartość takiego auta maleje na pewno znacznie wolniej, niż ma to miejsce w przypadku auta nowego, który już po pierwszym roku dość znacząco traci na wartości. Zdarza się, że po cierpliwych poszukiwaniach udaje się odnaleźć używane auto z lepszym wyposażeniem niż te które obecnie oferowane są przez autoryzowane salony samochodowe. Niestety niska cena niesie jednak ze sobą pewne ryzyko. W przypadku aut pochodzących z rynku wtórnego dużą zagadką przed zakupem może okazać się rzeczywisty stan techniczny pojazdu. Ryzyko wystąpienia niezauważonych mniej czy bardziej poważnych usterek znacznie się zmniejsza, kiedy auto pochodzi z komisu lub autoryzowanego salonu. Giełda samochodowa to dość ryzykowny sposób na nabycie dobrej jakości auta. Cóż prawda jest taka, że w panujących tam warunkach przed zakupem nie da się wykonać dokładnego przeglądu samochodu, a oględziny są jedynie pobieżne. Prawda jest jednak taka, że nikt nie da nam absolutnej 100% gwarancji na to, że kupowane przez nas używane auto działa i funkcjonuje bez zarzutów. Nawet w przypadku bardzo uczciwych i rzetelnych sprzedawców istnieje ryzyko, że celowo czy nie pewne zakłócenia w działaniu pojazdu zostały przeoczone. Warto jednak znać swoje prawa. Dokonując bowiem zakupu pojazdu w komisie czy też ASO, w przypadku kiedy samochód przez nas zakupiony jest nie sprawny, zagraża bezpieczeństwu lub sprzedawca nie poinformował kupującego o pewnych usterkach pojazdu, kupujący ma prawo walczyć o zwrot całek kwoty zainwestowanej w zakup wadliwego auta. Jak pokazują statystyki sprzedażowe, corocznie w Polsce sprzedaje się znacznie więcej aut używanych niż tych fabrycznie nowych, wprost z autoryzowanego salonu. Według tej teorii na 10 zakupionych samochodów aż 7 to auta pochodzące z rynku wtórnego. Dlaczego trak się dzieje? Wystarczy spojrzeć na ceny. Przykładowe auto wprost z salonu kosztuje 50 000 zł. To samo auto wyprodukowane kilka lat wcześniej z przebiegiem około 100 000 km kosztuje co najmniej dwukrotnie mniej.
Kolejnym, bardzo popularnym w naszym kraju sposobem zakupów aut używanych jest ich sprowadzanie spoza granic kraju, szczególnie z Europy Zachodniej. Dzięki wstąpieniu Polski w 2004 roku do Unii Europejskiej, sprowadzanie zagranicznych aut stało się znacznie prostsze. Dlatego też wielu ludzi bardzo chętnie z takiej możliwości korzysta. Samodzielnie lub za pomocą pośrednika ( który oczywiście za usługę pobiera odpowiednio wysoką opłatę). Szacuje się, że od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej do Polski trafiło nawet kilkanaście milionów aut pochodzących z różnych krajów Europy i nie tylko. Nie wszystkie jednak z nich poruszają się po polskich drogach. Spora część takich pojazdów zaraz po sprowadzeniu znalazła się w warsztatach samochodowych, gdzie mechanicy z pojazdów wybrali tylko te części, które są w stanie bardzo dobrym i działają bez zarzutów. Miały one służyć jako części zamienne do innych, takich samych lub pokrewnych pojazdów. Część ze sprowadzonych aut, po niewielkich naprawach czy modyfikacjach została z zyskiem odsprzedana na Wschód. Znajdą się też takie nieudane egzemplarze, które niszczeją na niektórych polskich podwórkach, pozbawione rejestracji i nieużytkowane. Przez wzmożony import samochodów pochodzących z innych części świata polskie salony mocno straciły na zainteresowaniu na tyle, że z powodu braku chętnych na zakup auta, niektóre z nich po prostu musiały zostać zamknięte.
Nie da się jednak ukryć, że wiele osób przed zakupem nowego auta przede wszystkim odstrasza ( jak widać niezwykle skutecznie) jego cena. Prawdopodobnie, gdyby ceny nowych pojazdów w znaczących sposób zostały obniżone, zainteresowanie nimi znacznie by wzrosło. Nowe auto to gwarancja bezpieczeństwa. Nawet gdy wystąpi jakaś usterka, dzięki gwarancji bardzo szybko zostaje usunięta. Decydując się na auto używane zawsze istnieje jakieś mniejsze czy większe ryzyko, że z pojazdem może być coś nie w porządku. Dlatego wybierając pojazd pochodzący z rynku wtórnego najlepiej wybrać model pochodzący z pewnego, dobrze nam znanego źródła. Dobrym zabezpieczeniem będzie również wybór samochodu posiadającego autentyczną książkę serwisową, w której znajduje się prawdziwa historia wszystkich napraw jakie przeszło dane auto. Sama książka serwisowa jednak nie wystarczy. Warto przyjrzeć się jej bardzo dokładnie, bowiem znane są niejednokrotne przypadki fałszowania takich dokumentów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących auta używanego ( w przypadku nowych takiego problemu nie ma) warto wszystko wyjaśnić sobie ze sprzedającym. Uczciwy powie prawdę, natomiast ten mający coś do ukrycia będzie kręcił i lawirował. W tym ostatnim przypadku współprace w takim sprzedawcą warto sobie odpuścić. Szkoda czasu, nerwów i pieniędzy. Po co komu niesprawne auto?