Przed wyzwaniem budowy lub też kupna garażu stanie kiedyś każdy posiadacz samochodu, któremu da się we znaki stawianie auta pod chmurką. Dostępne na rynku nadmierne bogactwo modeli garażu i szeroki wybór sprawiają, że nie jest to łatwa decyzja, która sprawia wiele problemów nie jednemu użytkownikowi auta, który nie wie na co się zdecydować, chcąc zabezpieczyć swój pojazd. Kiedy już w końcu uda nam się wybrać idealny model, trzeba go jeszcze zbudować. Ewentualnie kupić. Oba rozwiązania mają tyle samo zalet co i wad.
Pogoda dość niekorzystnie oddziałuje na kondycję samochodu, szczególnie gdy przez całą dobę narażony jest on na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Wahania temperatur czy klęski naturalne ( chodzi tu głównie o huragany czy gradobicia) mogą dość poważnie uszkodzić pojazd. Dodatkowo brak garażu może być uciążliwy, szczególnie w okresie zimowym, poprzez odśnieżanie i ogrzewanie pojazdu, zajmujące czasem sporo czasu zanim uda nam się wyjechać. Z drugiej strony w czasie lata w niegarażowanym pojeździe panują znacznie wyższe temperatury niż w tym, który jest garażowany.
Przeglądając wszystkie modele garaży jakie dostępne są na rynku zauważyć można, że sklasyfikowane mogą być one do jednej z trzech grup:
– garaży murowanych
– garaży drewnianych
– garaży blaszanych.
Oto krótkie porównanie wszystkich modeli garaży w zależności na najbardziej pożądane cechy.
1. Różnorodność form. Jest to bez wątpienia cechą charakterystyczną w głównej mierze dla garaży drewnianych. Niezależnie od postaci w jakiej taki garaż wysypuje zawsze wygląda bardzo atrakcyjnie i ponadczasowo.
2. Koszty zakupu i budowy. W tej kwestii garaże drewniane nie mają sobie równych, Ich zakup czy budowa to znacznie mniejsze koszta niż przypadku tych murowanych czy blaszanych.
3. Wykonanie. Najszybszymi do postawienia z całą pewnością będą garaże blaszane. Bez najmniejszych przeszkód i obowiązkowego czekania zrobić można to już nawet w ciągu jednego dnia. Jednak nie są one aż tak popularne jakby się mogło wydawać. Być może spowodowane jest to jego nie do końca atrakcyjnym wyglądem. Najdłużej powstają, z wiadomych przyczyn garaże murowane. Pośrednim wyjściem jest tu garaż drewniany. Atrakcyjniejszy w wyglądzie niż blaszany oraz szybszy w montażu niż ten murowany.
4. Wygląd. Mówiąc wprost blaszane garaże są po prostu brzydkie. Murowane cóż są raczej surowe i nie zawsze pasują do charakteru budynku, jakim jest garaż. Co do drewnianych, to te wyglądają zawsze świetnie oraz dają mnóstwo, bardzo ciekawych możliwości dekoracyjnych. Dodatkowo to właśnie one najlepiej potrafią wkomponować się w całe otoczenie.
5. Termika. Pod tym względem najgorzej wypadają garaże blaszane. Zimą mrożą, natomiast latem zbyt mocno grzeją, zatem niezbyt nadają się do skutecznej ochrony pojazdu. W przypadku murowanych garaży konieczne jest ich odpowiednia izolacja termiczna, w przeciwnym razie różnica temperatur w jego wnętrzu i na zewnątrz będzie naprawdę niewielka. Natomiast garaż drewniany w każdej postaci zabezpiecza idealnie pojazd przed dużymi wahaniami temperatur.
Jednak niezależnie od modelu i rodzaju garażu na jaki się ostatecznie zdecydujemy, koniecznie musimy zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawa. Obecnie zniesiono pozwolenie na budowę, dla obiektów, których powierzchnia nie przekracza 35 m². W praktyce oznacza to, że nie musimy ubiegać się o pozwolenie na takie budowle jak większość niewielkich budynków gospodarczych ( pod warunkiem że są one parterowe), garaże, altany, ganki czy zimowe ogrody. Prawo to dotyczy także budowania wiat, jednak w tym przypadku powierzchnia jej nie powinna być większa niż 50 m², pod warunkiem jednak, że obszar oddziaływania takich obiektów nie wykracza poza granice działki, a do granicy sąsiada jest więcej niż 4 m. Tylko spełniając wszystkie te warunki, nie ma konieczności ubiegania się ( niekiedy dość długotrwale) o uzyskanie pozwolenia na budowę danego obiektu. Dlatego jeśli plan naszego garażu dokładnie zgadza się z wytycznymi, plan budowy można zgłosić do odpowiedniego starostwa. Osobiście lub za pośrednictwem poczty, sposób nie ma znaczenia. Ten pierwszy jest jednak zdecydowanie szybszy, jeżeli bardzo komuś na czasie zależy. Warto mieć świadomość tego, że starostwo sprzeciw może zgłosić w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania zgłoszenia do chęci podjęcia takiej budowy. Należy mieć na uwadze, że aby mieć szansę na brak odrzucenia zgłoszenia, musi ono zawierać wszystkie niezbędne dokumenty takie jak:
– mapę służącą do celów projektowych,
– projekt budowlany,
– oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
– decyzję o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Jeśli to wszystko jest, a projekt zgodny jest z przepisami prawa można przystąpić po pewnym czasie do wszystkich prac budowlanych. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup gotowego już garażu. W tym przypadku możliwości są dwie:
– kupujemy garaż z montażem przez fachową ekipę
– kupujemy garaż do samodzielnego montażu.
Co prawda druga opcja jest znacznie tańsza, jednak w tym przypadku decydując się właśnie na nią potrzebna jest nam choćby podstawowa wiedza. W przeciwnym razie skuteczny i bezpieczny montaż może okazać się nie tyle utrudniony, co wręcz nawet niemożliwy. Dodatkowo potrzebna będzie pomoc w postaci przynajmniej dwóch osób. Niestety inaczej zrobić się tego nie da. Dlatego warto głęboko przemyśleć pierwszą możliwość.