Każdy nowszy model samochodu jest wyposażony w klimatyzacje. Jest to standard od około 15 lat. Już nawet modele Audi z rocznika 1998 były wyposażone w klimatyzację, natomiast tańsze modele np. samochodów włoskich, tj. Fiat Uno, czy Punto, pozbawione były tego udogodnienia. Dzięki klimatyzacji możemy zwiększyć komfort jazdy, co wpływa także na jej bezpieczeństwo, bowiem skupiamy się na jeździe a nie tym że jest nam zbyt ciepło. Ponadto klimatyzacja samochodowa wbrew obiegowym opiniom sprawdza się także zimą, kiedy potrzebujemy jej do odparowania szyb w naszym samochodzie.

O każdą klimatyzację samochodową trzeba dobrze dbać. Jeśli nie będziemy jej regularnie oczyszczać, spowoduje to rozwój grzybów i patogenów, które wpływają w negatywny sposób na organizm, powodując różne dolegliwości, tj. ból głowy, czy osłabienie koncentracji, a także chorób, tj. astma oskrzelowa i bakteryjne zapalenie płuc. Ponadto klimatyzacja wpływa na polepszenie czasu reakcji kierowcy, która w przypadku jej braku jest znacznie opóźniona, co może skutkować wypadkiem czy też stłuczką. Ponadto kierowcy posiadający klimatyzację mają mniejsze skłonności do nadmiernego naciskania pedału gazu, gdyż komfort odpowiedniej temperatury w samochodzie pozwala cieszyć się jazdą samochodem, w przeciwieństwie do jazdy bez klimatyzacji. Inną ważną zaletą posiadania klimatyzacji, w przypadku dobrych modeli samochodów, jest możliwość włączenia jej także w przypadku postoju. Można wtedy włączyć klimatyzację dziecku, czy też czworonożnemu przyjacielowi i zrobić szybkie zakupy w sklepie. Temperatura w nieklimatyzowanym pojeździe, który zostawimy na parkingu, w czasie letnich upałów wzrasta nawet do 60 stopni, co jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Czyszczenie klimatyzacji powinno odbywać się minimum raz do roku w serwisach klimatyzacji. Jeżeli z naszej klimatyzacji zaczyna ulatniać się brzydki zapach oraz słychać zgrzytanie i inne dziwne dźwięki, a do tego klimatyzacja ma słaby nawiew, mimo jej odkręcania na pełną moc, to znak, że czas udać się do serwisu klimatyzacji.

Rodzaje klimatyzacji samochodowych

Wśród klimatyzacji wyróżniamy dwa rodzaje, ze względu na ich obsługę, a mianowicie klimatyzację manualną i elektroniczną.
Klimatyzacja manualna nie współpracuje z wyświetlaczem centralnym. Regulacja temperatury, siły, jak i kierunku nawiewu w takiej klimatyzacji jest ręczna,
w przeciwieństwie do elektronicznej, gdzie wszystko odbywa się automatycznie, a na wyświetlaczu można ustawić interesującą nas temperaturę. Klimatyzacja elektroniczna wymaga także sprawnego akumulatora, jej wadą jest większe zużycie paliwa.

Serwis klimatyzacji – jak często sprawdzać funkcjonowanie klimatyzacji?

Niezależnie od rodzaju klimatyzacji, należy dokonywać jej przeglądów jak najczęściej przynajmniej raz na dwa lata. Jeżeli klimatyzacja działa prawidłowo serwis klimatyzacji sprawdzi temperaturę powietrza wydobywającego się z klimatyzatora, jak i poziom ciśnienia w układzie. Natomiast przynajmniej dwa razy do roku należy wymienić filtr przeciwpyłkowy, gdyż nasza klimatyzacja pochłania cały kurz i wszystkie pyłki, które dostaną się do samochodu. W ten sposób klimatyzacja staje się siedliskiem brudu i bakterii, które wdychamy, jeżeli nie przeczyszczamy klimatyzacji.

Serwis klimatyzacji – naprawa zepsutego klimatyzatora

Chyba żaden kierowca nie wyobraża sobie życia bez klimatyzatora, nie tylko latem podczas doskwierających upałów ale także zimą, kiedy zamarzają szyby. Bez sprawnej klimatyzacji trzeba szybciej wstawać do pracy, aby zająć się drapaniem szyb. Klimatyzacja zapobiega też parowaniu szyb, dzięki czemu samochód jest gotowy do drogi zdecydowanie szybciej, a my oszczędzamy czas i możemy go przeznaczyć na poranną kawę. Poza tym w trakcie jazdy nie odczuwamy dyskomfortu i nie musimy przecierać szyby ręką.
W nowoczesnych samochodach znajduje się płynny czynnik w klimatyzacji oraz substancja smolna. W czasie pracy klimatyzatora czynnik chłodniczy pobiera ciepło z otoczenia i wywiewa zimne powietrze.
Może się zdarzyć taka sytuacja, że klimatyzacja samochodowa nie jest dobrze uszczelniona, przez co przedostaje się wilgoć, powodująca powstawanie bakterii. Przedostająca się wilgoć powoduje psucie się kompresora, który należy zregenerować bądź wymienić. Bardzo często przy rozszczelnieniu klimatyzacji wymagana jest również wymiana osuszacza. Na szczęście nie jest to drogie i wyniesie maksymalnie do 100 zł.
Samo napełnianie klimatyzatora czynnikiem chłodzącym można wykonać w serwisie klimatyzacji na miejscu. Najpierw pracownik serwisu klimatyzacji odciągnie pozostającą część substancji chłodzącej, po czym napełni na nowo klimatyzator. Nie trzeba nawet zostawiać samochodu na dłużej w serwisie klimatyzacji, gdyż usługa powinna zostać wykonana najpóźniej w ciągu jednego dnia.

Jak wiadomo klimatyzacja może wpływać na większe zużycie paliwa, co z pewnością jest problemem dla kierowcy. Jest na to rozwiązanie, wystarczy otworzyć szybę i przewietrzyć wnętrze. Dzięki temu klimatyzacja nie będzie musiała aż tak bardzo obniżać temperatury w samochodzie. Kiedyś mogło to być problematyczne i nie zalecało się otwierania szyb w czasie jazdy samochodem z klimatyzacją, ponieważ mogło to wpływać na zbyt szybką utratę czynnika chłodniczego. Obecnie nowoczesne klimatyzatory w samochodach bardziej oszczędnie wykorzystują czynnik chłodniczy, dlatego nie trzeba tak często korzystać z serwisu klimatyzacji w celu jej napełniania.

Z powyższych rozważań wynika, że serwis klimatyzacji jest konieczny dla jej efektywnego działania i wpływa znacząco na komfort i bezpieczeństwo jazdy.