Kupienie samochodu używanego sprawdzonego i pewnego to spory orzech do zgryzienia. Dzisiaj jest to możliwe jedynie pod warunkiem, że znajdziemy zaufanego sprzedawcę albo że dokładnie sprawdzimy pojazd w stacji diagnostycznej. Zaufanych sprzedawców dzisiaj można szukać i szukać, ale są tacy sprzedawcy, których z natury rzeczy można uznać za zaufanych. Mowa o dealerach samochodowych, którzy mają w swojej ofercie auta używane. Większość ofert dealerskich jest z gwarancją, wobec czego kupowane u nich samochody są całkowicie bezpieczne. Co nie znaczy, że są one wolne od powstania wady bądź usterki w przyszłości. Tego nie idzie za bardzo przewidzieć. Możemy jednak z dużą pewnością przyjąć, że nie ma usterek ukrytych, które występowały w przeszłości. To też nie oznacza, że samochody w ogóle nie miały usterek. Dealerzy mają dobrej jakości samochody, ponieważ zanim kupią od kogoś samochód to dokładnie go sprawdzają. Bo przecież auta używane w salonie samochodowym możemy kupić przeróżne. I wcale nie muszą to być samochody tej konkretnej marki, której salon samochodowy odwiedzamy. Bardzo często jest tak, że w salonie samochodowym jednej marki możemy kupić samochody innej marki. Jest tak dlatego, że klienci kupujący nowe samochody oddają swoje auta w rozliczenie. Oddają pod warunkiem, że salon zgodzi się taki samochód w rozliczenie przyjąć. A taka zgoda może jedynie nastąpić pod warunkiem dokładnego sprawdzenia takiego używanego pojazdu. Przecież żaden dealer samochodowy nie może sobie pozwolić na to, żeby stracić zaufanie swoich klientów sprzedając samochód używany o marnej jakości. Przecież każdy salon samochodowy doskonale wie, że jeśli klient zawiedzie się na zakupionym aucie używanym to nigdy nie wróci już po nowy samochód.

Paradoksalnie jest tak, że dealerzy samochodowi największe zyski czerpią właśnie z handlu samochodami używanymi a nie nowymi. Nowe samochody mają swoje określone marże a i tak trzeba jeszcze na nie dawać klientom spore rabaty. Natomiast samochód używany to spory zarobek. Jest on uzależniony tylko i wyłącznie od tego o ile drożej sprzeda się auto aniżeli się kupiło. Jedną kwestią jest osiągnięty zysk a drugą jest reputacja salonu samochodowego i prestiż marki, którą sprzedaje. Wobec tego nikt nie może sobie pozwolić na sytuację, w której klient byłby niezadowolony z zakupu samochodu używanego. To przekreślałoby szansę na dalszą współpracę, jeśli chodzi o ewentualną sprzedaż samochodu nowego. A klienci lubią wracać do zaufanego sprzedawcy, jeśli takiego posiadają. Dlatego najpewniej właśnie w salonie samochodów nowych możemy kupić najlepsze samochody używane różnych marek. Jednak wobec takiej sytuacji nie pozostały dłużne komisy samochodowe, które postanowiły mocno na tym polu rywalizować. Wszakże to one zawsze były kojarzone ze sprzedawaniem używanych samochodów. Największe komisy samochodowe postanowiły się więc przekształcić w salony samochodów używanych. Jednak sama nazwa to tylko zabieg marketingowy. Najważniejsze jest to, że salony te oferują auta sprawdzone na które dodatkowo jeszcze oferują gwarancję. Gwarancja zazwyczaj jest jedynie na jeden rok, ale w przypadku kilkuletniego samochodu jest to naprawdę dużo. O wiele bardziej komfortowo kupuje się kilkuletni samochód mając pewność, że chociaż przez pierwszy rok pojeździ się nim zupełnie bez kosztowo. Jednak salony samochodowe oferują auta z gwarancją na części, które się zepsują, ale nie na te, które ulegną naturalnej eksploatacji.

Polacy mają bardzo małe zaufanie do aut sprowadzanych z zagranicy i oferowanych do sprzedaży przez prywatnych handlarzy bądź wyspecjalizowane w tym komisy. To dziwne, bo powinno się wydawać, że samochód ściągnięty z za granicy powinien być raczej pewny. Tym bardziej, że większość samochodów z zachodu jest rzekomo mało jeżdżonych głównie do kościoła. Niestety, ale bardzo często okazuje się zupełnie inaczej. Dlatego właśnie nauczyliśmy się z dystansem podchodzić do tematyki kupowania aut ściągniętych z zachodu w celach zarobkowych. Może to i dobrze, że nasze podejście do tej kwestii stało się nieufne, ponieważ zrodziło to szanse dla Naszych krajowych samochodów. Mimo wszystko jednak polski samochód to zawsze polski samochód. W każdym razie tysiące używanych samochodów rocznie sprzedają się właśnie za pomocą salonów dealerskich oraz salonów ze sprawdzonymi samochodami używanymi. Polacy wolą kupować samochody w miejscach, do których można mieć zaufanie, a tacy są jedynie sprawdzeni sprzedający. To jest jak z kupowaniem na internetowych aukcjach. Są dobrzy i źli sprzedający i to Ci pierwsi mają najwięcej klientów. Możemy przyjąć za pewnik, że salony samochodowi to właśnie Ci pierwsi. Trzeba jednak mieć tą świadomość, że samochody kupowane od dealerów są najdroższe. Marże na używane samochody w zamian za ich jakość są naprawdę bardzo duże. Najważniejsze jest jednak to, że wiemy a co płacimy i nie kupujemy przysłowiowego kota w worku. Jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie kwestia oddania samochodu do rozliczenia zakupu nowego auta w salonie samochodowym. W taki wypadku nie możemy się spodziewać, że dostaniemy dobrą cenę za Nasz używany samochód. Tutaj to działa raczej w drugą stronę. Oddawanie samochodu w rozliczenie zakupu nowego to raczej jeden z gorszych pomysłów. Bo przecież dealer musi zarobić na sprzedaży Naszego samochodu dalej. W praktyce salon zarabia na tym naprawdę dobrze, więc nie można się spodziewać dobrej ceny za używany pojazd. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Na pewno na plus jest to, że w salonach autoryzowanych możemy kupić sprawdzone i pewne auto używane z gwarancją.