W Naszym kraju ogromnym problemem jest gigantyczna ilość samochodów używanych, które poruszają się po Naszych drogach a już dawno nie powinny. Mamy niestety miliony aut sprowadzonych z za zachodniej granicy, których jakość i stan techniczny jest niestety ale fatalny. Co więcej, większość kierowców ma niestety okropną mentalność, jeśli chodzi o jakość pojazdów. Chodzi o to, że wychodzimy z założenia, że samochód ma po prostu jeździć. Najchętniej w ogóle byśmy do aut nie zaglądali a jakakolwiek naprawa wchodzi w rachubę dopiero wówczas, kiedy samochód rozkraczy się na dobre. Inną kwestią jest też to, że jeżdżenie wiekowym samochodem to i tak dla wielu już maksimum kosztów. Stąd też o jakichkolwiek przeglądach czy renowacjach nie ma nawet mowy. Niestety, ale stare samochody o słabej jakości to również zagrożenie i niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg. To również zagrożenie dla pieszych. Każdy kierowca powinien swój samochód przeglądać w serwisie regularnie. Absolutną podstawą są oczywiście przeglądy roczne, czyli te, które są wbijane do dowodu rejestracyjnego. Taki przegląd wykonuje się w okręgowej stacji kontroli pojazdów. To ten przegląd, bez którego samochody nie mają prawa w ogóle jeździć po polskich drogach. To tak zwany przegląd techniczny. Wiadomo, że najmniej problemów mają Ci kierowcy, którzy mają w miarę nowe modele samochodów. W tym wypadku nie ma żadnego problemu ze sprawnością samochodu. Dla samochodów fabrycznie nowych pierwszy przegląd techniczny trzeba wykonać dopiero po trzech lat a drugi po kolejnych dwóch. Tak więc na przełomie pięciu lat zaleca się dwa badania techniczne dla pojazdów nowych. Tylko, że problemem jest to, że takie badania to w wielu przypadkach była jedynie formalność. Teraz to się wszystko trochę zmieni, bo zmieniła się formuła przeprowadzania takich badań technicznych. I znowu musimy wrócić do mentalności i braku możliwości finansowych kierowców posiadających samochody wiekowe. Wiele osób myśli, żeby jako tako ten przegląd przetrwać i że na pewno się uda uzyskać upragniony wpis do dowodu rejestracyjnego. Kiedy na przeglądzie pojawiają się problemy ze stanem technicznym samochodu to u wielu kierowców pojawia się również oburzenie i czarna rozpacz, że trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty. To wszystko zależy od podejścia, ale naprawdę mało jest takich kierowców, którzy chcą jeździć naprawdę sprawnym samochodem.

Będąc posiadaczem samochodu, bez względu na jego rodzaj oraz wiek, powinno się o samochód dbać naprawdę starannie. Nie chodzi o to, żeby co drugi dzień go myć czy w nim odkurzać. To również jest pewien rodzaj dbałości, ale lepiej jest się skupić na jakości samochodu i jego niezawodności. Sęk w tym, żeby Nasz samochód był naprawdę sprawny technicznie. I tutaj pojawia się kwestia przeglądania samochodu w stacji diagnostycznej we własnym zakresie. Taki przegląd samochodu powinno się robić równocześnie z przeglądem technicznym albo w inny terminie, ale w równych odstępach czasu. W samochodzie trzeba regularnie wymieniać oleje, filtry i różne podzespoły mające wpływ na jakość jeżdżenia samochodem. Każda naprawa, która nie jest obowiązkowa jest konieczna, jeśli tylko może wpłynąć pozytywnie na jakość pracy pojazdu. Do tego jest jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Na nim też nie wolno oszczędzać. Dobre opony to podstawa, ale równie ważne są zawsze sprawne hamulce czy wszelakie systemy bezpieczeństwa zainstalowane fabrycznie w samochodzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na bieżąco likwidować w samochodzie wszelkie usterki. Zanim pojawi się jakaś konkretna usterka to samochód bardzo często daje Nam znać, że coś się dzieje z nim nie w porządku. Należy podjąć działania już na etapie wszelkich symptomów. Możemy dzięki temu sporo zaoszczędzić na późniejszych naprawach. Jeśli tylko będziemy regularnie przeglądali stan naszego pojazdu to możemy wychwycić odpowiednio wcześnie usterki, których późniejsza naprawa może być bardzo kosztowa. Zatem trzeba samochód monitorować na bieżąco i do tego właśnie szczerze zachęcamy. Nie ma najmniejszego sensu postępowanie obojętne na wszystko. Kierowca odpowiedzialny to taki, który może ręczyć za stan techniczny swojego pojazdu. Przegląd techniczny nie zawsze był równoznaczny z tym, że samochód jest w dobrym stanie technicznym. Czasem było w tym więcej kombinowania aniżeli rzeczywistej troski o stan Naszego samochodu. Warto zmienić podejście i dbać o swój samochód każdego dnia. Bez względu na to, jakim samochodem jeździmy to ten samochód musi być w doskonałym stanie technicznym.

Naprawa samochodu, kiedy już się popsuje na dobre, może być naprawdę bardzo kosztowna. Bo tak to jest, że jeździ się autem, dopóki jeździ i jest wszystko dobrze. Chcąc uniknąć naprawdę dużych kosztów związanych z naprawami poważnych usterek powinniśmy regularnie sprawdzać stan techniczny naszego pojazdu. Kiedy tylko dzieje się coś niepokojącego powinniśmy zareagować jak najszybciej a najlepiej natychmiast. Wiele różnych rodzajów usterek nie pojawia się nagle i niespodziewanie. Najczęściej jest tak, że wcześniej dzieje się z samochodem coś niepokojącego. I tylko od kierowcy zależy, czy te oznaki weźmie na poważnie czy potraktuje raczej zbywalnie. Na koniec warto jeszcze poruszyć jedną kwestię. Tych przeglądów serwisowych nie trzeba robić w autoryzowanych serwisach, bo może to kosztować sporo. Najlepiej robić je w zaufanym serwisie samochodowym, który będzie z nami w stu procentach szczery. Bo to też nie chodzi o to, żeby co chwilę wydawać pieniądze na modernizację i serwisowanie samochodu. Wszystko trzeba robić z głową i z ze zdrowym rozsądkiem.