Dzisiejsza motoryzacja to już najwyższej klasy technologia połączona ze sztuczną inteligencją. W nowoczesnych samochodach, równie ważne jak niezawodność silnika są dodatki, które sprawiają, że samochód jest maksymalnie multimedialny. Taką właśnie multimedialność zapewniają systemy rozrywki, które mają w samochodach postać ogromnych ekranów dotykowych. Ekrany te działają dokładnie tak samo jak tablet. Przy czym funkcjonalność jest trochę inna. Nie mniej jednak wszystko to już dzisiaj zakrawa o technologiczne cudeńko i prawdziwą awangardę. Nasze samochody potrafią coraz więcej. Już dzisiaj między kierowcą a samochodem zachodzi interakcja. Samochody rozumieją wydawane im polecenia i potrafią nawiązać konwersację z kierowcą. Tak, to już jest teraźniejszość chociaż brzmi to zupełnie jak totalny futuryzm. Jeśli ktoś myśli, że osiągnęliśmy już maksimum możliwości technologicznych to jest w ogromnym błędzie. Wszystko idzie cały czas do przodu. Przecież cała ta technologia zmierza do tego, żeby samochody poruszały się po ulicach bez kierowców. Wtedy pewnie systemy multimedialne będą naszymi szoferami, którym trzeba będzie na głos wypowiedzieć adres, pod który mają nas zawieźć. Nie trzeba nikomu chyba tłumaczyć do czego to prowadzi. Otóż do tego, że operatorzy tych samochodowych systemów będą wiedzieć o nas dosłownie wszystko. Dzisiaj na szczęście nie jesteśmy aż tak inwigilowani. Chociaż niektóre modele samochodów oferują już systemy działające w oparciu o kartę SIM i telefonię komórkową bez konieczności podłączania smartfona. Tylko, że funkcjonalność tych systemów zwiększa się wraz z możliwościami podłączonych do nich smartfonów.

Radio i muzyka z płyty CD to oczywiście absolutnie podstawowe możliwości, które oferuje niemalże każdy samochodowy system multimedialny. Jeśli do tego dołożymy funkcję nawigacji to będziemy mieli system, który w wielu markach średniej klasy jest dzisiaj standardem. Co więcej, takie możliwości daje system multimedialny w samochodach ze średniej jakości wyposażeniem. Wyższe technologie zaczynają się od tego, że po podłączeniu systemu do smartfona możemy przeglądać internet bezpośrednio na ekranie multimedialnym w samochodzie. Możemy prowadzić rozmowy, odbierać wiadomości sms a nawet podyktować je do napisania, co też nasz samochód uczyni z wykorzystaniem naszego telefonu. Ponadto każdy system multimedialny umożliwia również puszczenie muzyki z telefonu właśnie za pomocą połączenia bluetooth. Natomiast systemy, które są już maksymalnie zaawansowane, mają możliwość korzystania z własnej karty SIM. Wówczas możemy u producenta samochodu wykupić pakiet telekomunikacyjny, czyli dokładnie taki sam abonament, jak w sieci komórkowej. Dzięki temu możemy korzystać z naszego systemu multimedialnego dokładnie tak samo jak ze smartfonu. Nasz samochód ma też swój własny numer. Dzięki możliwości zdalnego połączenia się z numerem telefonu swojego samochodu możemy zaprogramować mu trasę wycieczki na mapie z nawigacją albo możemy monitorować zdalnie stan techniczny samochodu. Możliwości tych systemów wydają się nie mieć granic a wszystko idzie w kierunku zamienienia samochodu w jeżdżącego po mieście laptopa. Z pomocą systemu możemy połączyć się zdalnie z asystentem naszego pojazdu i zapytać o co tylko chcemy. Dzięki temu z łatwością dowiemy się, gdzie w obcym mieście zrobić zakupy albo w jaki sposób dotrzeć do właściwego kina czy teatru.

Nowoczesne samochody mają również możliwość oglądania obrazu samochodu z kamery filmującej obraz w technologii trzystu sześćdziesięciu stopni. Dzięki takiemu rozwiązaniu parkowanie w nawet najtrudniej dostępnym miejscu to dla każdego kierowcy bułka z masłem. Bardzo fajna jest też możliwość włączenia sobie na ekranie samochodowym obrazu z telefonu. To jest przydatne zwłaszcza dla pasażerów. Jeśli ekran multimedialny nie ma możliwości puszczania filmów na vod czy ładowania aplikacji tego typu to właśnie podgląd obrazu ze smartfonu może być ratunkiem dla znudzonych jazdą pasażerów. Można dzieciom puścić bajki z popularnego serwisu z filmami czy po prostu jakiś film, który posiadacie zapisany na telefonie. Zasadniczo dzisiaj można przesłać z telefonu do systemu multimedialnego każdy rodzaj informacji. Również internet i odczytywanie maili możliwe jest z wykorzystaniem transferu właśnie z telefonu. Jeśli samochodowy system multimedialny ma możliwość podłączenia internetu przez wifi to można to łatwo zrobić wykorzystując smartfon jako router wifi. Kupując nowy samochód w salonie warto dopytać o możliwości, jakie daje samochodowy system rozrywki. W lepszych i droższych samochodach możemy liczyć na prawdziwe luksusy w postaci odtwarzacza DVD, na którym możemy oglądać filmy bezpośrednio z płyt. Luksusem będzie też dostęp do serwisów VOD bezpośrednio z systemu z wykorzystaniem internetu mobilnego na odrębną kartę SIM. Tych nowoczesnych rozwiązań w zakresie samochodowych multimediów jest całkiem sporo. Jedno co jest pewne to, że na pewno trzeba się koniecznie temu przyjrzeć przy kupowaniu nowego auta. Trzeba też się liczyć z tym, że nie jest to standardowy element wyposażenia samochodów. Takie wyposażenie jest dodatkiem i kosztuje naprawdę sporo, a cena zależy oczywiście od marki pojazdu. Najnowocześniejsze systemy w najbardziej luksusowych samochodach mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to jednak coś, bez czego nie może funkcjonować porządny samochód. Niby nie jest to istotne dla przyjemności z jazdy, ale przecież nikt nie wyobraża sobie dzisiaj, żeby mieć w aucie klasyczne radio z wyciąganym panelem. Przecież takie radia to już historia, a mimo to jeszcze w standardowym wyposażeniu w tanich markach samochodów takowe się cały czas montuje.