Przepisy prawa są dosyć jasne. Warto dodać, że cały czas się zmieniają, co bywa irytujące i niezwykle mylące. Każda osoba, która kiedykolwiek zdawała egzamin na prawo jazdy spotkała się z kodeksem drogowym. Jednym z podstawowych zasad otrzymania prawa jazdy jest poznanie wszystkich znaków drogowych. Tabliczki do znaków drogowych pojawiają się już od pierwszych dni kursu. Nie zostaniemy dopuszczeni do egzaminu głównego jeżeli nie zdamy części teoretycznej. Są osoby, którym zajmuje to bardzo dużo czasu, bo nie są w stanie zapamiętać wszystkich spisanych zasad. Na początku znaki drogowe wydają nam się czarną magią. Tabliczki do znaków drogowych to przede wszystkim znaki, które informują nas jak powinniśmy się zachować na drodze. Dzięki nim wiemy co nam wolno, a czego nie. Znaki drogowe nie tylko określają prędkość z jaką możemy się poruszać, ale też informują nas, gdzie możemy zaparkować czy wjechać. Z czasem docenimy ich rolę i zaczniemy bezbłędnie odczytywać ich przekaz, choć na początku mogą sprawiać problemy. Należy zaznaczyć, że to bardzo ważny element zapewniający bezpieczeństwo na drodze. Wszyscy wiedzą co mają robić, bo tabliczki do znaków drogowych jasno to określają. Oczywiście, zawsze znajda się osoby, które wspomnianych znaków nie będą przestrzegały i to właśnie one stanowią największe zagrożenie na drodze. Osoba, która celowo lub bezmyślnie ignoruje znak drogowy wprowadza w błąd pozostałych kierowców i pieszych. Może to doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nie mamy wpływu na to kto otrzymuje prawo jazdy a kto nie. Czasami osoby, które przychodzą na egzamin po prostu uczą się na pamięć, a potem, już po otrzymaniu dokumentu, nie stosują się do zaleceń. To bardzo niebezpieczne. Jeżeli osoba nie znająca przepisów czy źle interpretująca tabliczki do znaków drogowych doprowadzi do stłuczki, może bezpowrotnie stracić prawo jazdy.

Wiele osób uważa, że znaki drogowe są zbędne, że ludzie powinni jeździć na wyczucie i ustępować sobie miejsca. To utopijna wizja świata, bo zawsze znajdą się osoby unikające ogólnie przyjętych norm. Już teraz można spotkać się z nieuprzejmym zachowaniem na drodze. Najczęściej dochodzi do nich na skrzyżowaniach, parkingach i przejściach dla pieszych. Osoby, które źle interpretują tabliczki do znaków drogowych najczęściej wymuszają pierwszeństwo. Często robią to celowo, ale czasami po prostu nieświadomie. powoduje to irytację pozostałych uczestników ruchu. Często taka sytuacja kończy się awanturą czy drobną stłuczką. podobnie sytuacja wygląda na parkingu. Zazwyczaj parkingi są przepełnione i każde wolne miejsce jest na wagę złota. Kierowcy w sytuacjach stresowych są zdenerwowani i wtedy łatwo o błąd. Wystarczy chwila nieuwagi by doszło do wypadku. Jednak najgorsze są osoby, które celowo parkują na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Zazwyczaj udają, że nie widzą specjalnej tabliczki do znaków drogowych, która informuje o miejscu dla osoby niepełnosprawnej. To o tyle przykre, że taka osoba najczęściej nie ma siły walczyć o swoje prawa. Pomimo licznych kampanii w mediach nic się w tej kwestii nie zmienia. Ostatnim problematycznym miejscem są przejścia dla pieszych. Zazwyczaj wyznacza je namalowana zebra i specjalne tabliczki do znaków drogowych. Czasami są też światła, które sygnalizują wolny pas. Tutaj kierowcy zachowują się już dużo lepiej, choć wypadków na przejściach nie brakuje. Zazwyczaj jeżeli nie obligują nas do tego światła przepuszczamy pieszych. Jednak często muszą oni czekać aż zmniejszy się ruch.
Tabliczki do znaków drogowych to nie fanaberia służąca do nękania uczestników ruchu. Muszą funkcjonować ogólne zasady, które określają sposób zachowania się na drodze. Do tych przepisów odnoszą się później wszyscy. Policja, która przybywa na miejsce wypadku sprawdza czy kierujący pojazdem stosował się do znaków drogowych. Jednym z najpopularniejszych wykroczeń jest zdecydowanie przekroczenie prędkości. Tabliczki do znaków drogowych precyzyjnie informują jaka prędkość obowiązuje w danym terenie. Kierowcy praktycznie nigdy się do niej nie stosują. Czasami przekraczają dozwoloną prędkość nawet kilkakrotnie. Zazwyczaj tabliczki do znaków drogowych umieszczane są w pobliżu domów czy budynków użyteczności publicznej jak szkoły czy szpitale. Należy tam zmniejszyć prędkość i zachować szczególną ostrożność, by nie potrącić kogoś przez nieuwagę. Niestety, to właśnie w takich szczególnych miejscach prawo jest najczęściej łamane i zazwyczaj dochodzi do potrącenia. Przekroczenie prędkości często wiąże się z nadużywaniem alkoholu, który jest skutkiem większości wypadków na polskich drogach. Wtedy tabliczki do znaków drogowych nie maja żadnego sensu, bo pijana osoba ich nie widzi. To bardzo przykre, ale nadal są osoby, które wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Zachowanie bezpieczeństwa na drodze jest niezwykle ważne. Powinien to wiedzieć każdy uczestnik ruchu. powinni o tym uczyć w szkole. Nasze wspólne bezpieczeństwo zależy od tej wiedzy. Jeżeli wszyscy zaczniemy przestrzegać przepisów i stosować się do ogólnie przyjętych norm drastycznie spadnie liczba wypadków. Do tego należy dążyć. Większość z nas ma prawo jazdy i na co dzień porusza się po drodze. Warto zwracać uwagę tym ludziom, którzy do przepisów się nie stosują. Tylko w ten sposób napiętnujemy ich zachowanie. Może to sprawi, że zmienią swój stosunek do znaków drogowych. Jeżeli nie, to konieczna będzie interwencja wymiaru sprawiedliwości. Osoby łamiące przepisy nie mogą czuć się bezkarnie. Powodują niebezpieczeństwo na drodze i muszą mieć tego świadomość. Jezdnia jest dobrem wspólnym, każdy ma prawo się po niej poruszać, ale by ten ruch odbywał się płynnie wszyscy musimy przestrzegać przepisów. Tylko wtedy będziemy się czuli bezpiecznie.