Dlaczego dla większości kierowców wymiana opon stanowi większy problem, aniżeli jest w nim w rzeczywistości? Dlaczego tak trudno jest wybrać się z tymi oponami do wulkanizacji na wymianę? Dlaczego większość kierowców zwleka z tym do ostatniej chwili? Chyba tylko z większego lub mniejszego lenistwa bądź ewentualnie braku czasu. Tylko jedna z tych dwóch odpowiedzi jest prawidłowa. Zazwyczaj jest tak, że jak posypie mocniej śniegiem, to nagle w zakładach wulkanizacyjnych następuje prawdziwe oblężenie wszystkich możliwych stanowisk. Jak tak to nie było czasu tygodniami na wymianę, a nagle okazuje się, że można w ciągu kilku godzin wybrać się z oponami czy kołami do wymiany. W tej kwestii nie powinno się jednak dopuszczać do aż tak mocnych zaniedbań. Tutaj chodzi przecież o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Tym czasem przewożenie dzieci czy rodziny w samochodzie z oponami nieadekwatnymi do pory roku to igranie z życiem i losem najbliższych. Wymianę opon warto zrobić jak najwcześniej, żeby potem nie musieć się denerwować drobnymi opadami śniegu. Nie oznacza to, że musimy wymieniać opony na zimowe już we Wrześniu. Oznacza to jedynie tyle, żeby mieć wyczucie co do czasu, w którym należy opony wymienić.

Jeśli chodzi o zmianę kół bądź opon na zimowe to najlepiej zrobić to z końcem października. Jest to jeszcze czas, kiedy w warsztatach wulkanizacyjnych nie ma praktycznie żadnych kolejek. Z drugiej zaś strony to już czas późnej jesieni, w której temperatury powietrza oscylują wokół kilku stopni Celsjusza. Na kołach zimowych możemy jeździć bez przeszkód już wtedy, kiedy temperatura za oknem nie przekracza piętnastu stopni. Zatem w tym czasie październikowym śmiało można działać, ponieważ pod względem klimatu i temperatur jest to już idealna pora. Jeśli zdecydujemy się na zadziałanie w tej kwestii w drugiej połowie października to możemy też na wymianie sporo zaoszczędzić. Warto jest przeglądać oferty na portalach z zakupami grupowymi, gdzie można kupować specjalne kupony. Możemy znaleźć na takich portalach również oferty zakładów wulkanizacyjnych ze sporymi zniżkami, o ile właśnie zdecydujemy się na wymianę we wcześniejszym terminie. Im wcześniej tym lepiej, ale za wcześniej to też nie dobrze. Tylko, że wystarczy sobie pomyśleć co się dzieje w warsztatach, kiedy zima zaskoczy kierowców zupełnie niespodziewanie. Kolejki do wulkanizacji ustawiają się wtedy gigantyczne. A wystarczy pomyśleć i zadziałać odpowiednio wcześnie. Tyle, że zamiana kół letnich na zimowe jest łatwiejsza pod względem doboru terminu jej przeprowadzenia.

Gorzej jest wycelować z wymianą w drugą stronę. Tutaj znowu musimy się trzymać tej zasady co do temperatury. Nie wolno jeździć na zimowych oponach przy temperaturze powyżej piętnastu stopni. Dlatego już na wiosnę opony muszą być odmienione na letnie. Tyle, że dzisiaj mamy taki nieprzewidywalny klimat, że ostra zima atakuje nawet w maju. Jednak do połowy maja z zamianą kół na letnie czekać się nie powinno. No i tutaj można mieć mały dylemat, jak postąpić, żeby dla samochodu było jak najlepiej. Dla samochodu to właściwie bez znaczenia, ale dla bezpieczeństwa jazdy znaczenie tego jest kolosalne. No i drugą kwestią, na którą ma to wpływ, jest oczywiście żywotność naszych opon samochodowych. Kiedy na wiosnę robi się cieplej warto pomyśleć o zamianie opon na letnie. W tej kwestii inni kierowcy też dopuszczają się do sporych zaniedbań. Dlatego najlepszym czasem na dokonanie zmiany ogumienia jest koniec marca a początek kwietnia. Może się tak zdarzyć, że zima jeszcze zaatakuje w jakiś dzień ze zdwojoną mocą. Są to jednak wypadki losowe, z którymi wówczas sobie trzeba poradzić. Jeśli tylko temperatura powietrza zacznie być wyższa od piętnastu stopni i będzie się utrzymywać na regularnym poziomie to wówczas szkoda jest niszczyć zimowe opony.  

Nie każdy ma gotowe na zmianę opony bądź całe koła. Trzeba wtedy dokonać zakupu. Tutaj warto poszukać na spokojnie opon, ponieważ można za nie sporo przepłacić albo na nich można zaoszczędzić. Kupowanie w internecie na pewno pozwala raczej na to drugie. Dzisiaj to już nawet właściciele sklepów z oponami zrozumieli, że muszą oferować takie same ceny jakie są w sklepach internetowych. Znajdując taki sklep można być z ceną naprawdę do przodu, ponieważ do kupionych opon dostaniemy jeszcze gratis ich montaż. Wobec tego oszczędzimy podwójnie, a najpewniej będziemy jeszcze na plusie na kosztach wysyłki. Nie mniej same opony to na pewno można najtaniej kupić właśnie w internecie. O kupieniu opon trzeba pomyśleć odpowiednio wcześniej. Na sezon zimowy ogumienie można kupować już pod koniec okresu wakacyjnego. Im wcześniej kupimy tym mniej zapłacimy. Bo przecież wiadomo, że potem robi się nagle wielkie boom i wszyscy się rzucają do kupowania opon na ostatnią chwilę. A naturalne jest, że jak rośnie popyt to i cena z automatu również urośnie. Również na sezon letni warto się rozejrzeć za zakupem odpowiednio wcześniej. Na sezon letni zakupu ogumienia najlepiej dokonać już w połowie zimy.
Kiedy już będziemy planowali wizytę w serwisie ogumienia czy wulkanizacyjnym to pamiętajmy, że do większości można się już umawiać za pomocą strony internetowej. To jest już coraz częściej spotykany sposób, że się umawia na wymianę internetowo. Na szczęście są jeszcze takie warsztaty, które stosują starą zasadę, że kto pierwszy ten lepszy. Wtedy właśnie liczy się wyczucie czasy i odpowiednio wcześniejsza wizyta w takim serwisie. Zanim zaczną się tłumy, które przyciągane są przez nagłe i niespodziewane zawirowania pogodowe.