Wynajem długoterminowy samochodów jest rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność pośród przedsiębiorców oraz klientów indywidualnych. Wszystko dzięki temu, że to rozwiązanie jest bardzo proste oraz zrozumiałe. Jest też bardzo uczciwe. Jedno, co trzeba napisać szczerze to, że finansowo jest to mało opłacalne. Dla wielu osób ważniejsza od opłacalności jest jednak wygoda. Bo to jest właśnie wygodne. Otóż bierze się z salonu nowiuteńki samochód, za wypożyczenie którego płaci się miesięczne raty. Nie trzeba się niczym martwić, ponieważ całą obsługę naszego samochodu mamy w pakiecie w ramach opłat miesięcznych. Jeśli chcemy płacić mniejsze raty to na początek możemy zrobić większą wpłatę własną. A na koniec wypożyczenia możemy zdecydować co chcemy zrobić. Do wyboru mamy wykupienie samochodu na własność po cenie rynkowej albo wypożyczenie kolejnego samochodu nowego. Z jednej strony jeździ się cały czas nie swoim samochodem, ale z drugiej nie trzeba się przejmować późniejszą sprzedażą swojego samochodu. Wynajem długoterminowy stał się bardzo popularny, jeśli chodzi o samochody osobowe i dostawcze. Salony samochodowe oferują swoim klientom to rozwiązanie od wielu już lat. Natomiast dzisiaj przyszedł czas na to, żeby wynajem stał się popularny również w przypadku samochodów ciężarowych. I tak też się właśnie dzieje. Firmy transportowe, które oferują przewozy krajowe i międzynarodowe, coraz częściej skłaniają się właśnie ku takiemu rozwiązaniu. I znowu musimy napisać, że może nie jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie, ale na pewno jest to rozwiązanie szalenie wygodne. Zwłaszcza w przypadku samochodów ciężarowych i transportu ciężkiego. Bo w tej kategorii pojazdów dealerzy wygrywają albo przegrywają pod względem oferty serwisowej. To jest coś, czym można dzisiaj pozyskać klientów z branży transportowej. Tanim pakietem serwisowym działającym sprawnie w całej Europie albo na całym świecie. To są oczywiście usługi, których się nie oferuje klientom kupującym samochody osobowe. Jednak w przypadku ciężarówek sprawny i szybki serwis to kwestia najważniejsza. Tylko dzięki temu firmy transportowe mogą uniknąć przestojów, które mogą być bardzo kosztowne. Wobec czego lepiej dzisiaj wypożyczyć nową ciężarówkę z całodobowym serwisem aniżeli kupować ciągnik siodłowy używany i w przypadku awarii mieć naprawdę dużo problemów.

Kupienie ciężarówki za gotówkę to kolosalny wydatek, nawet jeśli mowa o samochodzie używanym. Wynajem długoterminowy to jednak miesięczna rata za jeden samochód, w ramach której przedsiębiorca otrzymuje najczęściej serwis na terenie kraju. Wszystkie koszty napraw są po stronie dealera, od którego kupujemy samochód. Tylko, że dotyczy się to serwisowania w standardowej procedurze i standardowym terminie. Nie naprawimy niczego błyskawicznie ani nie skorzystamy z serwisu poza granicami kraju. Dlatego w praktyce każdy przedsiębiorca wypożyczających ciężarówkę decyduje się na dodatkowe ubezpieczenia serwisowe. U większości producentów samochodów ciężarowych takie ubezpieczenie serwisowe jest podzielone na kilka wersji pakietowych. Najdroższy pakiet serwisowy obejmuje wszelkie naprawy w kraju i za granicą wraz z gwarantowanym czasem reakcji oraz najszybszej naprawy. Tutaj bowiem właśnie czas naprawy ewentualnej usterki ma największe znaczenie. Tyle, że w przypadku nowych ciężarówek raczej trudno mówić o usterkach. Jeśli jednak taka się przydarzy to musi być usunięta błyskawicznie. Każdy przestój to realna strata finansowa dla firmy transportowej. Za opóźnienia w terminie dostawy towaru na przewoźników nakładane są ogromne kary, w związku z czym każda godzina opóźnienia może być naprawdę bardzo kosztowna. W związku z tym ciężarówki nowe, które są wypożyczane długoterminowo, zazwyczaj mają pakiety serwisowe o wiele tańsze, aniżeli ciężarówki używane.

Pełen serwis ciągnika siodłowego to podstawowa oferta, jaką dzisiaj mają salony z takimi pojazdami. Producenci doskonale wiedzą, że samochód ciężarowy to dla przedsiębiorcy narzędzie do zarabiania pieniędzy. Jeśli to narzędzie będzie zawodzić to niestety, ale przedsiębiorca zamiast zysków może mieć straty. Dlatego każda marka samochodów oferowanych w trybie wynajmu długoterminowego oferuje również międzynarodowy serwis na najwyższym poziomie. I dla wielu przedsiębiorców serwis jest ważniejszy od miesięcznej raty za wynajem. Natomiast trzeba pamiętać, że opłacalność takiego wynajmu jest naprawdę niska. O wiele bardziej opłaci się kupić samochód ciężarowy za gotówkę albo wziąć ciężarówkę w leasing, ale taki na standardowych warunkach z jednym procentem kwoty wykupu. Bo samo wykupienie takiej ciężarówki z wynajmu długoterminowego jest zupełnie nie opłacalne. Po kilku latach takiego użytkowania samochodu i płacenia niemałych rat miesięcznych i tak musimy dać za samochód tyle, ile jest realnie warty na daną chwilę. Na szczęście każdy polski przedsiębiorca z branży transportowej potrafi doskonale i szybko przeliczyć sobie opłacalność swoich inwestycji. Jeśli komuś się opłaci jeździć ciężarówką w opcji wynajmu to najważniejsze, że się to opłaci. Na pewno żaden przedsiębiorca nie wynajmie takiej ciężarówki bez gwarancji ciągłej jazdy. Wobec czego taką gwarancję można uzyskać tylko wtedy, kiedy decyduje się na najwyższy pakiet serwisowy. Dla używanych ciężarówek koszty pakietów serwisowych mogą przewyższać koszty samego wynajmu pojazdu. Kiedy jednak ciężarówka się popsuje za granicą to w ciągu dwóch godzin będzie serwis dla takiego pojazdu. Sama naprawa w przypadku poważniejszej awarii też potrwa możliwie jak najkrócej.