Każdy, kto kiedykolwiek skorzystał z nawigacji samochodowej online wie, że jest to bez porównania lepsze rozwiązanie, aniżeli standardowa nawigacja samochodowa w formie odrębnego urządzenia. Nawigowanie to już dzisiaj zupełnie coś innego, aniżeli nawigowanie kilka lat temu. Dzisiaj mamy pakiety danych komórkowych praktycznie bez limitów, dlatego możemy śmiało korzystać z nawigacji działających właśnie za pomocą internetu. A te z kolei działają z wykorzystaniem smartfonów. Bo nawigacje online najlepsze są właśnie w Naszych telefonach i do tego nie potrzeba żadnych urządzeń zewnętrznych. Sam telefon umożliwia lokalizowanie Nas za pomocą systemów pozycjonujących różnych rodzajów. Natomiast aplikacje nakładają naszą pozycję na odpowiednią mapę oraz umożliwiają prowadzenie Nas do celu. Całe działanie nawigacji zależy tak naprawdę od tego, w jakie funkcje bogata będzie aplikacja. Bo pozycja, w której się znajdujemy z telefonem jest przecież niezmienna. Dzięki temu, że każdy może mieć dzisiaj nawigację w telefonie to odrębne urządzenia przestały być potrzebne. I już to widać na sklepowych półkach, że sprzedaż tych urządzeń zatrzymała się w miejscu. Zwykłą nawigację kupują jeszcze osoby, które nie potrafią się posługiwać dobrze swoim smartfonem i które jeszcze nie odkryły tej wspaniałej funkcjonalności, jaką jest właśnie nawigacja. Warto jednak przytoczyć kilka zalet, których zwykła nawigacja nigdy nie będzie mieć.

Na początku możemy wymienić aktualność map. W nawigacjach samochodowych klasycznych mapy trzeba sobie aktualizować samodzielnie, a nie każdy przecież potrafi do tego stopnia obsługiwać się komputerem, żeby to regularnie zrobić. Nawigacja online to mapy, które się aktualizują samoczynnie i bez przerwy. Oznacza to, że wybierając nawigację w smartfonie możemy być pewni, że zawsze dotrzemy do zaplanowanego celu. Dzisiaj naprawdę można mieć zawsze aktualne mapy. Jeśli ktoś w to nie wierzy, może się w łatwy sposób przekonać. Wystarczy znać ulicę, która jest zamknięta na czas remontu a potem zaplanować podróż w nawigacji właśnie na tą ulicę. Okaże się, że również w nawigacji ulica będzie niedostępna, ponieważ mapy aktualizują się nawet co kilka godzin. Zobaczcie wszyscy jaka to jest technologia, skoro zamknięta ulica pojawia się w nawigacji jeszcze w tym samym dniu. I to się dotyczy całego świata, bo przecież większość nawigacji online to aplikacje działające globalnie. Są więc w nich państwa i miasta z całego świata. I z całego świata do dostawcy mapy muszą błyskawicznie spływać informacje o tym, które drogi są nieprzejezdne i w jakim okresie czasu.

Kolejną zaletą map online jest oczywiście funkcja omijania korków. To jest coś absolutnie wspaniałego, bo dzięki temu zmieniło się bardzo wiele w większości polskich miast. Poprawa sytuacji drogowej na drogach krajowych i miejskich to największy sukces, jaki za tym idzie. Korki się rozładowały samoczynnie i jest ich po prostu o wiele mniej. Wszystko dzięki temu, że aplikacja z nawigacją online doskonale wie, gdzie tworzą się korki i na bieżąco poleca ich omijanie alternatywnymi drogami. Dzięki tej funkcji nawigacja online umożliwia rozładowanie korków w mieście zanim te tak naprawdę powstaną. Przecież to jest rozwiązanie, o jakim marzył każdy kierowca. Rozwiązanie, które ochroni Nas przed staniem w długich korkach. To się wydawało nieprawdopodobnym marzeniem, a dzisiaj jest to rzeczywistością. I to bez względu na wybraną aplikację w smartfonie, bo dzisiaj praktycznie każda ma taką funkcję w podstawowym wyposażeniu. I wreszcie można podróżować bez obaw, że się wjedzie w największe korki na trasie, autostradzie czy drodze szybkiego ruchu. Każdy może skorzystać z nawigacji online i dzięki temu zdążyć dojechać na czas. Bo tego typu nawigacje, które działają w oparciu o aplikacje na smartfony, zawsze prowadzą najszybszą drogą z możliwych. Dzięki temu każda podróż to przyjemność a nie stres spowodowany staniem w korkach.

Prawda jest taka, że każdy kto spróbował jazdy na nawigacji online w smartfonie nie zamieniłby się już na klasyczną nawigację. Bo to jest po prostu wygoda i komfort. Mapy w smartfonach stale się aktualizują i nie ma problemu z ich niedoskonałościami. Natomiast klasyczne nawigacje GPS mają mapy, które po kilku miesiącach mogą Nas wyprowadzić dosłownie w pole. Zwłaszcza, kiedy zmienia się coś w infrastrukturze drogowej. Dla kierowców jest jeszcze jedna bardzo ważna zaleta nawigacji w telefonie. Otóż wiele aplikacji z mapami ma funkcję ostrzegania prze fotoradarami oraz policyjnymi kontrolami. Ostrzeganie polega na tym, że użytkownicy wzajemnie się informują o tym, w którym miejscu stoi patrol policji z suszarką. To może być bardzo cenna informacja, bo każdy wie, że łamanie prawa na drodze słono kosztuje. Tej funkcji nie znajdziemy niestety w normalnych nawigacjach. Żyjemy w czasach, w których przepływ informacji musi być błyskawiczny. Dzięki smartfonom możliwe jest dzisiaj przesyłanie informacji w ciągu ułamków sekundy. Wobec czego na drodze możemy wysłać informację do wszystkich użytkowników danej aplikacji w niecałą sekundę. Jest tylko jeden minus tego wszystkiego. Nawigacje online są naprawdę drogie, a opłatę za nie płaci się w postaci miesięcznego abonamentu. Jedna z najlepszych tego typu aplikacji jest całkowicie darmowa, ale za to musimy udostępniać swoją lokalizację praktycznie bez przerwy. Nie wszystkie aplikacje są warte swojej ceny, ale są takie, za które warto zapłacić krocie. Chociaż najlepiej jest korzystać z tej nawigacji, która jest darmowa i doskonała.