Może się tak zdarzyć, że samochód używany, który kupiliśmy z różnych względów nam nie odpowiada. Powodem może być np. zbyt mała ilość miejsca, gdyż kupiliśmy samochód sportowy, a teraz potrzebujemy samochód rodzinny. Jednak powodów zamiany auta używanego na nowe może być bez liku.

Zamiana auta używanego na nowe – dobry diesel na miejski samochód rodzinny

Wymiana barterowa czyli towar za towar, odbywa się najczęściej między dwoma osobami prywatnymi. Jest to jednak normalna umowa kupna-sprzedaży trzeba więc spisać stosowną umowę, a po sfinalizowaniu zamiany auta używanego na nowe, należy uiścić stosowny podatek. Przypuśćmy, że zamieniamy kilkuletnie Audi A3 na nową Skodę Fabia. Musimy w umowie oznaczyć strony, a także przedmioty umowy, jakimi w tym wypadku są samochody. Zamiana auta używanego na nowe wymaga określonych kroków administracyjno-prawnych.

Zamiana auta używanego na nowe – proces rejestracji i ubezpieczenia

Po zamianie auta używanego na nowe musimy je zarejestrować, tak jakbyśmy kupowali nowy samochód w salonie. Ponadto musimy dokonać jego ubezpieczenia, czyli wybrać ubezpieczyciela OC, a także ewentualnie wykupić AC.
Zamiana auta używanego na nowe może się odbywać także za pośrednictwem skupu, który wycenia nasz samochód i jeśli współpracuje z dealerami.
Zamiana auta używanego na nowe w formie bezgotówkowej może być opłacalna dla obydwu stron, pod warunkiem, że znajdziemy zbliżone do siebie wartością modele samochodów. Musimy zatem znać się na rynku motoryzacyjnym, aby nie dokonać niekorzystnej zamiany auta używanego na nowe. Jest to dość wygodna forma zakupów, gdyż nie musimy brać kredytu lub czekać na gotówkę otrzymaną za sprzedaż samochodu, możemy od razu z miejsca dokonać transakcji zamiany auta używanego na nowe.