Od wielu lat trwa zażarta dyskusja o sens kupowania samochodu nowego względem sensu kupowania samochodu używanego. Zarówno nowe samochody jak i auta używane mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Wiele osób uważa, że nie warto kupować nowego samochodu, ponieważ bardzo szybko straci on na wartości i nie będzie to mała strata. Z drugiej strony zaś stoją zwolennicy tego rozwiązania, którzy twierdzą, że kupowanie auta używanego to strata pieniędzy i ryzyko awarii, które będą bardzo drogie do naprawienia. Rację mają wszyscy i każdy ma prawo mieć własne zdanie. Nie można jednak zapominać, że nowy samochód to zdecydowanie większy wydatek aniżeli samochód używany. Przy czym prawda jest taka, że im młodsze auto tym różnice między jego ceną a ceną nowego auta będą po prostu mniejsze. I dla przykładu może się okazać, że kupienie dwuletniego samochodu wcale nie będzie tak okazyjne cenowo. Bo może być tak, że cena nowego samochodu będzie nie wiele większa od ceny takiego samego auta, ale dwuletniego. Wobec tego pierwszym wyznacznikiem dla każdego kupującego będzie zawsze cena. Drugą kwestią, która ma bardzo duże znaczenie jest oczywiście jakość, bezawaryjność i pewność, za którą idą konkretne gwarancje. I teraz pytanie, w jakim stopniu można być pewnym kupując samochód używany? Czy jest to jakakolwiek pewność, że samochód będzie bezawaryjnie jeździł przez kilka kolejnych lat? Natomiast w tytule tego artykułu odnieśliśmy się do różnicy pomiędzy autem nowym a autem rocznym. Wszystko dlatego, że auta roczne można kupić w salonach samochodowych i dostać na nie gwarancję. Wiele komisów i salonów samochodowych oferuje właśnie sprawdzone samochody, które mają nie więcej aniżeli jeden rok. Za tym idzie też konkretna cena takiego samochodu i tutaj należy sobie zadać pytanie o opłacalność takiego zakupu samochodu.

Roczny samochód kosztuje niewiele mniej od nowego samochodu w takiej samej wersji. Zatem możemy zaoszczędzić jedynie pozornie, bo realnie oszczędność wcale nie będzie jakaś oszałamiająca. I teraz można się w nieskończoność zastanawiać nad tym, którą opcję wybrać. Czy kupować roczny samochód z komisu? Czy może jednak lepiej kupić nowy samochód z salonu? Jeśli poczekać na wyprzedaże rocznika to można kupić nowiuteńki samochód na pełnej gwarancji w naprawdę dobrej cenie. Poza tym można zastanowić się nad jeszcze jednym zagadnieniem. Dlaczego właściwie ktoś sprzedaje samochód przed upływem roku? Powody mogą być różne, ale niekiedy może stać za tym również stan techniczny pojazdu. A kupując auto z salonu mamy stuprocentową pewność, że jest to samochód nowiuteńki. Wiemy, że nic się z nim nie działo wcześniej i nikt się go nie chciał pozbyć w akcie jakiegoś nerwowego załamania albo rozpaczy. Możemy mieć też pewność, że żaden komornik samochodu takiego nikomu nie zabrał. Bądźmy szczerzy, ale nowy samochód to zawsze nowy samochód. To auto, w którym nikt wcześniej nie siedział i którym nikt wcześniej nie jeździł. Nowe auto jest od początku nasze i wiemy, że jak będziemy się z nim obchodzić tak ono będzie jeździć i działać. Możemy też być pewni tego, że nic się z naszym samochodem nie stanie złego, bo wszystko zależy od Nas. Nowy samochód ma minimum dwa lata gwarancji, a niektóre nowe auta mają jej nawet siedem lat. Stąd też każdy właściciel nowego samochodu może nim jeździć nie martwiąc się zupełnie o nic. Jazda i bezpieczeństwo wynikające z użytkowania samochodu to zdecydowane zalety samochodów nowych. Jeśli mamy do wyboru niewielką oszczędność na zakupie auta rocznego to lepiej naprawdę dołożyć i zainwestować w zupełnie nowy samochód.

Nie będziemy zatem wymieniać wad, na jakie możemy natrafić w rocznym samochodzie. Nie można też negować wszystkiego, bo można również trafić na niezawodny samochód roczny w atrakcyjnej cenie. Tylko, że jest to taka loteria, w której można wygrać bądź przegrać. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że los na takiej loterii jest bardzo drogi to możemy się zastanowić nad sensem wzięcia w niej udziału. Jeśli za wygraną weźmiemy niezawodną jakość samochodu to w przypadku nowego samochodu każdy los jest wygrany. A kosztuje on trochę więcej od tego losu, w którym naprawdę można trafić na ogromną porażkę. Każdy powinien we własnym zakresie podjąć decyzję o rodzaju kupowanego samochodu. Ważne, żeby ta decyzja była jak najlepsza i w pełni przemyślana. A jeśli już ktoś bardzo chce kupić roczny samochód, który będzie tańszy, to może skorzystać z wyprzedaży rocznika po nowym roku. Wtedy rabaty na nowe auta są największe i prawdę mówiąc, nie są to wcale takie nowe auta. No bo de facto kupujemy na takiej wyprzedaży auto, które kalendarzowo ma już rok. Ale kupujemy na pełnych prawach auta nowego, a więc wiemy, że nikt nim wcześniej nie jeździł. Możemy kupić roczne auto z salonu za cenę naprawdę okazyjną. Na takie salonowe okazje warto polować już z końcem roku, ale na najlepsze przyjdzie poczekać właśnie do nowego roku. Mając nowe auto można się cieszyć jazdą, a nie martwić się czy się coś w samochodzie za chwilę nie popsuje. Święty spokój daje kilkuletnia gwarancja, w ramach której możemy naprawić każdą rzecz, która się w tym czasie popsuje. Dodajmy tylko, że prawdopodobieństwo popsucia się czegoś w nowym samochodzie jest praktycznie zerowe. Dlatego właśnie wszystkim chętnym na zakup samochodu rocznego polecamy bardzo mocno zmianę decyzji i zakup samochodu nowego prosto z salonu. Nie wiele więcej będzie kosztować nowy samochód, ale za nowe auto możemy być pewni w stu procentach. Na dodatek dostajemy gwarancję na kilka lat chociaż ona i tak najczęściej do niczego się nie przydaje. Bo nowe auta się po prostu nie psują.